4. Acun Göçebe Oyunları, ferda İznik’te başlayacak

Dünya Etno spor Konfederasyonu vasıtasıyla bu sene dördüncü kez düzenlenecek Acun Göçkün Oyunları, ferda başlayacak.

İlk Göçkün Oyunları, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambaev’in öncülüğünde 2014’te Kırgızistan’ın Çolpon Ağababa kentinde Issık Köle Gölü kıyısında 10 ayrımlı etnospor türünü içeren yarışmalarla yapıldı. Oyunlara, 19 ülkeden sporcuların katılırken, birçok ülkeden müspet et kafalı bildirimler aldı. Bu nedenle Kırgızistan, 2016 yılında 2. Acun Göçkün Oyunları’nın düzenlenmesine karar verdi ve kombinezon 2016’da İssık Köle Gölü kıyısında gerçekleştirildi. İlginin büyümesi ve arsıulusal övgülerin ardından 3. Dünya Göçer Oyunları birlikte ayrımsız görkemiyle 2 sene sonradan yeniden Kırgızistan’dahi birleştirme edildi.

Uluslararası bire bir beğenilme kazanan oyunların dördüncüsünün 2020’bile Türkiye’birlikte yapılmasına değişmeyen verildi. Koronavirüs salgını zımnında 2 yıl ertelenen organizasyon, 29 Eylül-2 Ekim’üstelik İznik’te hususi olarak hazırlanan alanda yapılacak.

“Gelenekten Geleceğe Tıpkısı’iz!” sloganıyla düzenlenecek 4. Dünya Göçebe Oyunları’nda süvari sporlarda 2, ulusal güreşlerde 8, okçulukta ise 3 branşta yarışmalar yapılacak. Oyunlara, 102 ülkeden 3 binin üzerinde sportmen katılacak.

Organizasyonun açılışı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirilecek. Açılış programı saat 19.00 ile 21.00 arasında düzenlenecek.

Branşlar

4. Dünya Göçkün Oyunları’nda müsabakaları yapılacak brançlar şöyle:

Atlı sporlar: Kökbörü, Kökpar.

Güreş: Alış, Aiırtmalı Kocakarı Güreşi, Kapışmalı Ana Güreşi, Yağlı Güreş, Pehlivan Güreşi, Kazak Güreşi, Dizlik Güreşi, Mas Güreşi.

Okçuluk: Anadan Görme Okçuluk, Detaylı Mesafede Okçuluk, Süvari Okçuluk.

Program

Dünya Göçer Oyunları’nda bölüm zaman müsabaka programları şöyle:

Erte:

08.00-12.00 Kökpar-Kökbörü

09.00-17.00 Geleneksel Okçuluk

13.00-16.00 Atlı Okçuluk

30 Eylül Cuma Namazı:

08.00-18.00 Atlı Okçuluk

09.00-12.00 Anadan Görme Okçuluk

09.00-21.00 Mas Güreşi

10.00 Aşırtmalı Valide Güreşi

14.00 Besili Güreş

1 Ekim Cumartesi:

08.00-13.00 Süvari Okçuluk

09.00-21.00 Alış Güreşi

10.00-14.00 Kapışmalı Ana Güreşi

14.00 Iç Donu Güreşi

17.30-19.00 Kuraş

2 Ekim Iş:

08.00-16.00 Kökpar-Kökbörü

09.00-13.00 Kazak Güreşi

10.00-14.00 Tatar Güreşi

13.00-17.00 Pehlivan Güreşi

15.00-16.00 Iri Güreş

Kültürel etkinlikler da düzenlenecek

Düzenleme, spor müsabakalarının yanı sıra kültürel etkinliklere da ocak sahipliği yapacak.

Acun mutfaklarından örneklerin katılımcılarla paylaşılacağı Dünya Göçkün Oyunları’nda antrparantez göçebe evreni tanıtılacak. Kodifikasyon, etno dans, etno enstrüman, etno moda, etno alım satım ve elem başı sohbetlerle kültürlerarası etkileşim artırılacak. Katılımcı ülkeler, hem yeni kültürleri aşinalık fırsatı bulacak hem dahi kendilerini tefhim imkanı elde edecek.

Yapılacak müsabakaların yanı sıra Mangala, Cirit Oyunu, Toguz Korgool, Chevgan, Audaryspak, Tenge İlu, Pato, Moğul Boh, Kırgız Güreşi ve Güleş gösterileri üstelik gerçekleştirilecek.

Kültürel ve tarihi bırakıt korunuyor

Acun Göçebe Oyunları’yla dünyanın kültürel ve tarihi mirasının korunması sağlanacak.

Atlı oyunlardan millî güreşlere, okçuluktan gastronomiye, geleneksel sanatlardan sahne sanatlarına, çocuk baziçe alanlarından etno pazara büyüklüğünde farklı etkinliklerin yapılacağı 4. Acun Göçkün Oyunları, dünyanın ciharıyek yanından halkların kültürel ve tarihi mirasını korumayı, kültürlerarası iletişimi, hukuk ve uyumu güçlendirmeyi hedefliyor.

102 ülkeden 3 binden çok sporcunun katılacağı etkinlik benzeri zamanda Türkiye’nin kültürel diplomasisinin güçlenmesine, İznik’in daha gür tanınmasına ve dünya çapında hak ettiği şöhreti kazanmasına üstelik ulama verecek.

Dört dolaşma sürecek misilsiz deneyim

Dünya Göçebe Oyunları amacıyla İznik’e ati misafirler, 4 dönem boyunca benzersiz ayrımsız deneyimi yaşayacak.

Kodifikasyon üzere yapılan sahada ziyaretçiler için de haddinden fazla hususi çatlak geçirebilecekleri repertuvar alanları nesir edildi. Kestirmece 5 bin birey seyirci kapasiteli asıl tribünün yanında güreş ve okçuluk alanlarına hususi tribünler kuruldu.

İznik Gölü’nün kıyısında doğa ve tarihle bağırsak içe alanda, yiyecek içme bölümleri, geleneksel el sanatlarının ziyaretçilerle buluşacağı etno alışveriş, perestiş alanları, çığlık başı sohbetleri, beygir binme, tayf sanatları ve okçuluk eğitim sahaları kayran alacak.

Zara, Arslanbek Sultanbekov, Kıraç, Trio Mandili, Mustafa Ceceli ve Koliva konserleri ile katılımcılara müzik ziyafeti sunulacak.

Evrensel tatlar, İznik et kafalı pazarı, lokal ikramlar, yöresel tanıtım çadırlarındaki lezzetler, hem az dışından mevrut misafirler hem de Türk konuklara farklı benzeri repertuvar yaşayacak.

İsteyen katılımcılar, kombinezon alanındaki karavan parkı ve dinlenme kampı alanlarında konaklayabilecek.

Doğası ve tarihiyle İznik

4. Dünya Göçebe Oyunları’nın düzenleneceği İznik, tarihi, kültürel ve coğrafya açısından Küçük Asya’nun genişlik büyük yerlerinden biri konumunda.

Kent yakınlarındaki Karadin, Çiçekli, Yüğücek ve Çakırca höyüklerinde MÖ 2500 yıllarına nazil uygarlık izleri gizli. MÖ 7. yüzyılda Trak kavimlerinin göçlerinden önceki burada kurulan iskân “Helikare” adını aldı. Kentte basılan sikkelerde Khryseapolis (Altın Site) adı okunmaktadır.

Makedonya İmparatoru İskender’in generali Antigonos eliyle MÖ 316 yılında yenilenen site Antigoneia adını aldı. İskender’in ölümünden sonradan Antigonos ile general Lysimakhos arasındaki savaşı kazanan Lysimakhos kente, Antipatros’un kızı olan eşi Nikaia’nın adını verdi.

MÖ 293’te Bithynia Krallığı’na bağlanan kent, koca mimari yapılarla süslendi. Bire Bir süre Bithynia Krallığı’nın başkenti olan Nikaia henüz sonradan Roma’nın majör bire bir yerleşimi adına varlığını sürdürdü.

Nikaia, sonrasında Bithynia havarilerden Petrus’un çabaları ile Hıristiyanlık ile tanıştı. İmparator l. Constantinus döneminde Hıristiyanlık üzerindeki yasaklar kalktı. 325 yılı abece başında Nikaia, Hıristiyanlık için çokça makro benzeri olaya görüntü peki ve Birinci Konsül, Senatus Sarayı’nda toplandı.

Sonrasındaki dönemde Anadolu Selçuklu Devleti ve Bizans’ın himayesine giren Nikaia, 1331 yılında Osmanlı yoluyla fethedildi. Osmanlı döneminde İznik adını düz site, konuşma, ticaret ve kültür sarayı oldu.

Davud-u Kayseri, Ebul Fadıl Musa, Eşrefoğlu Abdullah Rumi kadar adlı tasavvuflar İznik’te yaşadı ve asar verdi. Osmanlı döneminin geçmiş cami, medresesi ve imareti İznik’te düz yazı edildi.

14, 15 ve 16. yüzyılda İznik benzeri görüşme merkezi ergin, dünyaca adlı çini ve seramikler burada üretilmiştir. İznik, Hellenistik çağdan kalma ızgara düzenlenen site yerleşimi, Roma, Bizans ve Osmanlı döneminden mütezayit abidevi yapıları ile tarihi şehir dokusunu bütün canlılığıyla korumaktadır.

Küçük Asya Selçuki Devleti ve Osmanlı İmparatorluğu’nun dahi aralarında bulunduğu 4 imparatorluğa başkentlik yapmış bulunmaz yerleşimlerden biri olan İznik, çinileri ile ünlüdür.

İlçe, tümülüsler, kayaç mezarlar, anıt mezarlar, saraylar, tiyatrolar, kiliseler, camiler, türbeler, kaba ve hamamlarla günümüzde heybetli tıpkısı turizm destinasyonu yerinde. 4. Acun Göçkün Oyunları sayesinde İznik doğası ve tarihiyle yeniden mecmu dünyanın ilgisini çekecek.

Share: