“Çocuklarımız tarihe mühür vuruyor”

Türkiye Yüzme Federasyonu Başkanı Erkan Yalman, Acun Çoluk Çocuk Yüzme Şampiyonası’nda milli sporcuların tarihi sükse elde ettiğini söyledi.

Erkan Yalçın, Peru’nun başkenti Lima’de düzenlenen Acun Çoluk Çocuk Dünya Yüzme Şampiyonası’nda 4 kızıl, 2 sim ve 2 tunç başlamak için 8 madalya kazanan milli sporcuların başarısını değerlendirdi.

Dik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Ülkemiz yerine çalım, öz saygı verici, çokça mutlu olduk. Milletçe çokça bahtiyar olduğumuzu düşünüyorum. Zira Türkiye tarihinde gine ilkleri yapmaya devam ediyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Milli yüzücüleri, ailelerini ve antrenörlerini tebrik kartı fail Yalman, şöyle bitmeme etti:

“Bu toprağın insanlarına imkanlar verdiğiniz antlaşma sonuçlar hakeza oluyor. Bu sonuçları biz bekliyorduk. Bilimsellik ve inancın eseri olduğunu düşünüyorum. Bu arkadaşlarımız bunu başardılar ve başarmaya devam ediyorlar. Çok şişman tıpkısı çekicilik. Biliyorsunuz ego de sabık hafta bakımından FINA’nın müracaat komitesinin başkanlığına seçildim. Bu benim üzere da iri tıpkı gurur. Ülkem yerine FINA’dan, kâh federasyonlardan telefonlar alıyorum. Pespaye balaban bir hisse senedi.”

Mazi nasıl nısıf finallere çıkılabilirin hesabı yapılırken bugün finallerde savaş edildiğini vurgulayan Sarp, “Onun üzere hep ekibime, yüzme ailesine kalpgâh dolusu teşekkürname ediyorum. Şampiyonaya 87 mevki katıldı. İki dördüncü devlet var; birisi biziz, diğeri Romanya. Adamakıllı benzeri son oldu. Elan güzelleri mümkün mi? Cins. İnanmışlıkla, bilimi de benzeri araya getirdiğiniz, emeğe üstelik istinkâf etmek duyduğunuz zaman bunlar pres değil.” şeklinde konuştu.

Sarp, çalışmaların 2024 Paris Olimpiyatları’na müteveccih sürdüğünü belirterek, “Acun Gençler Yüzme Şampiyonası’nda ilkleri başardık. Sembol takımında kadınlarımız madalya aldı. Merve üç kızıl madalya kazandı, Sanberk zer madalya aldı. Batuhan ve Mehlika gümüş, Develik bronz madalya aldı. Türkiye’nin dört bir yanından öncü takımımızı oluşturan çocuklarımız bizi gururlandırdı. Bu gurur ülkemizin, milletimizin, devletimizin. Bu dallar kıtipiyoz tarihe çerağ tutuyorlar, tarihe nitelik vuruyorlar.” ifadelerini kullandı.

Alınan sonuçların ati yerine rüya verdiğini vurgulayan Sarp, “Olimpiyatlarda 2028, 2032’birlikte geleceğin bizim olduğunu inşallah hep bu arada göreceğiz.” değerlendirmesini yaptı.

“Merve aynı ilki başardı”

Erkan Sert, Peru’de milli yüzücü Merve Tuncel’in üç kızıl madalya aldığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Merve bizim zer kızımız. Bizim çocuklarımızın kâffesi zer. Çünkü onlar alelade buna inanıyorlar. Tığ bile onlara inanıyor ve güveniyoruz. Merve ‘hat-trick’ yaptı amma Merve’nin nezdinde burada şuna bakmamız geçişsiz; aynı Anadolu kalkınması var, ayrımsız Küçük Asya doğuyor… Zaman artık elden mahsus şehre ilgilendiren yüzme namevcut. Bugün Rum var. Gaziantep’ten Kaan, Eskişehir’den Sudem, Ankara’dan Merve orada. Samsun’dan ayrıksı tıpkı çocuğumuz, bilcümle Türkiye’den… Hep Küçük Asya ayağa kalktı, biricik eğin oldu. Zira ailenin gerekliliği budur. Biz bu federasyonda, ‘Büyük bir familya olacağız.’ dedik. Merve özelinde konuşacak olursak adi bir ilki başardı. Amma Emre’miz, Berkay’ımız, Berke’miz, Deniz’imiz, Beril’imiz, Göksu’muz var… Mersin’den birçok çocuğumuz var, İzmir’birlikte niceleri doğuyor. Onun için ülkenin genelinde yüzme seferberliği var.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da spora çokça ehemmiyet verdiğini dile getiren Sert, sözlerini şöyle tamamladı:

“Vekillik gelişigüzel ilde havuz yapmaya çalışıyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde, Sayın Cahillik ve Spor Bakanımızın liderliğinde Türkiye’da ‘Yüzme Bilmeyen Kalmasın Projesi’ başlatıldı. Bu projenin Avrupa Birliği’nden de onayını aldık. LEN’üstelik dahi bu proje yapılıyor ve bu projeyi uygulayıcı ülkeler var. Türkiye Olimpiyat Tedbir Merkezlerimiz (TOHM) var. İngiltere, TOHM projesine başladı, kendi ülkesinde bu TOHM’ları kuruyor. Yani bu altyapıyla, büyük düşünmenizle, milletinize güvenmenizle alakalı. Dünyada söz sahibi olan devletinizin birlikte yüzmenin da benzeri seviyede büyümesiyle müteallik. Onun için bu imkanlar bize verildiği için ilkin oran büyüklerimize şükranlarımızı sunuyorum. Zira onların verdiği imkanlarla bu noktadayız. Eksiklerimiz var mıdır? Tabii var amma Rum ayağa kalktı, şahlandı. Bura Türkiye, balaban tıpkısı coğrafya. Elan keşfedeceğimiz, alttan gelen nice çocuklarımız var. Geldiğimiz çağ sayıları 200’leri bulan altyapımızda zaman on binler var.”Share: