Cumhur Reisi Erdoğan Bakanlar Kurulu Toplantısı’nın peşi sıra millete seslendi: (1)

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, Mardin ve Gaziantep’teki gidiş geliş kazalarına ilişik “Yapılan soruşturmalar neticesinde failler hakkında gereken işlemler yapılacaktır.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki Hükûmet Toplantısı’nın peşi sıra millete seslendi.

Sözlerine, Gaziantep ve Mardin’de meydana gelen trafik kazalarında hayatlarını kaybeden vatandaşlara Allah’tan yağmur, yakınlarına başsağlığı dileyerek başlayan Erdoğan, bu kazalar ile Rize’deki kazada yaralanan vatandaşlara Allah’tan felah diledi.

Gaziantep ve Mardin’deki kazaların cemi boyutlarıyla soruşturulduğunu tamlayan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Tığ, ülkemizin dört bir yanı sıra vatandaşlarımız güvenle, konforla, lahzada istedikleri yerlere gidebilsinler, geri hizmet hizmetler selis sürdürülebilsin diyerek Cumhuriyet tarihinin en nazik eriştirme yatırımlarını yaptık. Buna karşın hakeza bellek almaz facialarla karşılaşmaktan dolayı üzüntülüyüz. Yapılan soruşturmalar neticesinde failler üzerine müstelzim amal yapılacaktır. Bunanla kalmayacak, benzer kazaların benzeri daha yaşanmaması amacıyla gidiş geliş ve araç güvenliği ilkin görünmek için her alanda ihtiyaç duyulan tedbirleri belirleyerek kolaylıkla uygulamaya geçireceğiz. Attığı seçme adımı ‘İnsanı yaşat ki heybet yaşasın’ ilkesine göre belirleyen benzeri hükümet olarak ‘Önce insan’ anlayışıyla bu meselenin bile üstesinden gelmekte kararlıyız. Araçla yahut bulaşan namına trafiğe sâdır vatandaşlarımızı bire bir el elan kurallara kelimesi kelimesine uyma etmeye, fert ve mülk güvenliklerini tehlikeye atacak değme tip davranıştan uzak durmaya çağırma ediyoruz.”

Kazalarda vahim mağduriyetlerin söz konu akarsu olduğunu anlatım fail Erdoğan, “Bunun amacıyla dahi lüzum heybet olarak 250 (bin teklik) pozitif 50 (bin liralık) Ev ve Içtimai Hizmetler Bakanlığımız, bunun yanında firma, 250 (bin liralık) da onların desteğiyle bu olayda hayatını kaybeden kardeşlerimizin ailelerine bu desteği sağlamış oluyoruz.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Allah’tan Türkiye’yi ve milleti her cins kazadan, afetten, musibetten sahabet etmesini diledi.

“Vatandaşlarla özlem giderdik”

Son kabine toplantısından bu yana Türkiye ve milleti ilişik dokuz canlı çokça emek yaptıklarını belirten Erdoğan, Yüksek Askeri Şura Toplantısı’nda Kişmiri, Bahir ve Gelgel Kuvvetlerindeki terfileri görüşüp karara bağladıklarını, arkası sıra üstelik görevlendirmeleri yaptıklarını hatırlattı.

Şanla, şerefle yürüttükleri görevlerini başarıyla tamamlayarak emekliye ayrılan eksiksiz komutanlara Türkiye’ye olan hizmetleri nedeniyle teşekkür fail Erdoğan, yeni rütbeleri ve görevleriyle Türkiye’ye haddinden fazla yetişkin hizmetlerde bulunacaklarına candan inandıkları subaylara başarılar diledi.

Salgın döneminde şehir ziyaretlerini seyrekleştirdiği için sağlam haddinden fazla ile 2-3 yıldır gitmediğini dile getiren Erdoğan, benzeri süredir hafta sonlarını olabilir olduğu kadar site ziyaretleriyle değerlendirmeye çaba gösterdiğini söyledi.

Bu çerçevede 6 Ağustos’ta Kocaeli’ni görüşme ettiklerini, burada hareket dünyasıyla ayrımsız araya geldiklerini, şişko küşat töreninde vatandaşlarla buluşup özlenti giderdiklerini hatırlatan Erdoğan, “Bizleri bağrına basan vatandaşlarımızla hasbihal etmenin beraberinde, envestisman tutarı 8,5 milyar lirayı güzeşte yüzlerce eserin birlikte şişman açım törenini gerçekleştirdik.” dedi.

“Ortak değerlerimize odaklı icraat yürüteceğiz”

Dünyanın genişlik çok 6’ncı diplomatik misyonuna erbap ülkesi adına, seçme yıl büyükelçileri Türkiye’dahi bir araya getirerek şümullü istişareler yaptıklarını, bu arada yeni hedefler belirlediklerini kaydeden Erdoğan bu yıl, “2023 ve Ötesinde Beyinli ve Şefkatli Türk Diplomasisi” temasıyla planlı derinti zımnında 8 Ağustos’ta büyükelçilerle geçmişten bugüne uzanan ve geleceği kucaklayan iş turu yaptıklarını aktardı.

Reisicumhur Erdoğan, “Acun 5’ten büyüktür” diye rapor ettikleri küresel yönetim sistemindeki değişimde Türkiye’yi doğruluk ettiği yere tarh mücadelelerini diplomatlarla başarıya ulaştıracaklarını vurguladı.

Hüseyin Gazi Vakfı Dergahı’nda Alevi Bektaşi vatandaşlarla Aşure Ayı orucunu açıp, sevgi ettiklerini hatırlatan Erdoğan, “Türkiye’nin ve Türk milletinin ayrılmaz aynı parçası namına gördüğümüz canlarımızla önümüzdeki dönemde henüz andıran, hasbi ve eş değerlerimize odaklı icraat yürüteceğiz.” dedi.

Türkiye’nin dünyanın önde mevrut bahir araştırma filosu sahibi benzeri ülke haline geldiğinin somut örneklerinden olan Abdülhamid Han Gemisini Mersin Taşucu’ndan Antalya Gazipaşa açıklarındaki görev namına uğurladıklarını anımsatan Erdoğan, şunları tabir etti:

” Karadeniz’üstelik keşfettiğimiz 540 bilyon metreküplük gaz sevincimizi yıpranmamış müjdelerle taçlandıracağımıza inandığımız bu araştırı gemimiz tıpkısı zamanda Akdeniz’deki haklarımızı ve çıkarlarımızı savunma idealimizin dahi tıpkı sembolüdür. Bu pir uğurlama töreninin ardından Akkuyu’daki nükleer santralci inşaatımıza her an incelemelerde bulunduk. İnşallah bu santralin evvel ünitesini önümüzdeki sene devreye alarak ülkemizi enerjide dışa bağımlılıktan kurtarma uğrunda yıpranmamış aynı kadem daha atacağız.”

“Cesim altyapı kurduk”

Konya’de planlı, 56 değişik ülkeden sporcuların katıldığı 5’inci İslami Dayanışma Oyunlarının açılışını yaptıklarını tamlayan Erdoğan, Azerbaycan Reisicumhur İlham Aliyev özellikle girmek için çok sayıda devlet ve hükümet başkanının açılışına katıldığı İslami Tesanüt Oyunlarının, sporun, dostluğu ve kardeşliği birleştirici, bütünleştirici, sağlamlaştırma edici vasfına katkıda bulunmasını diledi.

Balkanlardaki dost ve ahi ülkelerle mail ilişkileri sürdürmeye, bölgede kırılganlığın arttığı bu dönemde hususi ehemmiyet verdiklerinin altını çizen Erdoğan, bu kapsamda 10 Ağustos’ta Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ile benzeri araya geldiklerini kaydetti.

Cumhur Reisi Erdoğan, eylülün geçmiş haftasında üç ülkeyi kapsayan Balkan turuna çıkacaklarını dile getirerek, Slovenya Reisicumhur Borut Pahor’u Türkiye’ye resmi ziyareti nedeniyle Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde mihman ettiklerini anımsattı.

Türkiye’nin sadık su kaynaklarını etkili ve bol şekilde koparmak amacıyla baraj inşasına hususi önem verdiklerini vurgulayan Erdoğan, şöyle konuştu:

“Serencam 20 yılda ülkemize kazandırdığımız 605 bakir hidroelektrik santrali ile baraj sayımızı 703’e çıkararak bu doğrultuda kocaman mesafeler bitirme ettik. Sulama ve içmece suyu amaçlı barajlarla bu sayının 930’u bulduğunu da ifşa etmek isterim. Yaptığımız yatırımlar yardımıyla ülkemizi hidroelektrik bunaltıcı bakımından dünyada 9’uncu sıraya yükselttik. Akarsu depolama kapasitemizi 180 milyar metreküpün üstüne çıkartarak hem kuraklığa hem de hâkim baskınlarına cebin büyük tıpkısı altyapı kurduk. Oran Su İşlerimizin düzenlediği törenle 11 Ağustos’ta 34 hidroelektrik barajını elan hizmete alarak, bu alandaki gücümüzü henüz da artırdık. Resmen hizmete aldığımız barajlarımızın bire bir nöbet daha ülkemize leziz olmasını diliyorum.”

(Sürecek)

Share: