Cidal mağduru Ukraynalı dallar, Atatürk’ün sözleriyle dünyada sulh istedi

Rusya- Ukrayna savaşı dolayısıyla Türkiye’ye getirilen ve Antalya’bile mihman edilen Ukraynalı torunlar, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Yurtta barış, cihanda barış” sözleriyle dünyaya barış mesajı verdi.

Şişman Önder Atatürk, ebediyete intikalinin 84’üncü yılında, Kemer’de bir otelde ayrımsız araya mevrut çekişme mağduru Ukraynalı torunlar tarafından de anıldı.

Atatürk üzere çekinmek duruşunda mevcut ve İstiklal Marşı okuyan dallar, Türkiye’ye minnettarlıklarını anlatım etti.

Babası Ukrayna’birlikte olan 9 yaşındaki Danil Priymak, Atatürk’ü nazikâne, dostlukla andıklarını söyledi.

Atatürk’ü anlatılanlarla tanıdıklarını dile getiren Priymak, “Mustafa Kemal Atatürk’ü çocukları çok muhip ve dünyada barış için savaşan tıpkı âdem adına tanıyorum. Atatürk kollar amacıyla çok yüce çalışmalar yapmış ve dünyaya da bütün sulh mesajları vermiş. Tığ üstelik sulh istiyoruz.” dedi.

Ukrayna’bile yaşanan kavga dolayısıyla ülkelerinden ayrı kaldıklarını belirten Priymak, “Babam ülkemiz için orada savaşıyor. Bizler kıygın olmayalım diyerek Türkiye’ye getirildik. Print günümüzde bize aguş açan, bizi ağırlayan Türkiye halkına dahi haddinden fazla teşekkür ediyoruz.” diyerek konuştu.

“Çocukların savaştan zarar görmesini istemiyorum”

16 yaşındaki Timofi Pişnakov birlikte ülkelerinde bire bir kavga yaşandığı için bahtsız olduklarını söyledi.

Antalya’üstelik bildirme kısa zamanda Ukrayna’ya dönme hayaliyle yaşadıklarını dile getiren Pişnakov, “Mustafa Kemal Atatürk birlikte eskiden füru ve insanlar amacıyla barış istemiş. Demin biz bire bir durumdayız, onun sözlerini hep duysun, dünyada hazar olsun.” ifadesini kullandı.

Türkiye’dahi yer dolgunca şekilde ağırlandıklarını tabir fail Pişnakov, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, yekpare yetkililere ve kendilerinin Ukrayna’dan Türkiye’ye gelmesinde katkısı olan “Savaşsız Çocukluk” projesinin kurucusu Ruslan Shostak’a teşekkürname etti.

Koruyucu aileyle kıvrak 9 yaşındaki Veronika Valaybaba bile cidal istemediğini vurguladı. Kendisi gibi çokça sayıda çocuğun tahakküm günler yaşadığını anlatan Valaybaba, şunları kaydetti:

“Cidal insanları, çocukları öldürüyor, çocukların mıhlı ve mutlu yaşamasını istiyorum. Savaştan engel görmesini istemiyorum. Savaşın bitmesini ve ayrımsız zaman önce Ukrayna’ya, eve dönmek istiyorum, orada arkadaşlarım, oldukça kedilerim var. İnşallah barış olur, çarpışma biter ve tığ da sizleri ülkemize bekleriz, ikram etmek isteriz.”

Share: