Bosna Hersekli öğrenciler Eyüp İmareti aşçı hizmetlerine katıldı

Bosna Hersek’ten mevrut üniversite öğrencileri, Mihrişah Aba Odalık Eyüp İmareti’ndeki aşındırmak tevzi hizmetlerine katılarak görevlilere müzaheret etti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Evkaf Genel Müdürlüğü, “Görüntü vücut, Keşfet, Vakfet Bilgisizlik Projesi” kapsamında 16 Bosna Hersekli üniversite öğrencisini İstanbul ve Bursa’da ağırlıyor.

Türk mangiz kültürünün tanıtılmasına müteveccih terbiyevi ve kültürel etkinliklere katılan mihman öğrenciler, gerçekleştirilen faaliyetler karşı hikmet kabul etme ve kazanç çalışmalarına kullanışlı olarak iltihak imkanı buluyor.

Boşnak çoluk çocuk, lokanta yemeklerini kaplara doldurdu

Aşevinin ambarını ve yemeklerin hazırlandığı mekanları gezerek çalışmalara ilgili hikmet edinen Boşnak gençler, ardından aşevinin mutfağına geçerek hazırlanan yemekleri kaplara doldurdu.

Bosna Hersekli darülfünun öğrencisi Ahmed Frendi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu tarihi mekanda bulunmanın kendisi üzere çokça iri benzeri çalım olduğunu söyledi.

Elan önceki birlikte gönüllü adına kemirmek tevzi çalışmalarında düz aldığını dile getiren Frendi, “Bu benim amacıyla yeni bire bir vesile. Böyle benzeri ekin varlığında mevcut olmak benim amacıyla çokça özel ve şanlı. İmarethanede bu kadar kişinin tedarik yaptığını görünce çok mutlu oldum.” dedi.

Frendi, projede düz almaktan ufuk çok mutlu olduğunu dile getirerek, daha önceki dahi fahri adına Hırvatistan’daki bire bir aşevini musahabe ettiğini ancak henüz önce bu büyüklüğünde nazik bire bir aşevi görmediğini anlattı.

“Görüyoruz ki ihtiyaç sahibi insanlar serbest değil”

Bosna Hersekli 4. derslik ilahiyat öğrencisi Mubina Suljic Solo, “Vakıflar Umumi Müdürlüğünün daveti konusunda Bihaç Üniversitesinden seçilerek buraya geldik. Daha ilk üstelik Türkiye’ye gelmiştim amma bu henüz manalı benzeri konuşma oldu.” dedi.

Para kültürüne dair edindikleri bilgilerin çok altın olduğunu ifade eden Solo, “Dün Süleymaniye Cami ve Külliyesi’ni müzakere ettik. Zaman dahi çokça iyicene benzeri yerde Eyüp İmarethanesi’nde bulunuyoruz. Burada görüyoruz ki gerekseme sahibi insanlar yalnız değil. Buradaki dayanışmayı görünce çok duygulandım. Hassaten biz üstelik burada ayrımsız kurban bağışında bulunduk.” şeklinde konuştu.

Solo, iki gündür İstanbul’da olduklarını, proje kapsamında bambaşka yerleri da gezeceklerini ve ziyaretler yapacaklarını, projede emeği güzeşte hayat ve kurumlara müteşekkir olduklarını kaydetti.

“Bu projede düz ahzetmek bizim amacıyla çokça değerli”

Türk dizilerini izleyerek Türkçe öğrenen Bosna Hersekli Amina Becar ise ” Saraybosna’dan geliyorum. Bizim için burada Eyüpsultan Camii Külliyesi’nde kalkmak gusto ve şereftir. Cemaziyelevvel Süleymaniye Külliyesi’ni mülakat ettik, Galata Kulesi’ne gittik. Umarım sonraki günleri üstelik haddinden fazla afiyetle geçireceğiz.” ifadesini kullandı.

Proje kapsamında ülfet edecekleri yerlere değinen Becar, “Bu projede meydan kabul etmek bizim için haddinden fazla değerli. Bizi bu projede ve Türkiye’dahi misafir ettiği amacıyla Vakıflar Umumi Müdürlüğüne ayrıca teşekkür ederiz.” diye konuştu.

Elan sonraları Vakıflar Umumi Müdürlüğü ve imaret yetkilileriyle hatırat fotoğrafı çektiren katılımcılar, proje kapsamında ziyaretlerine beklemek üzere Eyüp İmarethanesi’nden ayrıldı.

Proje hakkında

Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Umumi Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen “Görüntü cilt, Keşfet, Vakfet Bilgisizlik Projesi”yle, Türk tıngır medeniyetinin arsıulusal alanda tanıtılması amaçlanıyor.

Bosna Hersek Cumhuriyeti’nde öğrenim gören 16 üniversite öğrencisi 25 Ilkgüz-1 Ilk Teşrin arasında İstanbul ve Bursa’da mangır eserlerinin ve kazanç kültürünün tanıtılmasına yönelik pedagojik ve kültürel etkinliklere katılıyor.

Fatih Şehriyâr Mehmet Dünyalık Üniversitesi, Bezmialem Anne Padişah Nakit Üniversitesi, Bezmialem Ana Hükümdar Üniversitesi Hastanesi, Şehriyâr Ahmed Camii, Ayasofya-i Majör Cami-i Şerifi, Süleymaniye Camii, Üsküdar Semti’ndeki kuş evleri, Yenikapı Mevlevihanesi, Eminönü ve Beyazıt arasındaki Meclis Yolu, Gülhane Parkı, İslam Malumat ve Uygulayım Bilimi Tarihi Müzesi, Galata Kulesi, Bursa Celil Camii, Yeşil Cami ve Yeşil Türbe, Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi ve Muradiye Külliyesi birlikte proje kapsamında ziyaret edilen mekanlar arasında düz alıyor.

Share: