Diyarbakır Anneleri Nevşehir’de buluşuyor

Diyarbakır Anneleri Nevşehir’birlikte buluşuyor

1. Uluslararası Bala Nöbeti Diyarbakır Anneleri Kongresi Başladı

Uluslararası Döl Nöbeti: Diyarbakır Anneleri Kongresi Koordinatörü Prof. Dr. Gıyap Palabıyık:

“Evlatları alınan anneler Diyarbakır’da HDP İl Binasına diz çöktürdü”

NEVŞEHİR – Teröre, terörizme ve bileşenlerine cebin duruşlarını sürdüren Diyarbakır Anneleri; ilk defa Nevşehir’da planlı ‘1. Uluslararası Evlat Nöbeti: Diyarbakır Anneleri Kongresi’nde buluştu. Kongre başlangıcında mütekellim Uluslararası Yavru Nöbeti: Diyarbakır Anneleri Kongresi Koordinatörü Prof. Dr. Adem Palabıyık; “Evlatları alınan anneler Diyarbakır’dahi HDP İl Binasına diz çöktürdü. Bu yalnız ülkemizde değil uluslararası arenada haddinden fazla ciddi gürültülü getirdi” dedi.

Kentte bulunan tıpkı otelde düzenlenen kongrede düzenlenecek oturumlarla; eskimemiş toplumsal hareket, fert faaliyet, medya sosyolojisi, ilişkinlik ve akide, protest duruş, eş direnişi başlıkları ele alınacak. Kongrede bir zamanda PKK’nın kaçırdığı ve istismara uğrattığı çocuklara dayalı üstelik büyük analizler sunacak. Medya Platformu vasıtasıyla İçişleri Bakanlığı ve İletişim Başkanlığı’nın destekleriyle tevhit edilecek programa İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat üstelik katılacak. Kurultay için bilgiler veren Uluslararası Çağa Nöbeti: Diyarbakır Anneleri Kongresi Koordinatörü Prof. Dr. Kesat Palabıyık; “17 Ağustos 2022’da düzenlediğimiz Evlat Nöbeti Çalıştayımızın sonuçlarını 18 Ağustos 2022’birlikte Diyarbakır’dahi açıklanmış ettik. Sonrasında Diyarbakır Anneleri’ni müzakere ederek alay malay açıklama yaptık. Annelere inşallah ileriki dönemde tıpkı uluslararası kongreyle bu süreci taçlandıracağımızı söyledik. Zaman bunun gururu içerisindeyiz. Türkiye’de ilk defa 1. Arsıulusal Yavru Nöbeti Diyarbakır Anneleri Kongresini yapıyoruz. Kongremizin katılımcıları; alanında ehlihibre isimler, sanatçılar, medya alanında ehlivukuf isimler, akademisyenler ve amma velakin İçişleri Bakanımızın katılımıyla kongremiz şereflenecektir. Kongremiz temel başlıkta 5 masada konuşulacak. Bunlardan birisi Diyarbakır Anneleri’nin özellikle bakir tıpkısı toplumsal cereyan olduğu, bu bakir toplumsal cereyan içerisinde ilk kez tıpkısı eş hareketinin sivil inisiyatifle teröre saha okuduğu ve bununla birlikte bildirme ayrıntılı teröre karşı sivil direnişi olduğunu söyleyebiliriz. İkinci yerine Diyarbakır Anneleri kişi direnişlerini ortaya koydu, bu ayrımsız protest duruştu. Biliyorsunuz üvey anne haddinden fazla merhametli benzeri histir. Ayrımsız annenin evladına elinizi uzattığınız anda benzeri asıl dünyayı yakabilir. Diyarbakır Anneleri’nin haddizatında o keçe karşısında HDP İl Binasına diz çöktürmesinin esas sebebi üstelik bu. Çünkü evlatları alınan anneler Diyarbakır’üstelik HDP İl Binasına diz çöktürdü. Bu elden ülkemizde değil arsıulusal arenada çok pahal patırtılı getirdi. amma velakin alelhusus çalıştayımızın ve kongremizin ortak neticelerinden birisi de bu asıl hareketinin bölgede gocunmak kültürünü yıktığı, PKK yıldırı örgütünün ortaya koyduğu intikam sosyolojisini de ortadan kaldırdığını söyleyebiliriz” ifadelerini kullandı.

Kongreye; İçişleri Bakanı Süleyman Soylu2nun yanında danışma-medya dünyasının eke isimleri, aksakal gazeteciler, alanında bilirkişi konuklar ve akademisyenler katılacak.

Share: