Giresun’a getirilen depremzedeler o anları anlattılar

Giresun’a getirilen depremzedeler o anları anlattılar

GİRESUN – Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerden etkilenen ve Giresun’a otobüsle getirilen depremzedeler, aplikasyon oteline yerleştirilmeye başlandı. İlk barhana ile Giresun’a getirilen 43 depremzededen 9’u Görele’bile öğrenci yurduna, Giresun’daki 34 gönül ise Aplikasyon Oteline yerleştirildi.

Otele yerleştirilen depremzedeler için psikologların yanında 112 Müstacel Afiyet ekibi da otelde 24 saat görev alıyor.

-O an serencam anımız olduğunu düşünerek salavat getirmeye başladık

Ailesiyle Malatya’dan gelerek otele yerleştirilen Sinan Pektaş, yıkılan binadan son anda ailesiyle alay malay kurtulduklarını ifade ederek, “İlk sarsıntıyı hissedince çocuklarla bu arada çıkmak için harekete geçtik amma yer sarsıntısı bitmeme ediyordu o anda son anlarımız olduğunu fikren çocuklara selavat getirmelerini söyledim. Haddinden Fazla şükür kim bizim çıkmamızı bekliyor üzere biz çıkar çıkmaz binada çöktü” dedi.

-Hareket haddinden fazla etraflı sürdü

Sarsıntının çok uzun sürdüğünü anlatan Aysel Pektaş ise, “Depremde geçmiş sarsıntıda binanın bodrum katları çöktü. Bizim de ast katlarda kaldığımızı düşünüyordum. Yıkılmış basak boşluklarından öz imkanlarımızla çıkmayı başardık amma, ikinci sarsıntıda ise bina biz çıkar çıkmaz tamamen enkaza dönüştü” dedi.

-Enkazda kalmaktan saniyelerle kurtulduk

Yıkılan bina enkazından saniyelerle kurtulduğunu ifade fail Baharat Öğün ise, “İlk sarsıntıda evden çıktık. Henüz sonradan eşyalarımızı kabul etmek için binaya girdik. Telefonumuzu, kimliklerimizi ahzetmek istiyorduk o anda tekrar zelzele olumca tek bire bir öz almadan esasen çıktık. Saniyelerle tığ kazanç sokak da bina çöktü. Çöken binaların enkazından “Kimse namevcut mu?” diye sesler geliyordu ama o dakika kıtipiyoz da kimesne yoktu çünkü değme taraf kıyamet gibi olmuştu. İl anlarda arkalama edecek kimseler yoktu. Hızla o anda istirdat ekipleri gelmesi da cins olmamıştı. Bir Nice yakınımızdan bilim alamadık. Bana birlikte ulaşamayanlar enkazda kaldığımı düşünmüşler. Haddinden Fazla şükür buradayız” dedi.

Share: