CHP Ekip Başkanvekili Özel, gündemi değerlendirdi Açıklaması

CHP Grup Başkanvekili Bağımsız Hususi, 27 lira kendisine açıklayan arık üzüm fiyatının, ayrımsız batkı ve acımasızlık rakamı olduğunu, tarihin, dolar bazında arz düşük üzüm fiyatının açıklandığını savundu.

Özel, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın 27 liralık yerine açıkladığı Sultani çekirdeksiz zayıf üzüm TMO çalım fiyatını değerlendirdi.

Manisa’daki ekincilik odalarının, sıska üzüm için 24 ile 25 liralık arasında bir maliyet çıkardığını anlatan Hususi, “Senelerce övündü; ‘2 doların altına hiç indirmedik. 2 doların altına dökmek, bağcıya, üzüm üreticisine ihanettir. Ezdirmeyiz, yaptırmayız.’ Geçen sene 1,6 dolar, bu yıl zar edildiği ruz itibarıyla 1,4 dolar. Tarihin dolar bazında genişlik düşük üzüm fiyatını açıkladı.” diye niteleyerek konuştu.

Manisa’daki üzüm fiyatının, Topluluk İttifakı’nın Alaşehir Uray Başbuğ Adayı ve üzüm ihracatçısına; üreticiye değil üzüm ihracatçısına sorulduğunu tamlayan Özel, “O fiyatı, o beğenir tabii. 27 lira adına açıklayan kuru üzüm fiyatı, tıpkı batkı ve kalpsizlik rakamı. Bugünden tezi yok; madem kim sen bazen ihracatçılara, bazen rantiyecilere tasdik oldun, o devir döneceksin 5 TL üzümün kilogram akarsu başına kategorik prim vereceksin.” dedi.

“İnsanlar, korse botun içinde boğulmama mücadelesi veriyor”

Özel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bakanlar kurulu toplantısı sonrası yaptığı, “Hepimiz tıpkı Türkiye gemisinin içerisindeyiz, bu gemi hemencek kez alırsa kazanan hepimiz olacağız. Bu sefine güvenlik gibi, ekonomi üzerinden açılan deliklerinden birlikte su alarak batarsa hepimiz boğulacağız.” şeklindeki açıklamasına dikkati çekti.

Özel, “İşler yolundayken, siz gemilerdesiniz. Hepinizin güzel gemileri var. Bu insanların gemileri bulunmayan. Bu insanlar, çoluğunu çocuğunu almış sargaç botun içine boğulmama mücadelesi veriyor. Öyle gark moğulma namevcut. Tığ, hepimiz kurtulacağız. Siz gideceksiniz, herkes kurtulacak.” görüşünü savundu.

YANLIŞSIZ Parti Umumi Merkezinde Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında evvel gerçekleşen toplantıya bel fail Hususi, “Hepimiz biliyoruz, bilmeyen namevcut, o soruşturma artık? Anketi görmüş, ‘Çağırın Naci Hoca gelsin, eskisi da gelsin, yenisi dahi gelsin’, ‘Ne konuşacağız?’, ‘Strateji konuşacağız.’ Bir panik, ilkin planlı değil, programında bulunmayan. Kimsenin haberi yok. Anketteki o büyük kopuş bitmeme ediyor amma o kopuşun dağılımından garip erinçsiz. Bilcümle ‘Siz bunları et kafalı çekersiniz’ diyordu. Kararsızlar dağılıyor ve YANLIŞSIZ Parti’ye dönen mönen yok. Onu bahsetmek için kurmaylarını çağırıyor.” diye niteleyerek konuştu.

Özel, öğrencilerin ve ailelerinin varlık üniversitelerine yapılan zamlar zımnında, intörn hekimlerin ise maaşlarının minimal ücretin altında kalması zımnında isyan ettiğini kaydetti.

“Duble yollar meselesi, hep beraber utanacağımız tıpkısı mesele”

Varlık yurtlarına, kamu yararı denilerek öğrenci başına verilen 800 liralık desteklemenin, hususi yurtta evet bile kirada küsurat temas öğrenci amacıyla üstelik verilmesini talip Hususi, “İktidarımızın evvel telefonu TOKİ Başkanlığına, geçmiş ferman cumhuriyet altını yurtları olacak.” dedi.

Hususi, Gaziantep ve Mardin’in Derik ilçesindeki gidiş geliş kazalarına ait, şunları kaydetti:

“Meseleyi sadece yandaş müteahhitlere, yap, işlet, torunlara takanak devret yöntemiyle yaptırılan geniş yollara, viyadüklere indirgemek, Derik gerçeğini uyumak demektir ya dahi Gaziantep’teki o ateşi duymamak demektir. Duble yollar meselesi, bizim bilcümle beraber utanacağımız tıpkı iş, bu kadar gecikildiği amacıyla. Almanya, İkinci Acun Savaşı’ndan sonradan bilcümle şehirlerini otobanlarla bağlamışken birbirine ve kendi yurttaşından 1 lira mülk almıyorken, bu büyüklüğünde gecikilmiş duble yollar ve çağın gereklerini karşılamayan abuk sabuk amal, maalesef Türkiye açısından utanılacak işlerdir. Bu utancı DÜRÜST Öğür ile merbut tutmuyoruz.”

“CHP, bütün idamlardan üstelik utanma duymaktadır”

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın daim siyasal idamlardan ve darağaçlarından bahsettiklerini kanıt fail Hususi, Soylu’nun “CHP’nin iradesi olmasaydı darbeciler bu idamları yapamazdı” dediğini söyledi.

İsmet İnönü’nün bilcümle gücüyle idamları engellemek için çaba sarfiyat ettiğini savunan Hususi, “Menderes’in ailesinin bu konuda ‘İsmet Paşa’nın müspet gayretleri, istekle gayretleri’ diyerek tabir ettikleri, kayıtlara, hatıratlara geçirdikleri köken bu. Temas türlü idama karşıyız. İdamın aynı tecziye yöntemi olmadığını, CHP tarihî kendisine savunmuştur. Mamul bilcümle idamlara, Cumhuriyet tarihi süresince yapılan bütün idamlara CHP karşıdır. CHP, bugün o bir zaman yapılan bilcümle idamlardan dahi hicap duymaktadır. Türkiye hesabına utançtır bunlar.” değerlendirmesinde bulundu.

“14 müzik festivali yasaklandı”

Hususi, bu yaz 14 festivalin yasaklandığını, bu yasaklamaların, bire bir anayasal hakkın kullanımının engellenmesi olduğu için, anayasal hakka, anayasal düzene müdahale anlamına geldiğini belirtti.

CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, partisinin takım toplantısını beğenmek için gittiği Niğde’da kaldığı otelin karşısında SELIM Parti yer yönetimi yoluyla SELIM Tümen müziklerinin çalındığını anlatan Hususi, Niğde’nin evcil dinamikleri ve milletvekillerince aktarılma boyunca uğraş edilmesine karşın son alınamadığını söyledi.

Bunun üstüne DÜRÜST Fırka Takım Başkanvekili Mahir Ünal’ı aradığını nâkil Hususi, “İkiletmedi, çabukça telefonu kapadı ve dakikalar içinde Mahirane Satış sorunu çözdü. Uz Koca’e teşekkür ediyoruz. Ama bire bir ayak topu takımını, deplasmana gelmiş bire bir takımı kendilerince çalıştırılmayarak, uyutmayarak maçı kazanacağını sanan zihniyetin başına ne gelirse, DÜRÜST Öğür’nin başına birlikte o gelecek.” diyerek konuştu.

Niğde’da 16 gruba ayrılarak sahaya sâdır CHP milletvekillerinin, peşlerinde birer polis güçleri kamerasıyla gezdiğini kanıt fail Hususi, “Düşünüyorsun, Niğde Emniyeti’nde 16 kesim el kamerası olması üstelik beklenecek tıpkısı husus değil. Niğde’de bire bir anda 16 fenomen evet mu, 16 ahali kamerası olsun. Planlamışız 16 gruba, 16 tane ahali kamerası, 16 parça taharri memuru. Sebep gidiyoruz, vatandaş geliyor yakınıyor ya, Süleyman Eş dahi bunun raporunu istiyor. Aynı yandan raporlama, bire bir yandan bile caydırıcılık faaliyeti. Kimi; esas tehalüf partisini, genel başkanı, grup başkanvekillerini, milletvekillerini… Korkunun ecele faydası bulunmayan.” yorumunu yaptı.

Share: