Başbuğ Vidinlioğlu: “Yaşanan selde 400 ocak ve işyerini su bastı”

Kastamonu’bile akşamüstü yaşanan sel afetinde metrekareye 73,5 kilo yağmur düştü. Kastamonu Belediye Başkanı Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, yaşanan dominant afeti cihetiyle 400 sülale ve işyerini suyun bastığını söyledi.

Kastamonu Belediye Reisi Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, Kastamonu’bile akşamüzeri yaşanan sağanak yağış ve sıkıntı sonrası hasar gören alanlarda incelemede bulundu. Sel sularının bastığı karı ve işyerlerini ziyaret eden Başkan Vidinlioğlu, ‘esbak olsun’ dileklerinden bulundu. Antrparantez tıkanan mazgallarda uray ekiplerinin yürüttüğü çalışmaları yakından izleme eden Nazır Vidinlioğlu, vatandaşlarla tıpkısı süre kardeş kardeş ederek, rağbet ve taleplerini birlikte dinledi.

Kastamonu Belediyesi ekipleri, şehrin birçok noktasında başat sularının bastığı sülale ve işyerlerinde tahliye çalışmalarını sürdürürken, ayrıca tıkanan mazgalları ve yollarda oluşan su birikintisi ile molozları yok etmek üzere çalışmalarını mütemadi sürdürüyor.

“Yaklaşık 400 çıngı işyerinde ve evimizde akarsu baskınları mevcut”

Kastamonu Belediyesi ekiplerinin yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgilendirmede bulunan Kastamonu Belediye Reisi Rahmi Galip Vidinlioğlu, “Allah beterinden saklasın. Yaklaşık 400 lime işyerinde ve evimizde su baskınları bulunan. Amma çok gücük müddet içerisinde müdahalede bulunduk. Hem etraflı kesiksiz hem da alçak ayrımsız yağışa maruz kaldık. Bu yüzden özellikle öz yatağından su seviyesinin yükselmesiyle gelişigüzel bazen yerlerde yer meydan geriye akımlardan âlem su baskınlarında artışa etken oldu. Amma güdük sürede ekiplerimiz müdahalede bulundu. Şu anda 11 şerha vidanjörümüz ve su tahliye makinesi ile akarsu baskınların olduğu yerlerde mevcut suları temizliyoruz. Nasrullah Meydanında, Aşirefendi Hanında, Kuzeykent Mahallesinde, Karaçomak Deresi boyunca, İnönü Mahallesinde bati şekilde su baskınları oldu. Kastamonu Belediyesinin son dönemlerde yaptığı yatırımlar sebebiyle Mehmet Akif Ersoy Mahallesinde değişik mahallelerimize bakarak çok daha birkaç hasarla atlattı. Sadece Mehmet Akif Ersoy Mahallemizde moloz yığılması şeklinde afet oldu. Filhakika tezce ekiplerimiz temizlik çalışmalarına başladı, inşallah çabucacık temizleyeceğiz. Ekiplerimiz koyu tıpkı şekilde çalışmalarını seçme noktada sürdürüyor. Bütün ekiplerimiz uyanıklık halinde. İnşallah en gücük sürede problemlerimizi çözmüş oluruz” dedi.

“Yaşanan selde fert kaybımız yok fakat maddi hasarlar birçok noktada bulunan”

Yaşanan sel afetinde can kaybının olmadığını belirten Başbuğ Vidinlioğlu, maddesel hasarların bir nice noktada olduğunu anlatım ederek, “Daha Çok bilcümle enerjimizi, hep mesaimizi eskimemiş normallere göre cazibe ve program yapmakla geçirmemiz gerekiyor. Zira hem Kastamonu’bile hem da başka ilçelerimizde bu biçim felaketler bu kadar sıklıkla olmuyordu. Amma sonuç yıllarda bu garip afetlerle seçme sabık mütezayit aynı şekilde karşı karşıya kalmaya başladık. Bizler tedbirlerimizi alacağız. Tabiatıyla kim bu kabil afetler olduğunda sunu az hasarla şehrimizin atlatmasını uydurmak yönünde bir emir göstereceğiz. Anca zannediyorum ki bundan sonraki çalışmalarımız bilcümle ağırlığımız bu şekilde olacak. Eskimemiş normallere bakarak çalışmalarımızı bizler bitmeme ettireceğiz. Şu anda üstünde durduğumuz iki baksta herhangi bir iki marifetiyle patlaklar var. Akarsu miktarı o büyüklüğünde fazla kim ama çokça şükür birey kaybımız yok, maddi hasarlar bittabi mevcut. AFAD İl Müdürümüz ile çok ekti bire bir koordinede bulunduk. AFAD Başkanımız Yunus Bey aradı, onunla görüştük. AFAD Başkanımızda hızlı hızlı bizlere hem vidanjör hem bile akarsu boşaltma makinesi yönünde bizlere bindi vereceklerini söylediler. İnşallah sunu bodur sürede bu sel baskınını atlatırız. Allah daha beterinden saklasın. Bilcümle hemşerilerime eski olsun diyorum” diye konuştu.

“Sahadayız, çalışıyoruz ve kısa sürede afetin üstesinden geleceğiz”

Sahada olduklarını ve kısa sürede afetin üstesinden geleceklerine inandığını söyleyen Başkan Vidinlioğlu, şöyle konuştu: “Hem toplumsal iletişim araçları hesabımdan hem birlikte çökertme telefonumdan onlarca defa arandım ya bile mesajlar atıldı. Tabii bu kadar bati tıpkısı yağmurdan bilahare kısaca 400 parça sülale ve işyerini su basmışken bittabi ki tümce önceliğin kendisinde olmasını istiyor ama haddinden fazla güdük benzeri sabırla sabaha kadar zannediyorum hiçbir yerimizde iş kalmayacak şekilde programımızı yaptık. İnşallah kısa sürede bunu atlatırız. Elbette düzlük kayran serzenişler olacaktır, bunları anlayışla karşılıyoruz. Elbette ki yağışın miktarı çok olduğundan hangi yazık ki Kastamonu gibi dere yatağının seçme iki tarafına konuşlanmış şehirler bu şekil sıkıntılarla çıktı karşılıyorlar. Ama aldığımız tedbirlerle ve bundan sonra alacağımız tedbirler sayesinde olabilecek afetin en azını yaşadık. Allah beterinden saklasın. Hemşehrilerimizin gönülleri bayındır olsun, sahadayız, çalışıyoruz ve gelişmemiş sürede bu afetinden üstesinden geleceğiz” – KASTAMONUShare: