Obilet.com, güzün gidilebilecek rotaları paylaştı

Obilet.com, güzün doğanın sunduğu keyfiyet cümbüşüne şahit olunabilecek andıran rotaları paylaştı.

Şirketten yapılan açıklamaya bakarak, online otobüs, tayyare, arabalı biletlerini, kiralık çevirgeç hizmetini ve otel rezervasyonunu biricik çatı altında buluşturan gezi platformu Obilet.com, sonbaharda yeğleme edilebilecek yerleri derledi.

Buna bakarak, Kocaeli merkezden 15 dakikada ulaşılabilen Yuvacık adeta belirsiz kalmış cennetlerden biri yerine öne çıkıyor. Bölgede yetişen çileklerin tadına orgazm olmazken, Yuvacık’ta doğaseverler üzere ‘yeşile doydum’ diyebilecekleri çok vadi var.

Yayla evleri, karalahana bahçeleri, kırıcı çilekleri, fındık ağaçları, dağlar, akarsular ve ormanlarla ciltli bu mefret gösteriş için önerilen Çamlıktepe, bütün Yuvacık’ı kuşbakışı iletilmek için eksiksiz bire bir imkan sunuyor. Dere kenarındaki tesislerde iyice bire bir kahvaltının arkası sıra Menekşe Yaylaları’nda yürüyüş, bisiklet kabilinden aktiviteler evet dahi otağ kampı yapılabiliyor.

Mitolojiye konu olan Karagöl

Sonbahar aylarında bir hafta sonu amacıyla tercih İzmir Karagöl’den yana bile kullanılabiliyor. Mitolojik bir nice efsaneye laf olan Karagöl’bile İzmirlilerin dahi bilmediği güzellikler bulunuyor. Yeşil ile mavinin buluşmasından ortaya sâdır manzaralar ile sağlık yoğun tıpkısı tatil doğaseverleri bekliyor. Göl çevresinde piknik yapılıp, huy yürüyüşünde yeşilin bin ayrımsız tonuna şahitlik edilebiliyor.

Cumalıkızık

Bursa’nın sonuç yıllarda henüz de adlı olmaya başlayan köylerinden Cumalıkızık, özgün dokusu, taş sokakları, mor, gökçe ve sarı mülevven evleriyle adeta tıpkı vasıf cümbüşü sunuyor. 2014 yılında UNESCO Dünya Bırakıt Listesi’ne giren Cumalıkızık, güzün sokaklarında buhar olmak amacıyla mefkûre yerlerden biri. Köy halkının geçmişten beri süregelen anane ve göreneklerini uygun göreceğiniz Cumalıkızık Müzesi, Cin Aralığı, UNESCO’nun Cumalıkızık’ı himaye projesinin yürütüldüğü Küpe Çiçeği Karı görülmesi gereken yerler beyninde.

Ağva

İstanbulluların şehirden okşamak üzere gittikleri yerlerden olan Ağva, alelhusus sonbaharda sunduğu ırmak manzarasıyla öne çıkıyor. Hacıllı Köyü’nde düzlük alan Onbir Göller Vadisi, Sünger Bob üzere sâdır Yayla Kekiği Kalesi, gün batımını ezgi yeri olan Ağva Feneri ve Ağlayan Kaya, Ağva’ya gidenlerin görmesi gereken güzellikler arasında saha alıyor. Göksu Nehri’nde aynı tekne turuna katılarak sonbaharın keyfini takip etmek da mümkün.

Yedigöller

Sonbaharın sunma çok yakıştığı yerlerden biri de kuşkusuz Yedigöller adına öne çıkıyor. Türkiye’deki yeryüzü evire çevire ormanlardan biri olan Yedigöller Milli Parkı’nda Şişman, Siftinlik, Serin, Dip, Sazlı, Baylan ve İnce almak üzere 7 göl bulunuyor. Göller ıhlamurdan meşeye, kayından gürgene, köknardan sarıçama envaitürlü ağaçla yeşilin seçkin tonunu strateji şansını sunuyor. Göller beyninde üslup yapılabildiği kabil dinlenme kampı hayatını sevenler üzere de ideal konaklama yerleri kâin. Kapankaya Tepesi, Geyik Teksir Çiftliği de konuşma edilebilecek yerler arasında bulunuyor.

Birgi

Sonbahar aylarında gidebilecek behişt köşelerinden biri da İzmir Birgi. Lidyalılardan sonradan sırayla Roma, Bizans ve Osmanlı imparatorluklarına karı sahipliği işleyen Birgi, tarihi evleri ve konakları ile adeta bir belirtik gelgel müzesi işlevi görüyor. Birgi’nin sunma çokça sargı çeken yerleri ise tarihi Birgi evleri, mimarisiyle görenleri kendine hayran bırakan Çakırağa Konağı, konakla gelişigüzel kentin simgesi haline mevrut Aydınoğlu Mehmet Eş Camii, Aydınoğlu Hamamı ve İmam-ı Birgivi Türbesi adına öne çıkıyor.

Share: