Türkiye Su Jeti ve Flyboard Şampiyonası heyecanı Kayseri’de yaşanacak

Kayseri’nin sülale sahipliğinde yarın başlayacak ve 2 dolaşma sürecek Türkiye Su Jeti ve Flyboard Şampiyonası’nın basın toplantısı düzenlendi.

Kocasinan Belediyesinin sülale sahipliğinde bire bir kafede gerçekleştirilen basın toplantısında, Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, Kocasinan Şehremini Ahmet Çolakbayrakdar ve Türkiye Motosiklet Federasyonu (TMF) Asbaşkanı Mahmut Nedim Akülke hazır bulundu.

Kendilerine bire bir Rum şehrinde bu organizasyonu etme imkanı verenlere teşekkürname eden Akülke, Yamula Barajı’nda yapılacak Türkiye Su Jeti ve Flyboard Şampiyonası’nda kestirmece 35 sporcunun mücadele edeceğini dile getirdi.

Akülke, Türkiye Akarsu Jeti Şampiyonası’nın evvel ayağının geçtiğimiz aylarda Bodrum’dahi yapıldığını hatırlatarak, “Yarışmalar 7 kategoriden oluşuyor. Bunların yer önemlisi, akrobasi gösterisi olan flyboard dahi Türkiye Su Jeti Şampiyonası’nın içinde yapılacak ve ikinci ayağını gerçekleştireceğiz. Su jetinde 25’e yakın sporcumuz yarışacak. Flyboard de ise 10’a andıran sporcumuz yarışacak. Serencam 10 yıldır spor turizmi çerçevesinde organizasyonlarımızı gerçekleştiriyoruz. Spor turizminin dünyada ve Türkiye’de ne büyüklüğünde şanlı, Küçük Asya şehirlerinin kalkınmasına ve tanıtılmasına katkısı ne büyüklüğünde balaban görüyoruz.” diye konuştu.

Yarışların ferda egzersiz ile tanzim turuyla başlayacağını dile getiren Akülke, 17 Eylül’de ise geçmiş ve ikinci turların koşulacağını, akşam ezanı da Manuş Ata konseri olacağını aktardı.

Vali Çiçek: “Bir yerden başlamamız geçişsiz”

Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, kentin hafta sonu adamakıllı bir organizasyona ev sahipliği yapacağını, herkesi etkinliğe davet ettiklerini söyledi.

Bu soy sporların dünyada iri bent gördüğüne dikkat calip Çiçek, “Bizim bir iç denizimiz var. Yurttaş buranın ağaçlık olmamasından şikayet ediyor. Gerçekte çokça aheste aynı ağaç dikimi yapılmış ancak biraz ense taraflarda olduğu için ihtimal görünmesi pres. Tığ ilk teşrin ayında Orman Nahiye Müdürlüğü adına evvel etapta 10 milyon ağaç dikeceğiz. Esasen 20 milyonla başlamamız lazım. Ağız Ağıza o bölgeyi ağaçlandırıp, oraya su sporları merkezimizi nesir edeceğiz. Düzenlenecek flayboard ve su jeti yarışmaları dahi milat olacak. Kâh eksiklerimiz olduğunun farkındayız ama benzeri yerden başlamamız geçişsiz.” ifadelerini kullandı.

Organizasyona çokça sayıda kişinin geleceğini vurgulayan Çiçek, Türkiye’nin milli sporcularının, motor sporları sporcuları ve şampiyonlarının kentte olacağını dile getirdi.

Kocasinan Belediye Reisi Ahmet Çolakbayrakdar bile Yamula Barajı’ndaki su ürünlerinin Türkiye ihracatında birinci tam düz aldığını, var olan potansiyeli akarsu sporlarında üstelik kullanmayı hedeflediklerini belirtti.

Şampiyona dışında bölgeyi kano, kürek, yelkenli kabil sporların de merkezi fora etmek istediklerini aktaran Çolakbayrakdar, şöyle konuştu:

“Benzeri kayıkhane mensur edilerek su sporlarının zenginleştirilmesi, büyütülmesi noktasında nasipse erte protokol imzalayacağız. Valiliğimiz ile belediyemizin hareket birliğiyle burada bir kayıkhane yapılıp, su sporlarının zenginleşmesinin temelleri atılmış olacak. Toyluk ve Spor İl Müdürlüğü’müz kano, yelken branşlarında çocukların yetiştirebilmesiyle ilişik çalışmalara başladı. Bölgenin ağaçlandırılması noktasında birlikte icraat başladı. Yamula Barajı, bu bölgenin, şehrin toplumsal hayatının canlanabilmesi, kişilerin, ailelerin geldikleri zaman keyifli sıra geçirebilmeleri amacıyla önümüzdeki çevrim yapılacak çalışmalarla inşallah son derece mülevven bir meydan haline getirilecek.”

Share: