Ümit Kesti’nin şehit olmadan 1 saat önce babasından helallik istediği öğrenildi: “Senden tıpkısı ricam var ama tasa” dedi

Pençe-Kilit Operasyonu bölgesinde Skorsky tipi helikopter, 4 Eylül’bile intaç faaliyeti sırasında ustalık nedenlerle kaba iniş yaparak, ilçe kırıma uğradı. Helikopterde bulunan 8 personelden 7’si kurtarılırken, Piyon Uzman Çavuş Ümit Kesti şehit oldu. Evli ve 1 çocuk babası olan martir Kesti, Ordu’nun Fatsa ilçesinde kılınan cenaze namazının peşi sıra Garnizon Şehitliği’nde toprağa verildi.

“BANA ‘BABALIK HAKLARINI HELAL EDECEKSİN’ DEDİ”

Piyon Uzman Çavuş Beklenti Kesti’nin babası Yılmayan Kesti, oğlunun martir olmadan 1 saat geçmiş kendisini arayarak, helallik istediğini söyledi. Gözyaşlarını tutmakta ağırbaşlılık çekici ve taziyeleri akseptans eden Kesti, “Çocuğum beni o akşam 21.30 kadar aradı. Ata, ‘yarım saat sonradan helikoptere bineceğiz, malzemeleri yükledik. Senden ayrımsız ricam var ama üzülme’ dedi bana. Ego dahi oğlum ‘hayırdır’ dedim. Bana ‘babalık haklarını helal edeceksin’ dedi. Ne girmek oğlum dedim, benim ağlatıyorsun dedim. Anca şeyler meşveret üzülüyorum dedim. ‘Olsun, ego seni ayrımsız arayayım’ dedi. Ego üstelik sana olan haklarım mebzul gür helal olsun dedim. Ayaklarına taş değmesin dedim. Böyle beni üzüntüye koydu, oğlumun sesini duyunca ağladım. Devrisi sabah saat 09.00 kadar şehit haberini aldık. O akşam ezanı zaten hep arkadaşlarını aramış. Ben bunları sonradan öğrendim. Hala elan üzüntüdeyim. Gelecek diyerek bekliyorum çocuğum ama gelmiyor. Tanrı adamı genç erkek acısıyla sınamasın. Bu çokça print. Vatanımız, milletimiz, devletimiz salim olsun. Bu vatan bizim üzere, hepimiz üzere” dedi.

“VATANIMIZ İÇİN SAVAŞ EDECEĞİZ”

Yurt amacıyla mücadele edeceklerini rapor fail Yılmayan Kesti, “Şehitlerimizin Allah mekanını behişt etsin. Biz birlikte bir şehit babası adına çok üzülüyoruz. Vatanımız sıhhatli olsun. Dedelerimiz, vatanımızı örtüsüz ayaklarla aldı. Tığ bile tabi ki vatanımız üzere uğraş edeceğiz. Allah onlardan razı olsun. Şahitlik şerbetini içti oğlum” diye niteleyerek konuştu.Share: