Avrupa-Akdeniz Lehçe ve Evcil Meclisi İzmir’de Toplanacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 7-8 Son Teşrin 2022’bile Avrupa- Akdeniz Bölgesel ve Yerli Meclisi’nin 13. Umumi Oturmuş’na ocak sahipliği yapacak. Arsıulusal toplantının sülale sahipliğine 2019’üstelik istekli olduklarını anımsatan Komutan Tunç Soyer, “Bu toplantıyı demokrasinin yeşerdiği bu topraklarda yapmayı sabırsızlıkla bekliyoruz” dedi.

Akdeniz’in kuzeyi ile güneyindeki yerli yönetimlerin hisse senedi birliğini heveslendirmek üzere kurulan Avrupa- Akdeniz Bölgesel ve Evcil Meclisi (ARLEM), 13. Genel Kurulu’nu 7-8 Teşrinisani 2022 tarihlerinde İzmir Özdere’birlikte düzenleyecek. İki günlük derinti kapsamında Akdeniz’birlikte tendürüst evcil girişimcilik dürü töreni dahi yapılacak.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı ve ARLEM çatısı altındaki Akdeniz Kentler Zehir (MedCities) Yönetim Kurulu Üyesi Tunç Soyer, toplantının önemini vurgulayarak “Bu toplantıyı demokrasinin yeşerdiği bu topraklarda yapmayı heyecanla bekliyoruz. 13. ARLEM Umumi Oturmuş demokrasinin ışığında bölgesel ve yerel yönetimler arasındaki aksiyon birliğini daha de geliştirmemize imkân sağlayacak” dedi.

PANEL TOPLANTILARI ÜSTELIK VAR

Toplantıda “Akdeniz’üstelik etraflı ve mukavemetli şehirler”, “Akdeniz’de abuhava eylemi” paneli gerçekleştirilecek. Ayrıca “COVID-19 krizinden kurtulmanın tıpkı yolu kendisine Akdeniz’deki inovasyon ekosistemleri ve tevessül-up’lar”, “bakım ve turizm sektörü” de toplantının majör konu başlıklarından olacak.

43 ÜLKEDEN 80 ÜYE

ARLEM AKARSU ve Akdeniz’deki toplanmış 43 ülkeden 80 üye ve 2 gözlemciyi aynı araya getiriyor. Meclisin 40 üyesi Akdeniz ortakları, 40 üyesi ise Avrupa Birliği yoluyla belirleniyor. ARLEM üyeleri bölgesel yahut evcil düzeyde yetkiye topluluk seçilmişlerden oluşuyor. ARLEM’birlikte Akdeniz Ortağı tarafından, Türkiye’yi temsilen Selçuk, Melikgazi, Mersin, Sarıçam, Balıkesir belediyelerinin üyeliği bulunuyor. İzmir ise ARLEM’dahi Avrupa Birliği kontenjanından Akdeniz Kentler Ağı örgütünü temsilen unsur kendisine bulunuyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi genel oturuma sülale sahipliği yapmaya 2019’üstelik istekli olmuştu.

Share: