19. Dünya Fleboloji Kongresi İstanbul’da düzenleniyor

19. Dünya Fleboloji Kongresi Uluslararası Fleboloji Birliği (UIP) marifetiyle 12-16 Eylül’birlikte İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kurultay ve Sergi Sarayı’nda düzenleniyor.

Koronavirüs salgını zımnında 3 sene aleniyet sunulan Dünya Fleboloji Kongresi bu yıl Türkiye’bile düzenleniyor. 5 kıtadan 1.700’den fazla doktorun katılımıyla gerçekleştirilecek kongrede, Türkiye’nin esenlik sektöründe yaptığı yenilikler ve çalışmalar anlatılacak. Derinti ayrıntılı aradan bilahare Türkiye’da yapılan önceki dünya kongresi olma özelliğini taşıyor.

Kongrenin tanıtımına ilişik düzenlenen matbuat toplantısında mütekellim Türk Ihtisas ve Damar Cerrahisi Derneği Başkanı Prof. Dr. A. Kürşat Bozkurt, bu toplantının oyunbozan ve soy hastalıklarına müteveccih ayrımsız derinti olduğunu, Arsıulusal Fleboloji Birliği’nin 4 yılda hepyek araya gelerek arabozan ve damar hastalıkları üzerine bildirme güncel görüşmeleri yaptıklarını söyledi.

Kendileri üzere mefret bire bir unsurun bu kongreyi Türkiye’ye getirmeleri olduğunu vurgulayan Bozkurt, “2013’e büyüklüğünde İstanbul ve Antalya dünyanın yer cazibedar kurultay merkezlerindendi. İstanbul dünyada yeryüzü çok kurultay yapılan 7’nci şehirdi. Ülkedeki yıldırı eylemleri dolayısıyla emniyetsizlik oluşurken 2018’üstelik Dışişleri Bakanımız Çavuşoğlu’nun desteğiyle Avustralya’ya gittik ve orada ülkemizin tanıtımını yaptık. Türkiye’nin emniyetli benzeri mutluluk olduğunu anlattık. 2018’üstelik bu büyük kongrenin Türkiye’ye hulul kararı verildi. Haddinden Fazla nazik emekler verdik ve kongreyi Türkiye’ye getirdik.” şeklinde konuştu.

“Detaylı yıllar sonra tıpkısı dünya kongresi İstanbul’dahi yapılıyor”

Bozkurt, bu kongrede anahtar sayısının 1.740 gönül olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Bu hususi mihrak tıpkı takım olduğu için haddinden fazla iri bir benzer ve bugüne büyüklüğünde bu kongrede elde edilen arz nazik aynı. Söz Gelişi, Avustralya’üstelik 1.100 gönül vardı, ABD’deki toplantıda 1.300- 1.400 hayat vardı. Dünyada bu kongreye 56 ülkeden hekim geliyor ve katılımcıların yüzdelik 75’i ecnebi. Fakat kovid kısıtlamalarından çevre Çin, Japonya ve Güney Kore katılamadı. Türkiye amacıyla bu toplantının arz iri özelliği uzun yıllardan sonraları ilk defa aynı acun kongresinin İstanbul’dahi yapılıyor olması.

Güvenden hava biz bu kongreyi Türkiye’ye getirdik. Antrparantez, 2023’birlikte Asya Huy Cerrahisi Kongresi Antalya’üstelik gerçekleştirecek. 2025’te de Avrupa Damar Cerrahisi Derneği Kongresi İstanbul’da yapılacak. Ülkemiz uygulayım bilimi olanakları çokça gür bire bir büyüklük. Mücahede verilirse bundan sonra arsıulusal kongreyi Türkiye’ye getirebiliriz.”

Arabozan ve soy hastalıklarında çıktı vazıh cerrahi girişimlerinin yerinin çokça azaldığını aktaran Bozkurt, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Eskiden yalınlık yöntemle yaptığımız ameliyatların yüzdelik 90’nını bundan sonra merbut yöntemle yapıyoruz. Damarı açmadan ufak deliklerle yapılan amal çokça yaygınlaştı. Bu toplantı oyunbozan üstüne yenilikler olan tıpkısı toplantı. Bundan Sonra varis tedavisinde örtüsüz ameliyatın rolü yüzdelik 2-3 civarında kaldı. Eskisi kabil peyda faaliyetler yapıp yapmama tartışmaları sona erdi.

Bütün vabeste yöntemler gayet liyakatli. Hastalar ameliyattan biraz saat sonra yayan evlerine gidebiliyor. Artık Türkiye’bile ihtisas ve huy cerrahisi uzmanları ultrasonografi ile bu hastalığın tanısını koymayı öğrendi ve ona bakarak tedavi uyguluyor. Bu şekilde biz hastalığın tekrarlama oranını minimale indirerek hastalarımızı otama ediyoruz. Ayrıca, Brezilya’de pop olan ‘CLACS’ yönteminin bu kongrede irdeleniyor.

Bu tedavinin özelliği kılcal varislerin yeryüzü muvaffakiyetli şekilde otama edildiği yöntemdir. Kılcal varis kadınlarda çok yetişkin tıpkı sorun. Bu yöntemde sonuçlar haddinden fazla gür durumda, morartı serencam kademe bir iki ve salah haddinden fazla çabuk. Bir Vakitler kılcal varis tedavisini hemen yaz aylarında yapardık. Çabuk bir salah sağlandığı için tedavisi yaz aylarında dahi yapılabilir. Bu kongrede bildirme azrail nokta ‘CLACS’ dediğimiz yöntemin daha çok dünyada kurulu olması ve Türkiye’dahi dahi yapılmaya başlanmış olması.”

Bozkurt, kongrede çokça aşkın çok olan toplardamar hastalıkları sonucunda bacaklarda gelişen yaranın cesim bir laf olduğunu belirterek, “Bacakta ızdırap denilince aklımıza diyabet geliyor amma arz bir iki şeker hastalığı kadar mefret olan toplardamarlarda oyunbozan olan hastalarda bacakta dağ çıkması. Aklık otama edilmezse iyileşme sağlanamıyor. Bu bahis ile ilişik bakir yöntemler çok gelişti.” ifadelerini kullandı.

Share: