Vekil Karaismailoğlu: “Türkiye yatırımlarını artırarak sürdürüyor”

Iblağ ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Dünyada krizlerin, kaosların konuşulduğu bir ortamda Türkiye yatırımlarını artırarak sürdürüyor.” dedi.

İstanbul Ticaret Üniversitesi Ulaştırma Sistemleri Aplikasyon ve Araştırı Merkezi Müdürlüğünce çevrim içi planlı “Kentsel Sistemler ve Ulaştırmanın Yıpranmamış Yüzyılı” antetli 2022-2023 Akademik Yılı Faziletkâr Lisans Programları Açılışı ilk dersine katılan Nazır Karaismailoğlu, yatırımlar yapılırken faal bir planlama gerektiğini, dolgunca cazibe yapıldığında sonucun elan faydalı ve uygulanabilir olduğunu söyledi.

Dünyada krizlerin, kaosların konuşulduğu benzeri ortamda Türkiye’nin yatırımlarını artırarak sürdürdüğünün altını çizen Karaismailoğlu, bu işin olmazsa olmazının planlamadan geçtiğini belirtti.

Karaismailoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“O yüzden muvasala plancılarına çokça iri aksiyon düşüyor. Üniversite hocalarımız ve planlamada yetişen arkadaşlarımızın görevleri çok çok. Vatandaşa yansıyan arazideki gelişmeler ama onun altında planlama sunu değerlisi ve kıymetlisi. O planlamalar sonucunda kâr maliyetlerde elan değerli işlemler çıkartabiliyorsunuz. Nezaret kendisine takkadak âdem ve yük taşımıyoruz. Data üstelik taşıyoruz. Dünya nüfusunun yüzdelik 50’si kentsel alanlarda yaşamakta ama 2050 yılında veriler gösteriyor kim bu yüzde 70’e çıkma ve acun ekonomisinin yüzdelik 90’dan fazlası kentsel alanlarda üretilecek. 2020-2050 yılları arasında ulaşıma müteveccih talep muvakkat sayısı ve kilometre cinsinden kamu iki katına çıkma. Biz birlikte planlamalarımızı bu doğrultuda boşaltmak zorundayız.

Yeni yavru mobilite daha çok olmazsa imkânsız ve bunlar hayatımızda artarak devam edecek. Biz 2053’te Paris İklim Anlaşması’nda verdiğimiz üstenme nedeniyle başarısız emisyon doğrultusunda planlamalarımızı yapıyoruz. Genişlik çokça ilgilendiğimiz işler beyinli muvasala sistemleri. Çokbilmiş erişim sistemlerinin dünyada en erken uygulanmaya başlandığı illerden aynı tanesi İstanbul. Dünyada navigasyon sistemleri Google, Yandex kabil hiçbir uygulama yokken 2007 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Cep Trafik diyerek benzeri aplikasyon çıkarmıştı. 1,5 milyonun üzerinde abonesi olan aynı sistemdi. Navigasyonu dünyada geçmiş başlatan belediyeydik. Hatta şu anda deli dolu ama muktezi yatırımlar yapılmadığı üzere fazla kullanılmıyor.”

Nazır Karaismailoğlu, otonom araçların gelecek 10 sene içerisinde varlığını imdi göstereceğini anlattı.

Sıfır çıkarma hedeflerinin dünyada haddinden fazla konuşulduğuna dikkati çeken Karaismailoğlu, “Çıktı dünyanın sunu büyük gündemlerinden bire bir tanesi başarısız tarh. Burada üstelik ulaşımdan kaynaklı başarısız tart çok mehabetli tıpkı amil. Ulaşım sektörü gayrı sektörler beyninde yüzdelik 16,2 ile sunu çok hava kirliliğine sebep olan ikinci kesim.” diye niteleyerek konuştu.

Karaismailoğlu, 17 ülkenin 2050 yılına büyüklüğünde ulaşımda sıfır karbon emisyon hedefi koyduğunu anımsatarak, “2020 yılında dünyada elektrikli dil sayısı 11 milyon, 2025’te bu 85 milyona çıkma. 2040 yılına geldiğimizde 540 milyona çıkma. Elektrikli açar trendi artarak bitmeme edecek.” ifadesini kullandı.

“Türkiye 4 saatlik uçuşla 67 ülkeye muvasala sağlıyor”

Türkiye’nin yıldız, güney, şark ve gün batısı akslarının yekpare ortasında tıpkısı kesişme noktasında olduğuna bel eden Karaismailoğlu, şöyle devam etti:

“Türkiye, 67 devlet, 1,6 bilyon kayırıcı, 38 trilyon dolar başka berrak milli hasıla, 7 trilyon dolarlık ticaret hacmine 4 saatlik uçuşla ulaşılan haddinden fazla kıymetli bir yerde. Avrasya’nın ortasındayız. ‘Avrasya’ya bilge olan dünyaya bilge olur’ diyerek koskocaman bire bir acele var dünyada. Şu anda Çin’den Avrupa’ya almanak 710 bilyon dolar tecim hacmi var. Bu ekseriyetle Türkiye üzerinden geçiyor. ‘Biz bu 710 milyar dolarlık ticaretten hangi kadar nasip alabiliriz?’ Bunun için politikalarımızı geliştiriyoruz. Türkiye’nin konumunun haddinden fazla cesim olduğu ortaya çıkıyor.

Şu anda dünyada tecim hacmi parçalanmamış 12 bilyon ton, 2030 yılında bu 25 milyar ton olacak. Itidalli ara bizim arz makro hazinemiz. Mutedil koridorda ticaret hacmimizi yetiştirmek amacıyla politikalar geliştiriyoruz. Alelhusus Rusya- Ukrayna Savaşı’ndan sonradan ilımlı koridorun kıymeti çokça arttı. Yıldız koridorda çarpışma öncesi yıllık 5 bin blok trenin yüzdelik 30’unu biz ilımlı koridora almayı hedeflemiştik amma önümüzdeki yıllarda bu çok elan artacak. Bu orta koridorun kapasitesini arttırmak üzere politikalar gerçekleştiriyoruz. Gerçekte Karadeniz’e kıyısı olan bilcümle ülkeler limanlarına yatırım yapıyor. Zira önümüzdeki yıllarda Karadeniz ticari göle dönüşecek. Tığ birlikte buna hazırlıklı kalkmak üzere bulunan liman kapasitelerimizi geliştiriyoruz ve bulunan liman yatırımlarımızı yapıyoruz. Rize İyidere Geri Hizmet Limanı bunlardan aynı tanesi, Trabzon’daki kapasitenin geliştirilmesi. Yeniden Samsun Limanı alelhusus Rusya savaşından sonraları özellikle Ro-Ro gemileri üzere alıntı noktası oldu. Benzeri da Filyos Limanı ve Karasu Limanı çokça kıymetli limanlardan ayrımsız tanesi olacak.”

Eriştirme altyapıları yardımıyla bölgelerin altyapısı ve üretimine ulama sağladıklarını aktaran Karaismailoğlu, “Son 20 yıla bakarsanız, Vekillik kendisine cemi 183 milyar dolarlık yatırım yaptık. Bu yatırımın yüzdelik 65’ini karaca yollarına ayırmıştık amma imdi yapacağımız 2053’e büyüklüğünde olan bilcümle 190 milyar dolarlık yatırımın içerisinde demir yolu yüzde 65’e daha çok. Ondan sonradan yağız yollarının tamamen sıfıra inmesi olanaklı değil amma yüzde 25-30’lara düşecek karaca yolları yatırımlarımız. Özellikle demir hat ağırlıklı yatırım dönemiyle çalışmalarımıza bitmeme ediyoruz. O yüzden 13 bin 200 kilometre olan demir hat ağımızın tamamını yeniledik. Çabuk tren hatlarımız 1400 kilometreye büyüklüğünde çıktı. Bugün amacıyla 8 ile ulaşan acul katar ağımızı 52 ile çarpmak üzere koskocaman icraat yaptık.” şeklinde konuştu.

Karaismailoğlu, Türkiye’nin feza serüveninin 1990 yılında başladığını dile getirerek, “Bugüne geldiğimizde yavuz gelişmeler oldu. 2021 yılında 2 kesim eskimemiş yavru uyduyu uzaya fırlatan aynı Türkiye var bundan sonra dünyada. Türksat 4A, Türksat 5A ve Türksat 5B 2021 yılı içerisinde uzaya fırlatıldı. Bunlar 35 yıllık ömrü olan kullanılmamış zürriyet uydular. Antrparantez bunlar ticari uydular, dünyaya hizmet veriyorlar. Ticari adına sağlık alıyoruz biz bu uydulardan.??????? Türksat 6A uydusunun üretimi Ankara’bile sağlandı. Tamamen evcil mühendislerimizle alay malay. İnşallah 2023 yılı hedefimiz fırlatma amacıyla sözleşmelerimizi yaptık. Yine bir şekilde SpaceX tarafından uzaya göndereceğiz.” diye konuştu.

“Türkiye nüfusunun yüzde 83’ü genel ağ kullanıyor”

Acun nüfusunun yüzdelik 65’inin, Türkiye nüfusunun ise yüzde 83’ünün internet kullandığını, interneti bildirme fazla kullanan ülkelerden birinin Türkiye olduğunu anlatan Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“Bu bilinçle, her sene kalan kapasiteye karşılık vermek amacıyla fiber ve peyk yatırımlarımız bitmeme ediyor. 5G balaban planlamalarımız arasında. 5G özellikle sanayi, medikal ve endüstride çok değişik ayrıcalıklar sağlayacak ve hızı neredeyse 100 katına çıkarabilecek önemli benzeri uygulayım bilimi. Bunu yerli ve milli imkanlar ile yazmak için hem özel sektörü destekliyoruz hem dahi Bakanlık yerine GSM şirketleriyle buna benzeri dakika geçmiş boşamak için 2023 yılı 5G amacıyla çok makro ayrımsız sene olacak.

2021 bakımından e-Devlet’in 56 milyon kullanıcısı var. Çıktı hayatımızın tıpkısı parçası oldu. Osmangazi Köprüsü’nden şu zaman 60 bine mail vesile geçiyor. Bunun alternatifi feribottu. Güreşçi Köprüsü açılmadan evvel 10-15 bin nakil kapasitesi yoktu feribotların. Osmangazi Köprüsü olmasaydı bu trafiğin yüzde 70’i sağlanamayacaktı. 2016 yılında Osmangazi Köprüsü açılmadığı ant kısıtlanmış açacak olmasına rağmen feribottaki intikal ücretleri 31 dolardı. Tığ hemen şu anda 10 dolar alıyoruz güreşçi köprüsü geçişinden, vatandaşımız kıvançla kullanıyor. Antrparantez saatlerce süren geçiş artık 5 dakikaya düştü. İstanbul Hava Meydanı bile amme-hususi iş birliği, hem envestisman hem birlikte ayar açısından dünyanın muvaffakiyetli projelerinden birisi. Bura de 70 milyon metrekare benzeri alanda, ekonomik değeri eksiklik olan ayrımsız alanda 10 milyar avroluk bir yatırımla üretilmiş ve 25 almanak amme- özel iş birliği sebebiyle toplamda 26 bilyon avroluk, devletimize sağlık sağlayacak, dünyanın bildirme eşsiz projelerinden bir tanesidir.”

Share: