Zelzele bölgesinden getirilen 15 sevimli Giresun’da otama görüyor

“Asrın felaketi” namına nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerde yaralananlardan 15’i, Giresun’de otama altına makbuz.

Deprem bölgesinden Giresun Üniversitesi Eğitim Bilimi ve Araştırma Hastanesi’hangi 7, Giresun Kadın Mevlit ve Yavru Hastanesi’ne 6, Giresun Prof. Dr. İlhan Özdemir Yetişek ve Araştırı Hastanesi’hangi ise 2 gaileli getirildi.

Giresun Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Fazıl Kulaklı, AA muhabirine, Hatay, Kahramanmaraş, Adıyaman ve Malatya’dan hastalarının olduğunu söyledi.

Hastaların keyif durumunun mebzul olduğunu tamlayan Kazan, “Faaliyetler ettiğimiz hastalarımız var. Izlem ettiğimiz hastalarımız var. 7 hastamız vardı, birini taburcu ettik. Yine acilimizde depremden değil fakat Giresun’a geldikten sonradan akciğer hastalığı dolayısıyla tedavisine başlanan tıpkı hastamız var.” dedi.

Kazan, depremzedelere ayakta poliklinik hizmetleri birlikte sağlandığını kaydetti.

Bölgeye arkalama getiren minibüsle Giresun’a geldiler

Tedavi görenlerden Döne Ayhan ise sarsıntı ajanda ve sonrasında yaşadıklarını anlattı.

Depremin işleyiş saatini hatırlamadığını dile getiren Ayhan, “Deprem ile kalktık. Çocuklarım benzeri tarafta, biz benzeri taraftaydık. O esnada çokça ateş yer sarsıntısı oldu. Hareket durunca dışarı çıkmak istedik. Dördüncü kattaydı benim evim. Çıkarken merdiven boşluğundayken önüme bire bir özdek düştü. Ego üstelik düştüm. Ego karı yıkıldı sandım. Korkuyla panikle eşimin birlikte yardımıyla oradan çıktık.” diye konuştu.

Ayhan, apartmandan çıktığında sağlığının gür olduğunu ancak ilerleyici saatlerde belden aşağısını hissetmemeye başladığını anlatım ederek, şunları söyledi:

“3-4 dönme geçmişti. Eşime seslendim ve ‘Ahmet ego öldüm, beni aynı yere götür’ dedim. Oradan bire bir miftah geçiyordu ve durdurduk. Tıpkı minibüstü. Giresun’dan yardım getirmişti. Yardım istedik. O araca battaniye filan serdiler. O vasıta beni direkt Giresun’a, hastanenin önüne getirdi, görevlilere konfirmasyon ettiler. Ego öyle geldim buraya. Ben Malatyalıyım. Giresun’a elan ilk hiç gelmedim. Giresun’u hangi tanır, ne da bilirim. Buraya canımızı print attık.”

Döne Ayhan’ın eşi Ahmet Ayhan da kendilerini Giresun’a getiren minibüs sürücüsü ve hastanedeki doktorlara teşekkür etti.

Ayhan, “Eşim hastalanınca kendisini tedavi ettirmek için arayış içerisine girdim. O esnada araç aramaya başladım. Bire Bir servis aracı geliyordu. Durdurdum ve kendilerine nereye gittiklerini sordum. Bana Giresun’a gittiklerini söylediler. O araca bindik ve yola çıktık. O şekilde hastaneye geldik. Doktorlardan Tanrı razı olsun. Gereken tedavileri yaptılar. Hastaneye yetiştiremeseydik, belden aşağısının katre kalma durumu vardı.” ifadesini kullandı.

Share: