Bakan Çekicilik: ‘Projede Vatandaşın Lehine Adım Yok’ Diyorsanız Biz de 4,5 Sene Yaptığımız Bu Vakur Mesleği Bırakmaya Hazırız

Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Misyon Alım, TBMM Çekim ve Bütçe Komisyonu’nda kendisini ve bakanlığını eleştiren uymazlık milletvekillerine, “Maalesef yaptığımız dönüşümleri yerinde incelemediğinizi, gidip görmediğinizi düşündüren açıklamalarınıza tanık oldum. İstanbul’a ve gayrı illerimize gittiğiniz zaman uğrarsanız, bizim yapmış olduğumuz inkılap projelerindeki vatandaşımızın mutluluğuna şahit olursunuz. Ki şu anda sahada devam eden 250 transformasyon projemiz var… Getirim var mıdır, yok mudur? ‘Var’ diyorsanız, ‘Projede vatandaşın lehine etap bulunmayan’ diyorsanız tığ da 4,5 sene yaptığımız bu alicenap mesleği bırakmaya hazırız” dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bugün Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın bütçesi görüşüldü. Icra Vekili Tasavvur Alım, milletvekillerinin kendisine yönelttiği soruları yanıtladı. Icra Vekili Çalım’un yanıtları şöyle:

“TOKİ marifetiyle yapılan 50 bin ve 100 bin toplumsal konut projelerinin teyit edilmediği iddiasına birçok kere cevap verdik. İzmir, Elazığ, Malatya, ve özge yangın ve yeğin bölgelerinde bütün 45 bin göz yaptık. Biz, ülkemizi üstelik etkisi altına kayran tedbir zincirindeki bozulmalara, maliyet artışlarına karşın yaşanan afetlere ve pandemiye bakmadan bu konutlarımızı iri oranda ikmal başarısı gösterdik. 50 bin toplumsal konut kampanyamızda, 142 etkili projede 52 bin 128 konutumuzu, 100 bin toplumsal bölük projesi kapsamında 252 etkili projede 97 bin 483 konutumuz hak sahiplerine etaplar halinde teslim ediyoruz. Şu anda 150 bin toplumsal konutumuzun iri bölümünü vatandaşlarımıza teyit ettik, sene sonuna kadar 60 bin konutu elan teyit edeceğiz.

Bazı vekillerimizin ifadelerinde, TOKİ’nin töz üretimine dayalı bilgileri olmadığını gördüm. TOKİ’nin denetime bağımlı olmadığını bile rapor ettiler. TOKİ, 7 bölüm 24 saat Sayıştay denetimine tabidir.

“KİMSE ‘SÖZÜNÜZÜ TUTMADINIZ’ DİYEMEZ”

Bunlar şüphesiz yapılacaktır dediğiniz TOKİ’miz, bugüne büyüklüğünde 1 trilyon 317 bilyon liralık yatırımı yapmış ve 1 milyon 170 bin içtimai konutu güllabi, konfirmasyon etmiş. Bunun dışında 26 bin içtimai teçhizat yaptık. Toplumsal donatıların içre stat, okullar, camiler, hastaneler var. Kentsel dönüşümle ilgilendiren sözlerimizin hepsini tuttuk. Fire kalabilir, inşaatı devam edebilir. Amma kimse diyemez ki ‘Siz geldiniz, afet alanında meze verdiniz ama sözünüzü tutmadınız’ diyemez.

“GARANTİSİ ERDOĞAN”

250 bin konutumuzu bile inşallah milletimize söz verdiğimiz tarihe kadar yapıp tasdik edeceğiz. ‘Kaynak’ deniyor, kaynağın milletimiz olduğunu göremediniz. Bu projelerin garantisi bile 20 yıl olduğu kadar Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dır.

2023 seçimlerine dair yatırımınız nedir? Ülkemiz, milletimiz, vatandaşlarımız, gençlerimiz üzere hangi projeyi sunuyor, ne hamleleri yapıyorsunuz? Bu ülkede belde, şehre, iklime dair vizyonunuz nedir? Biz, bunları bilmek istiyoruz. Bırakın seçme yatırımını, geleceğe dair biricik tıpkısı düşüncenizi duymadım, görmedim.

“4,5 YIL YAPTIĞIMIZ ŞEREFLİ MESLEĞİ BIRAKAMAYA HAZIRIZ”

Maalesef yaptığımız dönüşümleri durumunda incelemediğinizi, gidip görmediğinizi düşündüren açıklamalarınıza şahit oldum. İstanbul’a ve gayrı illerimize gittiğiniz ant uğrarsanız, bizim yapmış olduğumuz transformasyon projelerindeki vatandaşımızın mutluluğuna şahit olursunuz. Kim şu anda sahada bitmeme fail 250 inkılap projemiz var… Rant var mıdır, bulunmayan mudur? ‘Var’ diyorsanız, ‘Projede vatandaşın lehine adım bulunmayan’ diyorsanız tığ üstelik 4,5 yıl yaptığımız bu vakur mesleği bırakmaya hazırız.

“VATANDAŞLARIMIZLA GÖRÜŞÜN, ÇAYINI İÇİN”

Tozkoparan Mahallemizdeki önce etabımızı tamamladık. Orada oturan vatandaşlarımızla görüşün, çayını amacıyla. Sav, ‘Siz bu projede vekillik aracılığıyla kıygın edildiniz mi’ diye sorun. Oraya gideceksiniz, göreceksiniz kim vatandaşımız değerlenmiş evlerinde sağlık ve güvenle oturuyorlar. Bizlere yakarış ediyorlar. Biz da gittik, o evlerde kardeşlerimizin misafiri olduk, hanelerindeki mutluluğa şahit olduk. Tekrar vatandaşımızın talebiyle ikinci etaptaki 280 konutumuzun kurasını çektik, inşaatlarımıza başladık. Üçüncü ve dördüncü etabını dahi yapacağız. Güngören ve Tozkoparan’dahi riskli binalarda vatandaşımızın oturmasına müsaade etmeyeceğiz.

“BUNUN NERESİNDE GETIRIM VAR”

Dediler ki ‘Projenin içre getirim var’. Bu işlerden anlamıyorsunuz ama Beyoğlu, Okmeydanı’nda 766 basamak; 763’ünü hak sahiplerine veriyoruz. Dükkanların tüm adalet sahiplerine gidiyor. Bunun neresinde rant var? Nereden alacağız tığ geliri? Vatandaşın lehine akım ika bu. O evler bittiğinde, Okmeydanı’nda konutların değeri, bittiği devir 4,5-5 milyon oluyor. Getirim varsa milletimizin lehine var. Milletimiz, temas şeyin sunu iyisini, güzelini doğruluk ediyor. Bu projelerimizi yapmaya bitmeme edeceğiz.

“ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN DA NE TALEBİ VARSA GERÇEKLEŞTİRDİK”

‘Antalya’dahi, Muğla’de evler bitmedi’ dendi. Tığ, yangının ilk anından sonuç anına kadar mahalle mahalle, köy köy, oraya mevrut vekillerimiz, uray başkanlarımız ile gelişigüzel halkımızın yanındaydık. Onların ihtiyaçları, talepleri neyse görmek amacıyla çabukça çalışmalarımızı yaptık. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin birlikte ne talebi varsa gerçekleştirdik. Tığ, bu konutlarımızı yaparken vatandaşlarımızın lehine olabilecek temas makule desteğe kucak açtık. Kimseyi ötekileştirmedik. İlk çivimizi çakacakken tıpkı gürültülü duyduk, ‘Ne bu aceleniz’ diye niteleyerek. Yangın bitmeme ediyor, biz de eskimemiş iskân alanlarıyla ilgilendiren planlama yapıyoruz. Muhalefetten mevrut bayram şu, ‘Nedir bu aceleniz’. Zaman, bize, ‘Ne bu aceleniz’ denen bu konutlar bitmedi diyerek bile deminden sitem ediyorlar.

“‘KONUTLARI YAPTIK, TESLİM ETTİK, ORADA’ DİYORUZ, ‘ALGI’ DİYORSUNUZ”

İYİ Tümen Milletvekilimiz Hayrettin Nuhoğlu’nun üzülerek sözlerini dinledik. 1 milyon 170 bin basamak düz yazı ettik, ‘Algı’ diyorsunuz. 3 milyon 200 bin tahavvül gerçekleştirdik, ‘Yalan, oyun’ diyorsunuz. Tığ, ‘Pes doğrusu’ diyoruz. Tığ, ‘Bu konutları yaptık, teyit ettik, orada’ diyoruz. Bibi ‘Algı’ diyorsunuz… Burada içtimai iletişim araçları belediyeciliği yahut sosyal medya dilini bırakın; milletimiz ile gelişigüzel, içre milletimizin birlikte olduğu hayalleri kurarak inşallah bu projelerin paydaşı olun diyoruz.

“ANKAPARK İÇİN PROJENİZ NEDİR”

‘ANKAPARK’a 800 milyon doların harcanmasına patırtılı çıkarmadınız’ diyorsunuz. Maalesef siz bile -beğenirsiniz beğenmezsiniz- 800 milyon dolar masruf kavuşum çürümesine peyrev kalıyorsunuz. Zira siz, ülkemizin tamam kazanımlarını heba etmekten ferasetsiz durmadınız. Yapmak bize, cılk etmek size düşer. Seçkin yere pankartlar astınız. Parkın devri gerçekleşinceye kadar tıpkı derinti pankartlarla alacak yönettiniz. Parkın devri gerçekleşince de sus pus oldunuz. ANKAPARK üzere projeniz nedir? Burada ağaçların çürümesine, kesilmesine ayn yumuyorsunuz. Bire Bir taraftan birlikte diyorsunuz ki ‘Biz çevreciyiz’. Tığ üstelik eren milletimiz kabilinden hangi yapacağınızı iptila ediyoruz. Yapılması müstelzim adımları her an strateji edeceğiz.

“ÇEKINCE ALANDAKİ 3 BİN 600 KONUTUMUZUN TESLİMLERİNİ YAPACAĞIZ”

Mehabet namına, İzmir’üstelik, -kabul edin, etmeyin- İzmir tarihinin en nazik dönüşünü gerçekleştirdik ve gittik, depremden iki saat sonraları oradaydık. Çıkmaz çıkmaz, mahalle mahalle gittik, gerileme alanından bir saat bile ayrılmadık. Orada vatandaşımızla birlikteydik. Biz demedik kim ‘Burayı CHP belediyesi yönetiyor, buradaki insanlar bize fikir veriyor yahut vermiyor’. Kül vatandaşlarımıza aguş açtık. Vatandaşımıza söz verdik, ‘En çabuk şekilde yapacağız, yerinde yapacağız, acul yapacağız ve burada yapımla ilgili tıpkı ümran artışı dahi yapmadan İzmir’e, Bayraklı’ya yakışacak, evire çevire İzmir’imize yakışacak aynı proje gerçekleştireceğiz’ dedik. Aynı sene de olmadan geçmiş konutlarımızın teslimlerini gururla yaptık, peşi sıra hamle aşama şu an Bayraklı’daki bin 400 konutumuzun tamamını teslim ettik, yıl sonuna kadar dahi ihtiraz alandaki 3 bin 600 konutumuzun teslimlerini yapacağız.

“İZMİR’İMİZİ BİZ KADERİNE TECEZZI ETMEDİK”

Adamakıllı İzmir’imizi biz kaderine tecezzi etmedik ve daha çok dahi etmeyeceğiz. Milletvekillerimizle, şehremaneti başkanlarımızla birlikte milletimize bakım etmeye bitmeme edeceğiz. Bizim İzmir’e dair, bağlamından ayırarak beceriksizliği, liyakatsizliği, elem yönetimi de maalesef izleyemezsiniz. Biz, hangi dediğimizi çok çok bol biliyoruz… 25 yıldır İzmir’de hiçbir madde yapılmayacak, sonradan üstelik İzmir’le ilgilendiren bu hakikati anlatım edince öfkelenme edilecek ve bu manada ya aşağılık ayrımsız aynaya bakın ya. Ego üzülüyorum ya. İzmir rastgele gittiğimde o gecekondunda hararetli vatandaşlarımızın gördüğümde üzülüyorum ya.

“YEKPARE BELEDİYE BAŞKANLARIYLA GÖRÜŞTÜM”

Aynı milletvekilimiz dedi kim ‘Belediye başkanlarımızı konuşma ettin mi; senden randevu istediler, görüştün mü?’ Görüştüm. Benden termin isteyen parçalanmamış şehremaneti başkanlarıyla görüştüm. Açın, zat uray başkanlarınıza sevgili. Ankara’evet, İzmir’e, İstanbul’a, Antalya’ya ülkü. Kim benden randevu istediyse ben ayrımsız araya geldim. ‘Görüşmedi’ demeyin, bu konuda algı yaratmayı bırakın. Herhangi Bir fırsatta geldiler. Depremi de görüştük.

“835 YAPIYI YIKTIK”

‘Sit alanlarında kaçak yapılaşmaya müsaade veriliyor’ iddiası tamamen yanlıştır. Türkiye genelinde hususi dulda çevre bölgeleri ve tabii sit alanlarında 6 bin 698 teftiş yaptık, 9 bin 263 denetim yaptık. Bu yapıların 4 bin 16’sı ile ait cürüm duyurusunda bulunduk, 835 yapıyı yıktık.

“‘ENGELLENİYORUZ’ SİYASETİNİ BIRAKIN”

‘Belediyelere dökme ödeneklerde iktidar ve aykırılık belediyeleri beyninde ayrımcılık yapılıyor’ diyorsunuz. Belediyelerin ödenekleri, emniyet kabiliyetleri göz önüne alınarak değerlendirilir. Makul talepler İller Bankası’nın yatırım programına girer ve sonuçlandırılır. Ben, ihtilaf vekillerimize, önce özlük belediyelerinin kendi güven kabiliyetine bakmalarını öneririm… ‘Engelleniyoruz’ siyasetini bırakın. Biz; CHP, İYİ Tümen, HDP’li belediyelerden vatandaşımızın hayrına hangi iş gelmiş birlikte engel olmuşuz?

“VATANDAŞLARIMIZIN YÜZDE 75’İ, BÖLÜK FİYATLARI VE ŞARTLARININ MAKUL OLDUĞUNU SÖYLÜYOR”

İstanbul’umuzun 39 ilçesinde, riski alanlarda 5 milyon insanımız amacıyla kentsel dönüşümde tarihi adımlar atıyoruz. Antalya’dahi, Muğla’dahi, İzmir’de yaptığımız bakir yuvalarda hayatlar başladı. Oralarda tehalüf partilerini destekleyen vatandaşımız da bizim amacıyla müfit duasında bulunuyor.

Yaptığımız tıpkı araştırı var. Vatandaşlarımızın yüzde 75’i, hane fiyatları ve şartlarının akillica olduğunu söylüyor. Göz ve icar fiyatlarında düşüşler gördük ve görmeye devam edeceğiz. Ankete katılan vatandaşlarımızın yüzdelik 68’i şu an satışta olan eş fiyatlarının düştüğünü, yüzde 69’u bile icar fiyatlarının düştüğünü ve düşmeye devam edeceğini tabir ediyor… Yüzdelik 71 vatandaşımız, bu projelerin 2 sene içerisinde tamamlanacağına inanıyor.

“İZMİR’DAHI, DEPREMDEN SONRALARI DÜNYA BANKASI YETKİLİLERİ DA BİZE GELDİLER”

İzmir’dahi Acun Bankası kredisinin onaylanmadığını ifade ettiler. İzmir’dahi, depremden sonra Acun Bankası yetkilileri de bize geldiler. Dedik kim ‘İzmir Büyükşehir Belediyesi sizin yüreklilik vereceğinizi, bu krediyi dahi bizim engellediğimiz anlatım ediyorlar. Biz da Dünya Bankası gözetiminde, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin depremde kullanabileceği başvurusu yok. Dolayısıyla İzmir’e tıpkısı güven yöneltmek istiyorsanız, İzmir Büyükşehir Belediyesi orada, verin’. Acun Bankası, Avrupa bankaları, Fransız Kalkınma Ajansı hakeza çalışmıyor. Onlar, kredibiliteye bakıyorlar. Burada ne bir finansman sözü ne dahi benzeri ödenek takvimi bulunmayan.

“921 MİLYON TL’Yİ KAMUYA KAZANDIRDIK”

İmar planıyla ilişkin ayar artım payını mefret Meclis’imizle yaptık. Dedik kim ‘Bundan sonraları parsel bazında yapamazsınız, cezire bazında yapacağınız planla ilgilendiren de derece artma payının tamamını devlete vereceksiniz’. Derece çoğalma payından etraf 921 milyon lirayı kamuya kazandırdık. Buradaki yarar, envestisman adına milletimizin hizmetine sunuluyor.

“TEHLİKELİ ATIKLARIN İTHALATI YASAKTIR”

Türkiye, Avrupa’dan çöp ithal ediyormuş. Milletimiz bu iddiaya inanmıyor. Tamamen üretime asıl konu dışında ülkemize yararsız getirilmesine müsaade etmedik, etmeyeceğiz… Bu ülkede köylü kazanımı tür sıfır atıkların, bati atıkların ithalatı yasaktır. Belde Kanunu gereği, ekonomik değere taşıyan gâh sakıncasız atıkların ithalatına izin verilmektedir. Avrupa’dan Türkiye’ye gelen idmansız maddedir, dönüştürülerek ekonomiye kazandırılmaktadır.

“İLK 10 AYDA REKOR KIRDIK VE 55 BİNİN ÜZERİNDE DENETİM GERÇEKLEŞTİRDİK”

2022 yılının önceki 10 ayında rekor kırdık ve 55 binin üzerinde denetimi gerçekleştirdik. Çevreyi kirleten 4 bin tesise 444 milyonun üzerinde ceza uygulandı. 311 işletmeyi ise çevreyi kirlettiği üzere menettik. Eroin ruhsatlarını soruyorsunuz. Sahaların fazlasından bahsediliyor. Basitçe ifade etmek gerekirse; bir madencilik faaliyetine destur verilmesi, o alanda eroin yapılacağı anlamına gelmiyor. Madenî madenlerde sunulan ÇED ruhsatları, ruhsatın tamamını kapsadığı anlamına gelmediği gibi, madenin işletileceği alanla merbut tutuluyor.

“YAKLAŞIK YÜZDE 40’ININ ÇED RAPORUNA PAHAL KENDISINE DEĞIŞMEYEN VERDİK”

Serencam dört yılda 2 bin 343 projenin 936’sının, yani kestirmece yüzde 40’ının ÇED raporuna zit adına değişmeyen verdik. Madencilikte ise bu mehabet yüzdelik 45. Hiç kimseni endişesi olmasın. Tığ, Avrupa standartlarının birlikte üzerinde ÇED hassasiyetine sahibiz.”

Share: