CHP İzmir İl Başkanı Bahir Yücel geçmişe atıfta bulundu: Türkiye Cumhuriyeti Devleti Alevilerle helalleşmek zorundadır

Buca’nın Çamlıkule mahallesinde mevcut Aşıramento Mahzuni Kutsi Parkı’nda cemaziyelevvel yapılan etkinliğe, Deniz Yücel’in yanında Buca Belediye Reisi Erhan Kılıç, CHP Buca İlçe Başkanı Hacer Taş Gültepe ile yurttaşlar katıldı.

“SALDIRILAR PLANLI VE SİSTEMATİK”

Alevilere ve cemevlerine yönelik saldırıların akseptans edilemez olduğunu tamlayan Yücel, şöyle konuştu:

“Kerbela olayı, yabanlık tarihinin bildirme feci olaylarından biridir. Kuşkusuz ki Yezid zulmüne alın Hz Hüseyin’den, Hz. Hüseyin’in adaletinden yanayız. Kerbela’dan, orada yapılan zulümden ve yaşanan acılardan çokça mefret sonuçlar çıkartmak gerekir. Yanlışlık, adaletsizlik, eşitsizlik ve takat, kimden gelirse gelsin karşısında zinde ara vermek gerekir. Bugün Alevi vatandaşlarımıza ve cemevlerine cebin yapılan düzenlenen, programlı, dizgesel saldırılar hala ülkemizde bitmeme ediyor. Bu, haddinden fazla bunaltıcı, okkalı ve akseptans edilemez bire bir durumdur. Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, bu ülkeye toplumsal huzuru ve barışı yayımlamak amacıyla bire bir yola daha çok, bir helalleşme çağrısı yaptı. İşte burada, sizlerin huzurunda ben da aynı sefer henüz altını çizmek istiyorum; Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Alevilerle helalleşmek zorundadır.

“ÖZELEŞTİRİ YAPILMALI”

Evvelden yaşanan travmaların iyileşmesi, yaraların sarılması ve ülkede huzurun ve barışın bilge kılınması üzere, ululuk birlikte özeleştirisini yapmalı ve o helalleşmeyi sağlamalıdır. Toplumun tamam kesimleriyle kucaklaşmaya gerekseme var. Tığ, Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun önderliğinde bu ülkeye huzuru ve barışı getireceğiz. Bu helalleşmeyi istiyoruz. Bu çağrı, bu ülkede 84 milyon tıpkı arada dostça ve varlık zarfında yaşasın diyedir. Ülkemizde firak, patırtı, kargaşa görüntülemek isteyenlere okazyon verilmesin diyedir. Bugün barışın, kardeşliğin, birliğimizin ve bereketin simgesi olan alaca aş ikramında sizlerle birlikte olmaktan duyduğum mutluluğumu ayrımsız kat henüz tabir ediyor, tuttuğunuz matem-ı matem oruçlarınızın, okuduğunuz dualarınızın ve verdiğiniz hizmetlerin hak katında kabul olmasını diliyorum. “

“BİR OLACAĞIZ, İRİ OLACAĞIZ, DİRİ OLACAĞIZ”

Etkinlikte konuşan Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç ise Kerbela olayının bin 383 yıldır bibi dinmeyen tıpkı kötü olduğunu vurguladı ve “Devir süresince halkı birbirine yabancılaştırmaya çalışanlara karşı ‘tıpkı olacağız, bilgili olacağız, etkili olacağız’ diyoruz. Kazanlarımızı kaynatırken 4 başlık 40 makamın de öğrettiği gibi, 72 millete tıpkısı gözle bakacağız. Deyişlerimizi bilcümle bir ağızdan söyleyeceğiz. Aşuremiz bedenimize şifa, soframıza bereket, derdimize reçete, hepimize helal olsun. Allah lokmamızı kabul etsin. Hızır, yoldaşınız olsun” dedi.Share: