Umre parasını depremzedelere bağışladı

– Umre parasını depremzedelere bağışladı

BALIKESİR – Yıllardır umreye gitme hayalini kuran ve hazırlıklarını tümler, Balıkesir’in Sındırgı ilçesi Yüreğil kırsal mahallesinde zihayat Mehmet Çakırhan yer sarsıntısı dolayısı ile umre hayalinden vazgeçti. Biriktirdiği umre parasını asrın felaketinin yaşandığı yer sarsıntısı bölgesine arkalama için Kızılay’ a bağışladı.

Yaşanan asrın felaketine ilgisiz kalmayan Mehmet Çakırhan benim birlikte elimi taşın altına koymam lüzumlu düşüncesi ile 10 devir sonradan gideceği umre ziyaretini tahrip ederek parasının tamamını Kızılay’a bağışladı. Türkiye’yi içten etkileyen depremzedelere müzaheret seferberliği için yediden yetmişe herkesin seferber olduğu Sındırgı ilçesinde benzer benzeri çizi bile Mehmet Çakırhan’dan geldi. Sarsıntı bölgesinde yaşananlar ve kaybolma canlar amacıyla gözyaşlarını tutamayan ve örnek tıpkı tutum sergileyen Mehmet Çakırhan ” Umreye gidiyordum. Zelzele olunca parayı buraya verdim. Gitmeyeceğim. Deprem olunca buraya vereceğim dedim. Kalbim buraya çekti. Hepsine yakarış ediyorum. Neler var neler. Hangi teessürat” dedi.

Kızılay Sındırgı şubesi temsilcilerinden Yokluk Bilgon ” Hayırların yer büyüğünü yaptı amcamız. Zaman bizim aldığımız sunu domuzuna yarayışlı bu. Hayırların hepsi sunturlu da, amcamızın yaptığı bu bağışı biz ilelebet unutamayacağız.” Dedi.

Mehmet Çakırhan’ın oğlu Halil İbrahim Çakırhan ise yaşıt davranışı zımnında babası ile alım duyduğunu belirterek ” Yüreğil’da ve ülkemizde böyle şeyler çıkmasını beklerim seçkin ant amacıyla. Muhtarımla da konuştuk. Muhtarımla da konuştuk. Bu Arada ayrımsız hisse senedi yapalım dedik. Babam amiyane güzelce bir hacıya gitti şu anda. Yüreğil namına elimizden mevrut seçme şeyi yapmaya himmet ediyoruz.” Dedi.

Hatay’de depremde kriz altında kalarak hayatını kaybeden Uzman Çavuş Müstakil Bilgiç’in bile baba ocağının bulunduğu Yüreğil rustik mahallesinde hareket acısı etraflıca yaşanıyor. Mahalle halkının tüm depremzedelere arkalama amacıyla elinden mevrut gayreti gösteriyor.

Share: