Karadeniz’den deprem bölgesine arkalama seferberliği devam ediyor

Trabzon, Kargaşa, Giresun, Rize ve Bayburt’ta vatandaşlar, “asrın felaketi” kendisine nitelenen Kahramanmaraş merkezli, 11 ili etkileyen depremlerin arkası sıra başlatılan müzaheret kampanyalarına 12’nci günde üstelik bindi vermeyi sürdürdü.

Trabzon’dahi vatandaşlar ile kamu ve sivil cemiyet kuruluşları depremzedelere yardımlara devam ediyor.

Yer Sarsıntısı bölgesine kentten 15 bin savmak, soba, dalgı tulumu ve kışlık giyeceğin yanı sıra 50 oynak duş ve abdesthane gönderildi.

Büyükşehir Belediyesince de depremden etkilenen illere 23 taşımalık, ilaçlama çalışmaları için kadro ve hisse senedi makineleri irsal edildi. Hatay’daki hasar tayin çalışmalarına süzülmek için 20 şahsiyet kol da bölgeye akım etti.

Köprübaşı ilçesindeki Şekil Ortaokulu 6. derslik öğrencisi Zeynep Övgü Kahveci, biriktirdiği ayrımsız cirim parayı depremzedeler için AFAD’a bağışladı.

Rize

Rize Cahillik Merkezi’nde depremzedeler için müzaheret toplanıyor.

Kente mevrut depremzedeler, burada oluşturulan toplumsal markette giyim ve besin ihtiyaçlarını karşılıyor.

Aile ve Toplumsal Hizmetler İl Müdürlüğü ile İl Keyif Müdürlüğünde memur 17 kişilik psikososyal destek ekibi, depremzedelere bakım atfetmek için Diyarbakır ve Adıyaman’a gitti.

Giresun

Giresun’dan üstelik sarsıntı bölgesine yardımlar bitmeme ediyor.

Valilikten yapılan yazılmış açıklamada, Malatya’ya 252, Adıyaman’a 158, Kahramanmaraş’a 71, Gaziantep’e 26, Hatay’a 24, Diyarbakır’a 3, Adana ve Osmaniye’ye dahi birer kalkışmak üzere 536 vasıta arkalama malzemesinin ulaştırıldığı belirtildi.

Depremden etkilenen illere ambulans ve hareket makinelerinin üstelik aralarında bulunduğu 517 aracın gönderildiği vurgulanan açıklamada, “Bu araçların beraberinde 40 yaşam konteyneri, 17 abdesthane-duş konteyneri, karavan ve 77 elektrik üreteci de yer sarsıntısı bölgelerine ulaştırıldı.” ifadesi kullanıldı.

Kargaşa

Kalabalık’dahi 19 ilçede vatandaşların desteğiyle realizasyon edilen odun ve kömürler hareket bölgesine gönderildi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler, yaptığı açıklamada, “Kalabalık’nun gönlü pir, cömert insanlarının dahi desteği ile hazırlanan odun ve kömürden oluşan arkalama tırlarını kırsal mahalle ve köylere ulaştırıp emanetleri sahiplerine tasdik ediyoruz. Biriz, beraberiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Bölgeye gönderilen oyuncakların dahi çocuklara ihsan edildiği kaydedildi.

Bayburt

Bayburt’tan, depremden etkilenen illere yardımlar sürüyor.

Şehremini Hükmü Pekmezci, İtfaiye Müdürlüğü binasında müzaheret kampanyasına destek veren gönüllülerle benzeri araya geldi.

Gönüllülere destekleri dolayısıyla teşekkürname fail Pekmezci, belediyenin deprem bölgesine bugüne kadar 45 kamyon yardım malzemesi gönderdiğini söyledi.

Bölgeye gidecek müzaheret konvoyunu bile uğurlayan Pekmezci, Bayburt’ta vatandaşların depremden etkilenen illere yardım etmek için şişman himmet gösterdiğini belirtti.

Share: