Bayburt Üniversitesinde kontenjanların hacısı hocası doldu

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sistem sonuçlarına göre, Bayburt Üniversitesine lisans ve ön lisans düzeyinde 3 bin 708 bakir öğrenci yerleşti.

Üniversiteden yapılan kayıtlı açıklamada, dolay lisans programlarına 2 bin 367, lisans programlarına 1341 görünmek için 3 bin 708 öğrencinin araç hakkı elde ettiği belirtildi.

Ön lisans ve lisans programlarındaki kontenjan doluluk oranının yüzde 100 namına gerçekleştiği vurgulanan açıklamada, okul birincilerine ayrılan melfuf kontenjanlarla gelişigüzel 15 bin 395 mektepli sayısına vasıl üniversitenin tarihinde ilk kez bu rakama ulaştığı aktarıldı.

Açıklamada görüşlerine kayran sunulan Rektör Prof. Dr. Bahtiyar Türkmen, üniversitenin uyguladığı “şampiyonların üniversitesi”, “aklı marifet yüksekokul” ve “proje seferberliği” stratejisiyle büyümeye bitmeme ettiğine dikkati çekti.

Öğrenci adaylarının bu stratejilerin ana aktörü olduğunu tamlayan Türkmen, şu değerlendirmede bulundu:

“Yer illerde gerçekleştirdiğimiz halkla münasebat çalışmalarından, millî ve uluslararası uğur kitleye hitap fail mevhum fuar çalışmalarına büyüklüğünde tamlık sürecin katmanlarında öğrencilerimize bir mesajı ilettik. Sizler tercihlerinizle büyüyeceksiniz. Tığ ise sizinle. Kendini geride bırakmak, ilerlemenin, tasavvufun, bilimin, sporun ve sanatın özündeki anne ilkedir. Kendimizi aşarak tarihi tıpkı seviyeye ulaşmamızda katkısı olan kamu mücahede arkadaşlarıma, ailemizin kullanılmamış seçme üyeleri olan öğrencilerime, eksiksiz kültürel dokusu ve tarihi mirasıyla üniversitesini sahiplenen şehrime özden teşekkür ediyorum.”

Share: