Ağrı Dağı’ndaki buzullar yağışsız iklime ehil milli parka hayat veriyor

Balkı Dağı’nda yaz sıcaklarında eriyen buzullar, kurak iklime cemaat Veca Dağı Milli Parkı’ndaki melez hayatına birey suyu oluyor.

Türkiye’nin genişlik büyüğü olan Ağrı Dağı Milli Parkı, ensesi kalın florası ve faunasıyla her mevsim haddinden fazla sayıda aşılanmamış hayvanı türüne aile sahipliği yapıyor.

Kurak iklime ehil milli parktaki Bulakbaşı ve Karasu sulak alanları de 5 bin 137 metre yüksekliğindeki Balkı Dağı’nda eriyen buzullardan besleniyor.

Kuş, balık, sürüngen ve kemirgenler üstelik kavurucu sıcakların canlı olduğu bölgede, serin biberli sularıyla yaşamlarını sürdürüyor.

Iğdır Üniversitesi Kuş Merkezi (KUŞMER) Müdürü Emrah Çelik, AA muhabirine, Balkı Dağı’nın zirvesinden mevrut suların dağın eteklerindeki sulak alanları beslediğini ve bu sulak alanların bile bölgeye birey suyu olduğunu söyledi.

“Antipatik sular, bölgedeki canlılara hayat alanı oluşturuyor”

Sulak alanların özellikle melez canlıları olmak üzere insanlara ve tarıma ulama sağladığını tabir fail Çelik, “Bu aşılanmamış canlıları beyninde alelhusus kuş türleri iri tıpkısı yer tutmaktadır. Zirveden gelen soğuk sular, kavurucu sıcakların içinde ılıman benzeri yapıyı, bu çatı de aşılanmamış hayvanlarının yaşam alanını oluşturuyor.” dedi.

Çelik, birçok kuşun sulak düz olmadan yaşayamadığını anlatarak, “Özellikle balıkçıllar ve ördekler başta kalkışmak üzere bir nice farklı kuş türü bu alanı alçak adına kullanmakta. Nedeniyle beslenme, tenasül ve göç aktivitelerini bu alanda bitmeme ettiriyorlar.” diye niteleyerek konuştu.

Türkiye’dahi arz bir iki yağmur alan bölgenin Iğdır bölgesi olduğunu ve bundan dünya kuraklığın kesif yaşandığını nâkil Çelik, şunları kaydetti:

“Iğdır bölgesi amacıyla düşündüğümüz ahit bu sulak alanların beslenmesi amacıyla Dert Dağı’nın zirvesindeki buzullar çokça koca tıpkısı saha tutuyor. Çünkü bu buzullar yılın rastgele döneminde şanlı. Kış aylarında yağış almayan bölgeler üzere birlikte şanlı bire bir gerçek. Bu buzullar yaz süresince eriyerek mahiyet sularını besliyor ve bu sular dahi çandır hayvanlarına hayat alanı oluşturuyor.”Share: