Trakya’nın yüzyıllık eğlencesi “Pavli” 112’nci sefer kuruldu

Trakya’bile 112’nci misil kurulan, yörede “Pavli” yerine mezkûr Pehlivanköy Panayırı aksata gününe büyüklüğünde münhal kalacak.

Kırklareli Valisi Birol Ekici, Melik II. Abdülhamid’in fermanıyla 1910 yılında kurulan ve bugüne kadar devam ettirilen Pehlivanköy Panayırı’nın açım töreninde, etkinliğin 112 yıldır sürdürülmesinin iş gerektirdiğini söyledi.

Ekici, panayırın arsıulusal alana taşınması için ellerinden geleni yapacaklarını kaydetti.

Pehlivanköy Belediye Başkanı Hüseyin Açıkel da Hükümdar II. Abdülhamid’in fermanıyla nahiye halkının bağlanak ve beraberliğinin sağlanması üzere kurulan panayırın, Trakya’nın arz çarkıt ve ayakta mütezayit tek panayırı olduğunu bildirdi.

Panayırın nahiye halkı amacıyla çokça majör olduğunu vurgulayan Açıkel, şunları kaydetti:

“Panayırımız 400 esnafın katılımı ile 110 dönümlük bire bir alanda kurulmakta olup, bölge halkının yetiştirdiği, ürettiği, satışa sunduğu, hasat sonu eğlendiği, sezonluk ve yıllık ihtiyacını karşıladığı iri tıpkı eğlence ve alışveriş merkezidir. Her yıl şişman gönülden muhtemel panayırımız toprak halkının eğlence ve aksata ihtiyaçlarını karşılamayı sürdürürken tıpkısı yandan bile geleneklerin kültürün yaşatılmasında dahi balaban alım çalım üstlenmektedir. Bölgenin toplumsal ve kültürel değerlerine dahi katkılar sunmaktadır.”

Programda CHP Kırklareli Saylav Vecdi Gündoğdu ile Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Değer Albayrak birlikte meşveret yaptı.

Konuşmaların arkası sıra el oyunları ile mehterler ekibi gösteri sundu. Vali Ekici ve beraberindekiler daha sonradan panayırın açılış kurdelesini kesti.

Pehlivanköy Panayırı, 11 Eylül Ilişki gününe büyüklüğünde peyda kalacak.

Share: