Birçok afette taharri istirdat çalışmalarına katılmıştı, kazaya kurban gitti

Birçok afette arama istirdat çalışmalarına katılmıştı, kazaya kurban gitti

Molly’nin eğitmeni Taner Kurt:

“Düzce ve Bolu bölgesinin bir tane enkazda aktif arayan kontrol kurtarma köpeğiydi”

DÜZCE – İzmir ve Elazığ depremleri başta tevessül etmek için bir nice afette arama istirdat çalışmalarına katılan, tatbikatlardaki performansıyla göz dolduran arama istirdat köpeği Molly, otomobilin çarpması neticesinde yaşama veda etti. Molly’nin eğitmeni Taner Kurt, “Emeklerime, verdiklerime yanmıyorum. Bizim evladımız gitti. Düzce’nin taharri kurtarma, kadavra köpeği gitti” dedi.

Olay, geçkin akşam saatlerinde Düzce Yahyalar Mahallesi’nde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, taharri kurtarma köpeği Molly, eğitmeni Taner Kurt tarafından kafesinden çıkartıldıktan bilahare bambaşka tıpkı kapik görerek peşi sıra koştu. Bu sırada Molly, otomobilin çarpması neticesinde kanlar süresince yerde kaldı. Veteriner kliniğine götürülen Molly, kurtarılamayarak telef oldu.

Düzce Taharri Kurtarma Derneği’nin bire bir üyesi olan Molly’nin, AFAD görev emri üstelik bulunuyordu. Muvaffakiyetli çalışmalara imza atan Molly, 3-4 Ekim tarihleri ortada Sakarya’bile planlı Enkazda Hareketli Taharri Istirdat Köpekleri Fariza Yeterlilik Sınavı’nda grubunda arz erdemli puanı alarak, sınavı başarıyla geçmişti. Bolu ve Düzce’nin tek taharri kurtarma köpeği olan Molly, İzmir ve Elazığ depremleri ilkin oluşmak için, Kastamonu ve Düzce’da meydana mevrut yeğin felaketlerinde dahi kontrol istirdat çalışmalarına katılmıştı. Anaokullarında dahi çocuklara efsanevi sevgisi ilkah etmek için gösteriler özne Molly, çocukların de sevgisini kazanmıştı. Sonuç namına Molly, Miralay Talat Demirel Anaokulunda miniklerle benzeri süre eğitim bilimi yapmıştı.

“Düzce ve Bolu bölgesinin yegâne enkazda faal arayan köpeğiydi”

Köpeği abla atfetmek amacıyla kafesinden çıkardığı esnada olayın meydana geldiğini anlatan Taner Kurt, “Tıpkısı tatbikatımız vardı. Ayrımsız civar araştırı için manevra alanına gittik. Bugünde tatbikata gidecektik. Düzce Valisi ve AFAD Müdürü gelecekti. Onlara eylem yapacaktık. Kutudan inince bambaşka benzeri köpek gördü ve onun yanına gitti. Çağırdım, kül gelirken üzücü bire bir gidiş geliş kazası geçirdi. Köpeğimi kaybettim, çok üzgünüm. Emeklerime, verdiklerime yanmıyorum. Bizim evladımız gitti. Düzce’nin kontrol istirdat, kadavra köpeği gitti. AFAD’a sınırlı ayrımsız köpekti. Sınavı grubumuzda bir numara namına geçmiştik. Hangi yazık kim hakeza zehir tıpkısı fenomen yaşadık. Anaokullarına gidiyorduk. Minik öğrencilere gösteriler yapıyorduk. Hayvan sevgisini öğretiyorduk, sevdiriyorduk. Sadece bizim köpeğimiz değildi. Türkiye Cumhuriyeti’nin köpeğiydi. Biz hoppadak onun idarecisiydik. Söyleyecek apayrı ayrımsız şey namevcut çok üzgünüm. Düzce ve Bolu bölgesinin biricik enkazda etkili arayan taharri kurtarma köpeğiydi” diye konuştu.

(SA-HFV-ÖK-Y)

Share: