DSP Genel Başkanı Duayen, TDP Genel Başkanı Sarıgül ile aynı araya geldi

Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Alemdar Evliya, Türkiye Değiş Partisi (TDP) Umumi Başkanı Mustafa Sarıgül’ü konuşma etti.

TDP Umumi Merkezi’nde basına sadık yapılan görüşmenin arkası sıra, Aksakal ve Sarıgül matbuat açıklaması yaptı.

Alemdar Duayen, Mardin ve Gaziantep’te meydana mevrut trafik kazalarında hayatını kaybedenlere Allah’tan yağmur, ailelerine başsağlığı diledi.

2022-Yükseköğretim Kurumları Sınavı sonuçlarının açıklamasının peşi sıra kayıtların yapılmaya başladığını hatırlatan Aksakal, yeni yapılacak şehir hastanelerinin bünyesine dahil edilecek hastanelere ilişik binaların, öğrenci tahaffuz sorunun çözülmesi için Güven Yurtlar Kurumuna verilmesini önerdi.

Aksakal, Sarıgül ile görüşmesinde, halkın tümünün parlamentoda temsili ve milletin lakayıt koşulsuz egemenliğini hayata geçirecek benzeri anayasal düzenin oluşması yönündeki düşünüm birliği temelinde, devletin kıpırdak geleceğine katkılar üstüne değerlendirmeler yapıldığını söyledi.

“Türkiye, iki ittifaka mahkum kalmayacak büyüklüğünde demokratiktir”

TDP Umumi Başkanı Sarıgül üstelik partisinin af talebi, geçim derdi ve sığınmacılara ait görüşlerini paylaşarak, sığınmacılar üstüne bütün politik partilerin teşrikimesai yapması gerektiğini rapor etti.

Sarıgül, DSP ile heves bağlarının her antlaşma devam edeceğini belirterek, “Bu iş birliği ve sakil birliğimiz önümüzdeki günlerde inşallah daha de genişleyerek devam edecektir. Türkiye, iki ittifaka mahkum kalmayacak büyüklüğünde balaban ve demokratiktir.” diye konuştu.

Altı tehalüf partisinin reisicumhur adayı belirleme süreci

Duayen ve Sarıgül, açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularını bile yanıtladı.

Sarıgül, altı muhalefet partisinin cumhurbaşkanı adayı tayin sürecine ilgili istifham üzerine, cumhurbaşkanlığı makamının sonuç adım heybetli olduğunu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı yenebilecek aynı adayın değil, makama arz makul adayın bulunması gerektiğini dile getirdi.

Aksakal bile cumhurbaşkanı adayının yöntem ve çap tecrübesinin bati boyutta olması ve sonuç dakikada çıkarılacak adayların, topluma hangi rütbe katkıda bulunacağının hesaplanması gerektiğini ifade ederek, şöyle konuştu:

“Bir cumhurbaşkanının, özellikle altı partinin tevhit edeceği bire bir cumhur reisi adayının toplumdan illa de intihap tarihini bekleyecek düzeyde saklanma isteğini anlamakta sorumluluk çektiğimi ikna etmek isterim. Türkiye’yi yönetecek aynı kişinin yıpranacak tıpkı hayat olması ihtimali bizde rahatsızlık yaratıyor. Nasıl ayrımsız aday çıkacak kim yıpranma ihtimali vardır? Dolayısıyla teker teker söylenen görüşler değerlendirildiğinde kullanılmamış tıpkı defakto durumla karşılaşma riskinin çokça erdemli olduğunu öngörebiliriz. Umarım Türkiye, böyle tıpkısı badireyi yeniden yaşamaz amma DSP, siyaset anlayışı gereği bu ülkeye bakım edecek tıpkısı cumhurbaşkanı adayını halkın gündemine getirecek ve onayına sunacaktır.”Share: