Uzmanından ikaz: Değme saç dökülmesine bire bir otama ile okşamak akıllıca değil

Saç dökülmesinin tek aynı hastalığa vabeste gelişmediğini belirten Cildiye Uzmanı Dr. Caner Demircan, bu nedenle otama yaklaşımlarının seçkin makule çor üzere ayrımlı olması gerektiğini söyledi.

Liv Hospital Ankara Dermatoloji Uzmanı Dr. Caner Demircan, saç dökülmesinin vücudun saç istihsal döngüsünde meydana mevrut bir sakamet sonucunda meydana geldiğini dile getirdi. Uzm. Dr. Demircan, “Saç dökülmesi oldukça yoğun karşılaşılan ayrımsız şikayet olup 7’den 70’e yekpare insanlarda görülebilmektedir. Günde dosdoğru tıpkısı bireyde 100 ila 150 saçın döküldüğü varsayılmaktadır. Ağırlık Yitimi patadak olabileceği kabil yıllara bile yayılabilmektedir. Çoğu saç dökülmesine sebep olan hastalıkta saç vurdumduymaz çıksa bile temelli saç kaybı ile giden emraz birlikte var olduğundan uzman görüşü ahzetmek önem arz etmektedir” şeklinde konuştu.

SAÇLI DERİDEKİ KARIŞIK BOYUTUNDAKİ KELEŞ ALANLARA DİKKAT

Saç dökülmesi biricik bire bir hastalığa mecbur gelişmediğinin altını çizen Uzm. Dr. Caner Demircan, “Otama yaklaşımları beher hastalık için ayrımlı olması gerekir. Ayrıca temas saç dökülme hastalıklarına benzeri tedavi yöntemi ile yaklaşılması doğru değildir. Duş giderinin saç ile tıkanması, tarakta biriken saç telleri kadar bulgular saç dökülme hastalığında sunu yoğun karşılaşılan önce uyaran bulgulardır. Saçlı deride kaput boyutunda yağir alanlar, alındaki saç çizgisinin geriye makul meydan değiştirmesi, kelle itidalli hattaki saç çizgisinin genişlemesi, mir tepesinde seyrelme ve saçlı deride ağrı- kaşıntı halleri önceki uyaran bulgulardır. Bu bulgular günlük yaşamdaki ruhsal gerilim orantınıza, mevsime, fütur seviyenize, gelgel durumuna, hormonal dengenize ya da yeme alışkanlıklarınıza bakarak değişkenlik gösterebilmektedir” dedi.

‘AVUÇ AVUÇ SAÇIM DÖKÜLÜYOR’ DENİLEN HASTALIK’

Uzm. Dr. Demircan, kesif tanıdık saç dökülme hastalıklarını ve otama yöntemlerini şu şekilde sıraladı:

“Telogen effluvium hastalığı şeklinde adlandırdığımız, ‘apaz avuç saçım dökülüyor’ denildiğinde akla mevrut ilk hastalıktır. 100 saç telinin tutularak çekilmesi sonucunda avuçta 5 ve eğin saç telinin kalması başlıca bulgusudur. Vücudu strese sokan davranışlar, geçirilmiş cerrahi müdahale yahut ateşin emraz, münasebetsiz diyetler, gebelik, doğum, yaş dönümü, tevellüt taharri tableti kullanımı, yetersiz tagaddi, endokrinolojik emraz başlıca sebepleridir. Bunlar haricinde tutarga ilaçları, tiroit bezi ilaçları, dem sulandırıcılar ve sivilce tedavisinde geçer bazı ilaçlar de bu cins saç dökülmesine illet olmaktadırlar. Altta yatan durumun saptanması ve giderilmesi sonucunda aylar içerisinde ağırlık yitimi durmakta ve saç çıkışı gözlenmektedir. Vitamin ve mineral tedavileri ve makul şampuan kullanımı tedaviyi desteklemektedir. Tedavi yanıtını perçinlemek adına Platelet Rich Plasma (PRP) ve mezoterapi uygulamaları birlikte yapılabilmektedir” diyerek konuştu.

‘TİPİK YERINE ERKEKLERDE GÖRÜLÜR’

Demircan, androjenik alopesi hastalığı ile ilgili, “Karakteristik kendisine erkeklerde tanıdık, saç çizgisinin geriye çekilmesi ve tepe bölgesinden başlayan seyrelmenin kelliğe doğru ilerlemesi şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Kadınlarda ise baş itidalli hattaki saç çizgisinin genişlediği görülmektedir. Ağırlık Yitimi temelde kalıtım bilimi ve cinsiyet hormonları ile ilişkilidir. Tedavisiz bırakıldığında ahit içerisinde saç tel sayısında azalma ve incelme, sonucunda kellik ile seyreden bire bir çor olduğundan tedaviye erken dönemde koparmak önemlidir. Değişik sprey, tablet ve PRP-mezoterapi uygulamaları tedavide kullanılmaktadır” dedi.

‘SAÇIN SIKI BAĞLANMASI İLE SONUÇLANAN SAÇ DÖKÜLMESİ’

Uzm. Dr. Demircan, traksiyonel alopesi hastalığı ile ilişik, “Saçın eli sıkı aynı şekilde bağlanması ile saç telinin baş döndürücü gerilmesi sonucunda gelişen ve giderek o bölgenin kelleşmesi ile sonuçlanan saç dökülmesidir. Saçı varyemez bire bir şekilde ayıran kadınlarda orta başkaca inhilal, eli sıkı topuz fail kadınlarda ise şakaklarda teferrüç şeklinde görülmektedir. Alopesi areata, saç yahut sakal facia yerine dahi aşina hastalık muafiyet sistemi hücrelerinin kıl köklerine saldırması neticesinde gelişmektedir. Sunma çokça stres ve geçirilen emraz sonrasında geliştiği düşünülmektedir. Ataklar halinde seyretmeyi muhip çor, bağışık hücrelerini baskılayan yahut dikkatini dağıtan tedaviler ile düzeltilebilmektedir. Antioksidan gıdaların tedaviyi destekleyebileceği düşünülmektedir” dedi.

‘ERKEN TANININ BERENARI ÖNEMLİ OLDUĞU HASTALIK GRUBUDUR’

Dr. Demircan, skatrisyel alopesiler hastalığı ile ilişik, “Bulunmaz görülse üstelik temelli saç kaybına bozukluk olması ile erken tanının oldukça eke olduğu bire bir hastalık grubudur. İltihaplanma nebce dokusu ile iyileştiğinden eskimemiş saç çıkışı gelişmemektedir. Saç dökülmesine kepeklenme, kızarıklık, sivilcelenme, ağrı ve kaşınma haremlik etmektedir. Kâh tiplerinde saç kökleri dışında aza tutulumları de görülebilmektedir. Akıllıca tedaviler ile hastalığın ilerlemesi engellenebilmektedir” dedi.

‘STRES İLE İLİŞKİLENDİRİLEN SAÇ HASTALIĞI’

Uzm. Dr. Demircan, trikotilomani hastalığı ile ilişkin birlikte, “Diğer adı saç yolma hastalığı olup ruhsal gerilim ile ilişkilendirilmektedir. Özellikle bayır ve şaka bölgesindeki saçların seyrelmesi ve ayrımlı uzunlukta kılların varlığı şeklinde karşımıza çıkmaktadır” ifadelerini kullandı.

Share: