Depremzedelerin ihtiyaçları kurulan gezmen market ve mağazayla karşılanıyor

Depremzedelerin ihtiyaçları kurulan gezmen market ve mağazayla karşılanıyor

BAYBURT Bayburt Valiliğinin başlatmış olduğu arkalama kampanyasında, depremzedelerin beslenme, barınma, giyinme ihtiyaçları giderilmeye bitmeme ediyor.

İl Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğü, Içtimai Teavün ve Dayanışma Vakfı işbirliği ve Bayburtlu hayırseverlerin destekleriyle Mesleksel ve Ustalık Anadolu Lisesi spor salonuna kurulan seyyah market ve mağazada Bayburt’a mevrut depremzedelerin ihtiyaçları karşılanıyor. Besin, libas, başmak, şahsi bakım ve kovanlık ürünleri, oyuncak, pusula kabil birçok ihtiyaç malzemesini içerisinde bulunduran gezgin marketten depremzedeler İhtiyaçları doğrultusunda istediklerini rahatlıkla alabiliyorlar.

Yaklaşık bin depremzede vatandaşın Bayburt’a geldiğini ve 700 kişinin müzaheret merkezinden faydalandığını bildiren memur Arif Köprücü, “İçinde bulunduğumuz şekil, Bayburt Valiliği öncülüğünde, Bayburt İl Milli Yetişek Müdürlüğü ve Sosyal Teavün ve Dayanışma Vakfı işbirliğiyle depremzedelerimiz amacıyla hazırlandı. Şehrimize bin civarında depremzede mevrut bulunmakta. 700 civarı depremzedemiz üstelik buraya gelerek, burada mevcut gerekseme malzemelerinden faydalandı. Merkezimizde gıda malzemeleri, çıkarmak, ayakkabı, saffet ürünleri üzere bir nice kalemde çok ürünlerimiz bulunan. Hazırlıklarımızı yaptık, önümüzdeki hafta şehrimize ati olan depremzedelerimizi bekliyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Depremde evi yıkılan Ulu Seydi Durak isimli depremzede, Malatya’dan Bayburt’a geldiğini, Bayburt’un misafirperverliğinden mutlu kaldığını belirterek, “Biz Malatya’dan Bayburt’a geldik, Malatya’dahi evlerimiz yıkıldı. Cenabıhak razı olsun, Bayburtlular çokça misafirperverler. Malatya’bile görmediğimizi burada gördük diyebilirim” ifadelerini kullandı.

“Bakkala gittim, bakkal benden mal almadı. Yağ, öz verdi, adi tıpkısı bakkaldı diyerek kıyıp alamadım”

Bakkaldan gördüğü sıcak tutum karşısında duygulandığını vurgulayan Durak, bakkaldan aldığı malzemelerin ücretini bakkal işletmecisinin almadığını söyledi. Bakkal sahibinin kendisine öz, yağ verdiğini tamlayan Durak, gerçekten esnafa kıyıp alamadığını rapor ederek, “Bakkaldan benzeri şeyler almaya girdim, kardeşimiz benden dünyalık almadı. Çay verdi, yağ verdi sıhhatli olsun ama sıradan aynı bakkaldı diyerek kıyıp alamadım. Bayburt’tan Tanrı bin misil razı olsun, bizim evlerimiz yıkıldı ilişkin buraya geldik” sözlerini kullandı.

“Deprem değil, felaketti. Sanki binaların üzerine biri ayağıyla basıp ezmiş gibiydi”

Kahramanmaraş’tan Bayburt’a eşiyle, torunlarıyla, çocuklarıyla gelen benzeri diğer depremzede vatandaş Salih Topuz, evlerinin depremde yıkıldığını söyleyerek, “Cenabıhak hakeza bire bir felaketi kimseye yaşatmasın. Yaşayanlara üstelik Allah arkalama etsin. Ölenlerimize Tanrı yağmur eylesin, yaralılarımıza ivedili şifalar versin. Rabbim düşmana üstelik hakeza benzeri öz yaşatmasın” dedi.

Depremin çok iri olduğunu, “Deprem değil, adeta bire bir felaketti” sözleriyle anlatan Topuz, “Kahramanmaraş’ta çokça nazik tehlike oldu. Binalar yıkıldı, birçoğu kullanılamaz hale geldi. Ailemizden, çevremizden, akrabalarımızdan çok kayıplarımız oldu. Atom Çekirdeği ailemizde kaybımız yok Allah’a şükür. Keşke farklı zayiat da olmasaydı. Buraya geldik amma gönlümüz, aklımız bilcümle memleketimizde. Hareket değil, felaketti yaşadığımız. Neymiş binaların üzerine biri ayağıyla basıp ezmiş gibiydi, yerle benzeri oldu binalar. Tığ acıların, feryatlarını içerisinden geldik amma aklımız hala orada” şeklinde konuştu.

“Bayburtlular bizi ailesi, kardeşi, çocukları kadar görüyorlar”

Çul ihtiyacını diremek için ailece Mesleki Maharet ve Rum Lisesinin yolunu markajcı Topuz, Bayburt’un soğuk şita günlerinde giyinmek üstüne yalnız bire bir montgomer aldı. İhtiyacının takkadak montgomer olduğunu söyleyen Topuz, gayrı depremzede kardeşlerine üstelik ayrımsız şeyler kalması yerine tek şey almadığını belirtti. Bayburtluların misafirperverliğinden ve yardımseverliğinden bayram eden Topuz, “Giyim ihtiyacımızı karşılıyorlar şu dakika, iyi olsunlar. Allah’ım mutekit, merhametli insanları başımızdan kem etmesin. Bayburtlular bizleri kardeşi, ailesi, çocukları kabilinden görüyorlar. Çok memnunuz sunulan bu hizmetlerden. İçimiz yanıyor. Yiyecek, içmece düşünmüyoruz. Mülk, pul, servet mal düşünmüyoruz. Çabucak memleketimiz aklımızda” dedi.

Öte yandan arkalama merkezi görevlileri, aş damı malzemesine ihtiyaç olduğunu bildirerek, hayırhah vatandaşlardan tencere, debbağ, çatal, bardak üzere mutfak dil gereçlerini Bayburt Mesleki ve Anadolu Lisesi spor salonuna getirmelerini talep ettiler.

Share: