Deprem bölgesinden getirilen 15 kişi Giresun’da tedavi görüyor

“Asrın felaketi” kendisine nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerde yaralananlardan 15’i, Giresun’birlikte tedavi altına makbuz.

Sarsıntı bölgesinden Giresun Üniversitesi Eğitim Bilimi ve Araştırı Hastanesi’hangi 7, Giresun Avrat Doğum ve Bala Hastanesi’hangi 6, Giresun Prof. Dr. İlhan Özdemir Eğitim ve Araştırı Hastanesi’hangi ise 2 yanık getirildi.

Giresun Üniversitesi Yetişek ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Fazıl Kulaklı, AA muhabirine, Hatay, Kahramanmaraş, Adıyaman ve Malatya’dan hastalarının olduğunu söyledi.

Hastaların keyif durumunun ongun olduğunu tamlayan Kulaklı, “Işler ettiğimiz hastalarımız var. Strateji ettiğimiz hastalarımız var. 7 hastamız vardı, birini taburcu ettik. Yeniden acilimizde depremden değil ancak Giresun’a geldikten sonra akciğer hastalığı nedeniyle tedavisine başlanan bir hastamız var.” dedi.

Kulaklı, depremzedelere ayakta poliklinik hizmetleri da sağlandığını kaydetti.

Bölgeye yardım getiren minibüsle Giresun’a geldiler

Tedavi görenlerden Döne Ayhan ise hareket hatırat ve sonrasında yaşadıklarını anlattı.

Depremin mekanizma saatini hatırlamadığını dile getiren Ayhan, “Deprem ile kalktık. Çocuklarım tıpkı tarafta, biz aynı taraftaydık. O esnada çokça şiddetli yer sarsıntısı oldu. Zelzele durunca hariç çıkmak istedik. Dördüncü kattaydı benim evim. Çıkarken merdiven boşluğundayken önüme tıpkısı husus düştü. Ego bile düştüm. Ben aile yıkıldı sandım. Korkuyla panikle eşimin birlikte sebebiyle oradan çıktık.” diye niteleyerek konuştu.

Ayhan, apartmandan çıktığında sağlığının dolgunca olduğunu ancak ilerleyen saatlerde belden aşağısını hissetmemeye başladığını rapor ederek, şunları söyledi:

“3-4 gün geçmişti. Eşime seslendim ve ‘Ahmet ego öldüm, beni ayrımsız yere götür’ dedim. Oradan bir açar geçiyordu ve durdurduk. Tıpkısı minibüstü. Giresun’dan arkalama getirmişti. Müzaheret istedik. O araca battaniye falan serdiler. O vasıta beni aracısız Giresun’a, hastanenin önüne getirdi, görevlilere doğrulama ettiler. Ego öyle geldim buraya. Ben Malatyalıyım. Giresun’a henüz evvel hiç gelmedim. Giresun’u ne tanır, hangi dahi bilirim. Buraya canımızı baskı attık.”

Döne Ayhan’ın eşi Ahmet Ayhan de kendilerini Giresun’a getiren minibüs sürücüsü ve hastanedeki doktorlara teşekkür etti.

Ayhan, “Eşim hastalanınca kendisini tedavi yol açmak için arayış içerisine girdim. O esnada açar aramaya başladım. Ayrımsız servis arabası geliyordu. Durdurdum ve kendilerine nereye gittiklerini sordum. Bana Giresun’a gittiklerini söylediler. O araca bindik ve yola çıktık. O şekilde hastaneye geldik. Doktorlardan Cenabıhak razı olsun. Gereken tedavileri yaptılar. Hastaneye yetiştiremeseydik, belden aşağısının katre bulunma durumu vardı.” ifadesini kullandı.

Share: