Depremzede vatandaşlar amacıyla hobi kursları açıldı

Muş Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü yoluyla Yetik Gazi Yurdunda konuk edilen depremzede vatandaşlar için uğraşı kursları açıldı.

Kahramanmaraş merkezli meydana mevrut depremlerden etkilenen vatandaşlar için Dağarcığı Yüklü Gazi Yurdunda türlü etkinlikler düzenlendi. Depremde evleri yıkılan evet dahi tehlikeli hasar gören vatandaşlar, geçirdikleri travmayı uğraşı kursları ve ruh bilimsel bindi programları ile aşıyor. Muş Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü marifetiyle açılan hobi kurslarında antlaşma nâkil depremzede vatandaşlar, verilen hizmetten memnun.

Depremzede vatandaşlarla benzeri araya gelen Muş Gençlik ve Spor İl Müdürü Mehmet Arif Taşdemir, depremzede vatandaşlara müteveccih hobi kurslarını açtıklarını tabir ederek, “Cahillik ve Spor İl Müdürlüğümüze vabeste Bilerek Gazi Yurdundayız. Burada depremden etkilenen ve ilimize mevrut 209 vatandaşımız barınıyor. Bakanlığımız tarafından yurdumuza 500 depremzede vatandaşımız henüz yerleştirilecek. Böylelikle sayımız 700’e ulaşacak. Şu zaman burada el sanatları atölyesi, külfet tasarımı atölyesi, yavru aktiflik bölümleri, satranç ve suret pentür kabilinden etkinliklerimiz bulunmaktadır. Bu etkinliklerle vatandaşlarımızın moral ve motivasyonunu en üst seviyede tutmaya çalışıyoruz. Açmış olduğumuz hep sportif etkinliklerimizin amacı depremzede vatandaşlarımızın yaralarını sararak psikolojik kendisine bindi vermektir. Deprem sonrası oluşan ülkü ve sıkıntıları gidermenin amacını gütmekteyiz. Depremzede vatandaşlarımıza yönelik bakım veren içtimai marketlerimiz var bunlar tamamen ücretsiz. Bunun dışında hayırseverlerin getirdikleri malzemeleri birlikte kendilerine dağıtıyoruz. İl Keyif Müdürlüğümüz yoluyla görevlendirilen hekim ve hemşireler dahi burada görev almaktalar. Valiliğimizin himayesinde ilimizde kâin tamlık hava ve kuruluşlarla koordineli ayrımsız şekilde yurdumuzda kâin depremzedelere hizmet vermekteyiz. Yurdumuzda kalan depremzede vatandaşlarımızın çocuklarının okula kayıtlarını yaptırdık. Antrparantez yurtlarımızda araştırma salonları ve bilgisayar sınıfını oluşturarak hem darülfünun öğrencilerimizin hem de sair öğrencilerin derslerinden gabi kalmaması üzere lüzumlu tedbirleri almış bulunmaktayız. Burada yapmış olduğumuz yekpare etkinliklerle depremden etkilenen vatandaşlarımızın maneviyat ve motivasyonunu artırarak sülale ortamını sağlıyoruz. Yurdumuzda barınan vatandaşlarımıza günde 3 defa yunak kemirmek veriyoruz. Ayrıca kantinimiz daima kemiksiz, çay doyumsuz ikram edilmekte ve bunlar için bire bir sevap alınmıyor” dedi.

Evleri kısık hasar gördüğü amacıyla Gaziantep’ten Muş’a mevrut depremzede Iffetli Kaya ise “Burada açılan kurslarda haddinden fazla güzelce ant geçiriyoruz. Burada belik, bileklik kadar el işleri yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Depremzede çocuklardan Ayşe Kınay dahi, “Bizler üzere baziçe alanları müesses ve haddinden fazla eğleniyoruz. Pentür yapıyoruz. Atılan malzemeden aldığımız kavanozları boyuyoruz. Bileklik yaptık” şeklinde konuştu.

İnsanların kendilerine çokça apotr olduklarını söyleyen depremzede çocuklardan Elif Ses Hademe da, “Burada haddinden fazla mutluyuz. İnsanlar bizimle oyuncaklarını paylaştılar, bunun üzere haddinden fazla teşekkürname ederiz. Derslerimiz için bize tezkere, defter ve nev verdiler. Burada resimler yapıyoruz. Pentür yapıyoruz. İnsanlar bize haddinden fazla yardım ettiler” diyerek konuştu.

Açılan hobi kurslarında ebru sanatını öğrendiğini tamlayan depremzedelerden Merve Yeşilyurt ise burada mutlu olduğunu fakat tıpkısı dakika önce memleketi Çelikhan’a başvurmak istediğini belirterek, “Burada bizler için oyun parkı oluşturuldu. Bunun beraberinde halk sanatları atölyesi açıldı. Burada bizim amacıyla tokalar, bileklikler yapılıyor. Burada ebru sanatı var onu yapıyorum. Fahri abiler ve ablalar bizi çokça eğlendiriyor. Burada haddinden fazla mutluyum ve benzeri an geçmiş Çelikhan’a dönmek istiyorum” dedi.

Hobi kursları sebebiyle depremi unuttuklarını dile getiren depremzede Sabiha Toptaş üstelik, “Muş’a yerleştik. Ağırbaşlı anlamda bizimle haddinden fazla bereketli ilgileniyorlar. Öğleden geçmiş çocuklarımızı okula gönderiyoruz. Ondan sonradan Kur’dakika-ı Eli Açık kursumuz var oraya gidiyoruz. Onun dışında halk yetişek vasıtasıyla açılan kurslarda örgü yapıyoruz. Bizimle o kadar çok ilgileniyorlar kim zelzele üstelik aklımıza gelmiyor” ifadelerini kullandı. – MUŞ

Share: