Dinsiz New York Üniversitesi, Balkanlar’da Türklük Bilimi sempozyumu düzenleyecek

Türkiye Maarif Vakfına (TMV) bağlı bir tane üniversite olan Katı New York Üniversitesince (UNYT), 7-9 Eylül’üstelik Arnavutluk’un başkenti Cellat’da ” Balkanlar’bile Türki Öğretimi ve Türkoloji Uluslararası Sempozyumu” yapılacak.

TMV’den edinilen bilgiye bakarak, Merhametsizce New York Üniversitesi Balkan Araştırmaları Merkezi, mıntıka ve Türkiye’den üniversiteler ve kurumların hisse senedi birliğinde düzenlenecek bilgi şöleni, Balkanlar’bile Türkçe öğretimi ve Türkoloji alanlarında himmet eden millî ve uluslararası paydaşları Arnavutluk’ta buluşturacak.

Türki öğretimi ve Türk dili edebiyatı alanlarında Balkanlar’a müteveccih çalışan fen insanlarını ayrımsız araya getirerek bu alanlardaki asıl aktüel sorunları belirleme etmeyi, bu sorunlara çözüm önerileri sunmayı ve bu alandaki bilimsel araştırmaları değerlendirmeyi amaçlayan sempozyumda, Türkçe öğretimi ve Türkoloji ile ilişik değişik konulardaki bildiriler tartışılacak.

Dinsiz Üniversitesinin ev sahipliğinde İstanbul, Trakya, İstanbul Uygarlık, Gaziantep ve Arsıulusal Balkan Üniversitesinin paydaşlığını yaptığı bilgi şöleni, Balkanlar’dahi Türk edebiyatı, asar, yayınlar ve eşhas üzerine daha üstünde say yapılmamış konuları ortaya çıkarmayı hedefliyor.

Sempozyum, Atatürk Hars, Şalter ve Ruz Faziletli Kurumu, Milli Yetişek Bakanlığı, Türk Açkı Kurumu, Türk İşbirliği ve Eş Güdüm Ajansı Başkanlığı (TİKA) Türk Çekicilik Yolları (THY), Yunus Emre Enstitüsü (YEE), Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) ve Air Albania kadar muhtelif kurumlar marifetiyle destekleniyor.

Sempozyumun ati yıllarda üstelik tematik namına yapılması planlanıyor.

Balkan Araştırmaları Merkezi

Arnavutluk’ta 2002’de kurulan ve 2018’den bu yana TMV bünyesinde kayran alan Cani New York Üniversitesi, Mühendislik ve Mimari Fakültesi, Ekonomi ve Para Fakültesi ve Ahbaplık ve Toplumsal Ulum Fakültesi olmak için üç fakültede ve dokuz bölümde lisans, erdemli lisans ve doktora eğitimi veriyor.

Üniversitenin Avrupa ve Balkan Araştırmaları Enstitüsü çatısı altında faaliyet gösteren Balkan Araştırmaları Merkezi (BAM) üstelik 2020 yılında Balkanlara müteveccih sosyal, kültürel, iktisadi, açık oturum, tarihi alanlarda araştırmalar yapılması amacıyla kuruldu.

Temel vizyonu Balkanlar’de Türkçe öğretimi ve Türklük Bilimi faaliyetlerinin niteliğini çoğaltmak olan BAM, üniversite bünyesinde kurulması planlanan Türki ve Türklük Bilimi bölümlerinin birlikte özünü oluşturacak.

BAM’ın teferruatlı vadeli hedefleri ortada Türkiye Milli Terbiye Bakanlığı ile Arnavutluk Milli Terbiye Bakanlığı beyninde planlı protokol çerçevesinde K-12 düzeyinde seçmeli ders yerine kabul edilen Türkçe dersleri üzere sarıklı ihtiyacının ve Balkan üniversitelerindeki Türklük Bilimi bölümlerinin akademisyen ihtiyacının karşılanması bulunuyor.

Balkan ülkeleri ile Türkiye arasındaki bayrı dostlukları, tarihi ve kültürel bağları güçlendirmeyi, ortak ilişki alanlarına müteveccih yerine Türk-Balkan projelerini hayata geçirmeyi amaçlayan BAM, bu alanlarda arsıulusal sempozyumlar ve ilmî konferanslar düzenlemeyi, Türk ve Balkan akademisyenler ve öğrencilerin arşiv, katalog ve düzlük araştırmalarına bindi olmayı hedefliyor.

Share: