DÜRÜST Parti’li Keşir, Malatya’da karı sivil topluluk örgütleri ve girişimcilerle buluştu Açıklaması

DÜRÜST Fırka Umumi Dalan Avrat Kolları Başkanı Ayşe Keşir, şişman Türkiye idealini, hayalini, siyasette, ticarette, tarımda, kalkınmanın tamam alanlarında karı erkek omuz omuza gerçekleştirmek istediklerini söyledi.

Keşir, Malatya Nikah Sarayı’nda kadın sivil topluluk örgütleri ve girişimcilerle benzeri araya geldiği toplantıda yaptığı konuşmada, 2021 yılının april ayından bu yana kadın sivil sosyete örgütleri ve başarılı kadın girişimcilerle “Kadınlarla Balaban Türkiye Uğrunda” sloganı ile buluşmalar düzenlediklerini, toplantılara Hakkari’den başladıklarını ve Malatya’nın 78. memleket olduğunu dile getirdi.

Kadınlara yönelik heveslendirme, kaynak ve projelerin bilinirliğini yükseltmek istediklerini, Malatya’nın bu konuda şanslı bire bir kent olduğunu aktaran Keşir, ilde 20’den çok karı kooperatifinin olduğunu, karı üretimi, kadın girişimciliği, tarımda karı varlığını elan bile arttırabilmek istediklerini belirtti.

Ayşe Keşir, “Karı üretimi, kadın girişimciliği, tarımda kadının varlığı açısından haddinden fazla aktif benzeri kent amma bunu elan hangi kadar attırabiliriz, duymayan, bilmeyen kalmasın istiyoruz.” dedi.

Türkiye’nin hem kurtuluşta, hem kuruluşta kadın eş bile bugünlere geldiğini rapor eden Keşir, “Balaban Türkiye idealimizi, iri Türkiye hayalimizi yeniden siyasette, ticarette, tarımda, kalkınmanın bilcümle alanlarında kadın erkek alay malay gerçekleştirmek istiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızdan tığ değme konuda kadınlar kendisine çokça balaban bire bir aheste alıyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Keşir, Türk kadınının adalet ettiği şekilde siyasette, üretimde, değişmeyen kabul etme mekanizmalarında kayran alması konusunda Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın uygulamaları, desteği ve takdiri ile yıpranmamış düzenlemeler ve kanunlarla bunaltıcı anlamda kolaylaştırıcı çalışmaların yapıldığını vurguladı.

DÜRÜST Parti’li Keşir, elan sonra Malatya Kongre ve Ekin Merkezi’nde düzenlenen “Kadın Emeği” programına katıldı.

Programın girişinde gazetecilere açıklamalarda bulunan Keşir, AK Parti olarak kuruluşlarından bu yana kadının kalkınmadaki gücüne inanan tıpkısı parti olduklarını kaydetti.

Bütün intihap beyannamelerinde, hükümet programlarında buna sıklıkla kayran vererek tensikat yaptıklarını tamlayan Keşir, şöyle devam etti:

“Kadının kalkınmadaki hesabına ilişik mukaddema de kip çokça proje yaptık başkanlarımızla gelişigüzel. Ama bu çağ, yeni dönemde kadının kalkınmadaki gücü üstüne benzeri proje gerçekleştirmek istedik, arkadaşlarımızla müzakere ettik. Anadolu’bile alelhusus kamu kurumlarının, KOSGEB’in, tarımın, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Sübvansiyon Kurumunun ve özge kurumların kadınlara verdiği özellikle zait çalışmalar var, görüntü ve destekler var. Bu desteklerin istem ettiğimiz ölçüde, yeterince bilinmediğini gördük ve istedik kim bundan sonra karı bilsin, çıktı avrat uyanık olsun ve bunlardan faydalansınlar. Onun amacıyla diyar diyar dolaşıyoruz. İlin yereldeki uzmanlarına, yetkililerine konuları anlattırıyoruz. ve antrparantez bu destekleri alıp işini kurmuş öncü kadınlar var gelişigüzel ilde Malatya’da de olduğu kadar, o kadınlarla toplumu tanıştırıyoruz kim onlar gösteriş misal olsunlar ve yeni ati, girişimde bulunacak kadınlara hem güdeleme sağlasınlar hem öncü olsunlar.”

Hakkari ile başladıkları bu serüveni haftaya Edirne’deki çalışmayla sonlandıracaklarına değinen Keşir, nazik ilçelerde da teşkilatlarca bu toplantıların sürdürüleceğini aktardı.

Ayşe Keşir, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz istiyoruz kim seçme mahallede, herhangi bir ilçede bundan sonra karı bu desteklerden bitirmiş olsun, başvurma etsin, işini kursun, girişimci olsun, hem kendi ekmeğini çıkarsın, hem kimi zaman gördüğümüz örneklerde olduğu üzere kullanılmamış istihdam alanları açsın. Farklı şehirlerde şurası gördük, esasta çok doğurucu kadınlar var. Tek ihtimal vermediğiniz, tek aklınıza gelmeyecek alanlarda, sektörlerde istihsal yapıyorlar. Tarih panelleri üretiyorlar, cidal benzetim cihazları ihracatı yapan güre hanımlar var değişik illerde, tarımda kezalik öyle. Alelade girişimlerle başlayıp nazik rakamlara ulaşan, ihracat fail pek çokça avrat var. Onlar bu ülkenin kahraman kadınları, iri Türkiye hayalinin yollarını döşeyen alp kadınlar, bugün üstelik Malatya’nın kahraman kadınları ile birlikteyiz.”Share: