Üniversitesinden mezun olduğu Bayburt’a depremzede adına gelen taze: “Bayburt’a gelmeyi böyle hayal etmemiştim”

Üniversitesinden mezun olduğu Bayburt’a depremzede olarak gelen genç: “Bayburt’a gelmeyi böyle sahne etmemiştim”

BAYBURT Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesine ilişkin Ericek köyünde ailesiyle depreme uykuda yakalanan Zihin Çiçek (25), üniversitesinden mezun olduğu Bayburt’a depremzede namına geldi. Bayburt’un emin tıpkı zamanda depremden uzak tıpkısı meydan olduğunu anlatım eden ve bu nedenle Bayburt’un yolunu tuttuğunu söyleyen Çiçek, kapılarını depremzedelere açan bire bir pansiyona yerleşti. 2 yıl önceki Bayburt Üniversitesi Kılavuzluk ve Psikolojik Danışmanlık bölümünden çıkışlı olan Çiçek, “Bayburt’a bu şekilde gelmeyi anlayış etmemiştim, bu şekilde da gelmeyi hiç istemezdim” dedi.

Yaşadığı depremi ciddi gözlerle anlatan Çiçek, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “İlk depremde evimiz 1.5 dakika kadar sallandı amma bizim bulunduğumuz yerde katabolizma filan olmadı. Tekrar depremin olacağını söyledi bizimkiler, hava çok soğuktu, bayağı aynı kar vardı, dışarıda hangi kadar süre bekleyeceğimizi düşündük. İlerleyen zamanda da filhakika gine ayrımsız deprem daha oldu. O depreme de komşumuzda yakalandık. O anları şu zaman anlatamıyorum, o büyüklüğünde hatırlayamıyorum, anımsayamıyorum birlikte. Haddinden Fazla korkunçtu, sarsıntılar çok büyüktü. Sarsıntılar o kadar büyüktü ki komşumuz bebeğinin konusunda düşüyordu o anın sarsıntıyla. O vakitten sonra hariç çıktık, hariç çıkmak dahi aklımıza o anne büyüklüğünde gelmemişti. Sarsıntılar, deprem az buçuk durulunca annem bizi kapıya yöneltti. Enstantane panikle dışarı çıktık, gelişigüzel yer kardı. Telefonlarımızla aynı yerleri aradık ama model düşmedi. Sağda, solda yıkılan evleri gördük, felek kıpkırmızıydı. Dışarıda ne yapacağımızı düşünmeye başladık, elhak dediğim kabil tek yere ulaşamıyorduk. Arabası olan arabasına destek, olmayanlar kırıcı yakmaya çalıştı. Tıpkısı müddet arabada aralık geçirdik. Sonrasında komşumuzun ağılına gittik, koyunlarını satmıştı, şansımıza orada barınabildik. Deri gelmemişti o müddet süresince, üçüncü günde bizim oraya AFAD geldi. Dediğim üzere ağılda geçirdik birkaç günümüzü çok soğuktu hava, sobada yegâne vardı ağılda nazik olduğu için ısınamıyorduk. Bilahare AFAD gelince o küşayiş araç yardımı de geldi. O şekilde dayanmaya çalıştık”

“Ölüleri sıradan kardeşim görüp etkilenmesin diye gözlerini kapatıyorduk”

Hareket felaketiyle komşularını, akrabalarını kaybettiğini anlatım fail Çiçek, aşağı kardeşinin olanları görmemesi için elleriyle gözlerini kapattığını söyleyerek, “Sağda, solda ölüler görüyorduk. Hoşur kardeşim görmesin diyerek gözünü kapatıyorduk, etkilenmemesini istiyorduk. Psikolojik namına hepimizde hasar kaldığını düşünüyorum. Ruhsal müşavirlik okuduğum amacıyla elan deneyimliyim diyebilirim ama birey derdine ehlîleşmek insana bütün bildiklerini o usa vurma unutturabiliyor ve eş başkalarına müzaheret dahi edemiyor. Böylesi tıpkı an yaşadık. en üst buraya gelirken 5’inci günde ölülerimiz gömüldü. Darülfünun okuduğum şehre bu şekilde gelmeyi aritmetik etmiyordum, Bayburt’a bu şekilde gelmeyi üstelik hiç istemezdim. Demin aklımız de orada kaldı, ailem dahi şu dakika İstanbul’de. Ben İstanbul’bile bile uyuyamadığım için Bayburt’a gelmeyi yeğleme ettim biraz daha depremden uzak benzeri yer olduğunu düşündüm. Şu an Sıla pansiyonda kalıyoruz, ilerleyici günlerde dahi buradan KYK yurtlarına geçmeyi düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Share: