Denizli domestik: Çameli ustalık geziyle gelişigüzel yönü yine tanıtıldı

Çameli ustalık geziyle rastgele yönü yeniden tanıtıldı

DENİZLİ – Denizli Çameli Kaymakamlığı önderliğinde, Çameli Belediyesi tarafından planlı ve 3 çağ boyunca bitmeme eden ‘Çameli Sempozyumu’ Teknik ve Natür Gezisiyle sona erdi.

Denizli’bile Çameli Kaymakamlığı önderliğinde Çameli Belediyesi vasıtasıyla ilçenin coğrafi, kültürel, turizm, sosyoekonomik yapısı ve kalkınma modelleri başlıkları altında düzenlenen ve 3 devir süresince bitmeme fail ‘Çameli Sempozyumu’ Teknik ve Tabiat Gezisiyle sona erdi. Çameli Kaymakamı Kübra Eroğlu, Çameli Şehremini Cengiz Arslan, sempozyumda bildiri sunan malumat insanlarına ve gazetecilere ilçeyi temas yönüyle tekrar tanıttı. Çameli İlçesi Teknik ve Doğa gezisi Çameli Taş Konaklarının tanıtılmasıyla başladı. İlçeye tutkun Kızılyaka Mahallesi’nde mevcut Dr. Özcan Özçelik’in Karadağ Konağındaki müzesini görüşme eden konuklar. İlçeye sınırlanmış Elmalı Mahallesi’nde kâin trakking rotalarını da gezdi. İlçeyle ilgilendiren kendisine uzan zamandır yapmayı planladıkları sempozyumun sonuna geldiklerini, sempozyumda 55 bildiri ve tike yapıldığını anlatan Çameli Belediye Reisi Cengiz Arslan, ilçe tarımı ve turizmiyle ilgilendiren sempozyumlar dahi düzenleyeceklerini söyledi.

İlçenin herhangi bir yönüyle üç aktarılma boyunca bitmeme eden sempozyumda gine mercek altına alındığına ilgi calip Başkan Aslan, “İlk periyot Hayri Dev hars merkezinde sunumlarımızı yaptık. 55 bildiri ve sunum yapıldı. Kâffesi birbirinden altın. İkinci ve üçüncü dönem ayrıksı sunumları tamamladık. Başarılı katılımı yüksek tıpkı sempozyumu gerçekleştirdik. Ustalık yolculuk ile Çameli tanıtımındayız. 60 ya andıran akademisyenimiz taş konaklarından başlayacağı, doktor us konağından Elmalıdaki rotalarımıza kadar gelişigüzel yeri gezeceğiz. Çameli’nin rastgele yeri gezmeye derece, amiyane tıpkı kısmını bugün gösterebileceğiz. Sempozyumumuzu bitireceğiz. Ama sempozyumumuz bitmeyecek. Yürütme kurulundaki arkadaşlarımız Çamelili akademisyenler. Onlara şunu söyledim. Çameli’ye herkesin benzeri vefa borcu var. Bu bilgi şöleni onun için yüce. Elimizdeki değerler dönme ati yok olacak. Sempozyumda unutulmaya yüz tutmuş bölümler vardı” dedi.

“Bilcümle dünyadan ulaşabilsin diye niteleyerek bildirileri internete yükleyeceğiz”

Beyanat sunan herkese teşekkürname eden Komutan Cengiz Arslan, “Tarihle coğrafyayla ilişkin üç sunumda Çameli tarihini yeniden yazmış olduk. Osmanlı’dahi üstelik Çameli nereye bağlıydı. Babun ve Likya ortasında eskimiş. Burdur yöresi menteşe Fethiye bölgesinin ortada kalmış üçe mukassem bire bir coğrafya, gazi Mustafa Kemal Atatürk imzasıyla Karaman ismiyle toprak reşit. 1930’lu yıllarda mahalleler köyler dahil ergin. Elimizde akademik icraat var. Gaga yapısıyla ait yerli dilimiz almak üzereydi ve hocalarımız biricik biricik çalışmışlar. Çameli kapan dubara dokumalı. Beyanat sunan herkese teşekkür ediyorum. Kitabı basmadan sunumlar yaptık. Onlara müddet vereceğiz ilaveler yapılınca kitaplar basılacak. Bilcümle dünyadan ulaşabilsin diyerek bildirileri internete yükleyeceğiz. Çameli tarihi ve kültürünü oradan öğrenecekler. Yeniden beri istiyorduk. Pandemiden ara vermek zorunda kaldık” şeklinde konuştu.

“Tarım turizm çalıştayı yapmamız geçişsiz”

Tıpkısı yılda 150’ye yakın endemik nev ile 600 bitki çeşidi tayin edildiğini tamlayan Başbuğ Aslan, “55 sunumun hepsini izlem ettim. Seçme bildiride bilmediğimiz farklı konular ortaya daha çok. Çameli tarihi, bunu netleştirdik. Hangi Türk boyundan gelinmiş hepsi netleşti. Endemik bitkilerle ilişik Türkiye üstelik endemikler Torosları takip ediyor. Bizde Torosların başındayız. Bire Bir yılda 150’ye mail endemik çeşit ile 600 nebat çeşidi tespit edildi. Türkiye ortalaması ve Denizli ortalaması yüzde 17 ise bizde yüzdelik 24’lerde hiç mesai yapılmamış. Ekincilik turizm çalıştayı yapmamız geçişsiz. Çameli dahi turizmde tarımda neler yapmalıyız bunu ortaya çıkartacağız. Bu işin hoppadak güneş boyutu yok iktisadi boyutu birlikte var. Çameli ye iktisadi hangi katabiliriz. Bunu çok önemsiyoruz” ifadelerini kullandı.

Share: