Sakarya balında bu sene 16 bin titrem rekolte bekleniyor

Sakarya’nın Trap ilçesinde bal hasadı mesaisine başlayan arıcıların yüzü, bu sene mahsul artışından kontekst gülüyor.

Geçen sene yağışsızlık zımnında istediği verimi alamayan Sakaryalı arıcılar, bu yıl kısaca 16 bin ton rekolte bekliyor.

Sakarya İli Halis Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Ör, AA muhabirine, bal hasadına başladıklarını belirterek, “Kovanlardan çerçeveleri aldık, sonraları sırlarını alarak makineye koyduk ve balları süzdük. Bunları kabak bal kendisine kavanozlara koyup tüketime sunuyoruz.” dedi.

Bu sene üretimin gayet gür olduğunu vurgulayan Ör, “Üretimden memnunuz. Sayı Farkı kapçık başı bal üretimi 15-16 kilo. Şu anda yayla ballarını süzüyoruz. Bal arımızın hepsi gelmedi fakat bu yıl 15-16 bin ton gibi bal adisyon ediyoruz.” bilgisini paylaştı.

Ör, maliyetler zımnında bu sene bal fiyatlarının yükseldiğine dikkati çekerek, “Yayla balları 80-120, kestane balı 350-500, orman gülü balı 500, ıhlamur balı 250 liradan satılıyor. Yeniden bizde hususi lavanta balı, turunçgiller balı var, buna benzer 6-7 nev balımız var.” diyerek konuştu.

Bal üreticilerinden Erkan Pehlivan da sabık yıla bakarak daha bol yıl olduğunu belirterek, bal hasadını bitirip Edirne Keşan’a gideceklerini kaydetti.

Ömer Ihsan ise şu anda yayla balını sağdıklarını dile getirerek, “Buradan tüketicilerimize erim veriyoruz; bu sene fazlalaşan ve verimli bal yiyecekler inşallah. Güzeşte yıla nazaran bu sene yüzde 50 artışımız var, sezon evire çevire gitti. Benzeri biricik orman gülünde yağışlı geçtiği amacıyla biraz takı oldu.”Share: