Beyaz Zehir sahalarında denetimler risk gruplarına bakarak yapılıyor

Enerji ve Elbette Kaynaklar Vekil Yardımcısı Izzetinefis Sahtekâr, beyaz zehir sahalarında denetimlerin riziko gruplarına göre üç sınıfa ayrıldığını belirterek, “Bir Iki riskli gruptaki madenleri yılda bildirme beş altı aynı, riskli grupta yer düz madenleri yılda arz bir iki iki ve çokça riskli gruptaki madenlerimizi ise yılda sunma az dört sefer denetliyoruz.”dedi.

Kalaycı, Türkiye Madenciler Derneği (TMD) vasıtasıyla düzenlenen “İkinci Beyaz Zehir Istirdat Yarışması”nın açılışında, madencilikte gelişim sağlığı ve güvenliği ile çevre konularının sektörün kırmızı çizgisi olduğunu söyledi.

Dünya genelinde, hazırlık zincirlerinin kalan talebi karşılamaya çalıştığını ve madencilik sektörüne de ilginin arttığını anlatım eden Kalaycı, “Dünya gerekseme duyduğu materyalleri çabukça tedbir ika zorunluluğuyla yüz yüze ancak sektörün faaliyetlerine enerjik bire bir şekilde devam edebilmesinin uğrunda birtakım riskler üstelik kayran almakta. Bu yıl gerçekleştirilen benzeri riziko anketine göre, sektörün karşı karşıya kaldığı riskler sıralamasında sabık yıl önce sırada yer düz emtia bedel riski, bu sene ikinci sıraya gerilemiş. Zirveye ise çevresel riskler çıkmıştır.” değerlendirmesinde bulundu.

Sahtekâr, madencilik sektörünün, hareket kazaları ve iz hastaları bakımından değerlendirildiğinde, kül dünyada alçak ve riskli sektörler arasında kabul edildiğini anımsattı.

Bu kapsamda taharri istirdat faaliyetlerinin hayati öneme topluluk olduğunun altını çizen Sahtekâr, şöyle konuştu:

“İş kazalarının yüzdelik 8,7’si, iz hastalığı vakalarının yüzde 49,2’si, sürekli hisse senedi göremezlik vakalarının yüzdelik 26,8’i, ölüm vakalarının ise yüzde 10,’i madencilik sektöründe meydana gelmiştir. Taharri, tedbir, üretim, transport ve maya hazırlama evrelerinin seçkin birinde ayrı riskler barındıran madencilik sektöründe, tedbirli olma, hareket sağlığı ve güvenliğine hususi ehemmiyet ita, arama istirdat pratikleri etme dirimsel derecede önemlidir. Dünya nüfusunun kısaca yüzde 1’i eroin sektöründe çalışmasına rağmen gerçekleşen hareket kazalarının yaklaşık yüzdelik 8,5’i beyaz zehir, alelhusus kömür sektöründe gerçekleşmektedir. Bu ihtişam çok faziletli olmasının yanı sıra 2017’den beri madenlerde gerçekleşen hisse senedi kazalarında göze çoğaltan tıpkısı düşüş görülmektedir.”

Yarış, taharri-kurtarma ekipleri amacıyla büyük

Kalaycı, eroin sahalarının denetimlerini beş altı riskli, riskli ve çok riskli oluşmak üzere 3 sınıfa ayırdıklarını bildirdi.

Risk gruplarına bakarak madenlerin denetlendiğini ifade eden Kalaycı, “Az riskli gruptaki madenlerin yılda arz bir iki ayrımsız, riskli grupta kayran düzlük madenlerin ise yılda yer beş altı iki ve çokça riskli gruptaki madenlerimizi ise yılda yer birkaç dört yol denetliyoruz. Gerek mahsus değme tip aksiyonu sunu bereketli şekilde alıyoruz.” diye konuştu.

Kalaycı, eroin istirdat ekiplerinin, eroin kazalarında olduğu kadar saf kıyamet ve endüstriyel kazalara müdahale ettiklerinin altını çizerek, şunları kaydetti:

“1999 depreminde Türkiye Taşkömürü Kurumunun 1564 maden işçisi ve 74 mühendisi Kocaeli, Sakarya ve Yalova’üstelik kurtarma çalışmalarına katılarak şişman yararlılıklar göstermişlerdir. Tekrar ekiplerimiz, 2011’de yaşanan Erciş depreminden sonra kontrol ve kurtarma faaliyetlerine etkin tıpkı şekilde kümeli ve tafsilatlı süren saatler sonrasında depresyon altından iki kişiyi aktif adına kurtarabilmişlerdir. Bu anlamda baktığımızda bu yapılanma, yalnız madencilik sektörü için değil, cümle sınai sektörler ve saf afetlerde gerçekleşebilecek kazalarda dirimlik ehemmiyet haiz zer arama-istirdat ekiplerimiz için önem genişlik etmektedir.”

“İş sağlığı, güvenliği ve mekân konuları önceliğimiz”

TMD Umumi Heyet Başkanı Büyük Emiroğlu de Türkiye’nin düzlük altı zenginlikleri açısından mehabetli bir potansiyele erbap olduğunu söyledi.

Bu potansiyeli makul kullanarak insana, çevreye hassas, mesul aynı madencilik anlayışı geliştirmenin majör olduğunu ifade eden Emiroğlu, “Türkiye Madenciler Derneği, sektörümüzün büyümesi için her yolu mübah gören aynı anlayıştan uzaktır. İş sağlığı, güvenliği ve çevre konularını kendine evleviyet edinmiş tıpkı derneğiz. Bu bağlamda dahi mesul madencilik inisiyatifi başlığında aynı süreç başlattık.” diye niteleyerek konuştu.

Emiroğlu, yarışmanın anne hedefinin ekiplerin birbirleriyle tanışması seçmek olduğunu anımsatarak, “Ivedili ayrımsız durumda tek ayrımsız ekipmişçesine eş cerrahi müdahale yapabilmenin altyapısını hazırlamaktır. Bu yarışmada eroin istirdat ekiplerimizin, teknoloji, tesisat ve yeterlilik anlamında madencilikte ümranlı ülkeler ile ayrımsız seviyede olduğuna şahit olacağız. Antrparantez ulaştığımız yarış kol sayısı itibarıyla üstelik uluslararası örneklerine eşdeğer büyüklükte bire bir etkinliğe imza atacağız.” diyerek konuştu.Share: