Düzenledikleri yat rallisiyle Karadeniz’i dünyaya tanıtıyorlar

Düzenledikleri yat rallisiyle Karadeniz’i dünyaya tanıtıyorlar

Yat tutkunlukları mola verdikleri Kastamonu’ya hayran kaldı

KASTAMONU – Yat tutkunları, düzenledikleri Yat Rallisi ile Karadeniz’, dünyaya tanıtmayı hedefliyor. Kastamonu’nun Cide ilçesinde koyuverme veren yat tutkunları, gezdikleri katıksız güzellikler karşısında hayran kaldıklarını söyledi.

Denizlerdeyiz Toy Denizciler Derneği üyeleri tarafından düzenlenen Karadeniz Yat Rallisine katılan yat tutkunları, Kastamonu’nun Cide ilçesindeki limanına yanaşarak mola verdi. Karadeniz’i turizme vermek ve dünyaya tanıtmak amacı ile planlı kombinezon çerçevesinde 1 Temmuz tarihinde yelkenli yatlarla İstanbul’dan demir kayran topluluk üyeleri, mola verdikleri Kastamonu’daki şelale, saha ve kanyonları gezdi. İlçede ruhlu vatandaşların kendilerini çokça sunturlu tıpkı şekilde karşıladığını söyleyen dernek üyeleri, ilçeyi çok sevdiklerini belirtti. Ralli planlayıcısı ve komodoru olan tekaüt Bahir Miralay İsmail Tümer, Karadeniz’in yer beş altı Iye ve Akdeniz kadar iyicene olduğunu ve gezmek, yelken tahsis etmek üzere bayındır olduğunu belirtti.

“Karadeniz’e insanlar gelmeye korkuyor”

2017 yılından itibaren bu tür gezileri düzenlediklerini ve Karadeniz’deki değme limana uğrayarak şehirleri gezdiklerini tamlayan Tümer, “1 Orak Ayı’de İstanbul’dan başladığımız ralliyi, Eylül ayının ortalarına akilane İstanbul’de sonlandıracağız. Cide, esasen çokça sevdiğimiz destinasyonlardan bir tanesi oluyor. Aynı kere burası çok sıcak hunriz, insanların kalbi pir. Bizleri burada haddinden fazla sunturlu ağırladılar. Evire Çevire tıpkısı karı sahipliği yaptılar” dedi.

“Karadeniz dünyanın neresine giderseniz gidin kıyaslanamayacak büyüklüğünde güzeldir” ifadelerine yer veren Tümer, “İnsanlarımızı buraya çekmemiz gerekiyor, insanlar Karadeniz’e gelmeye korkuyorlar. Karadeniz, zıt tıpkı denizdir. Karadeniz, Fasıla ayının ortasından April ayının ortasına büyüklüğünde biraz damarı bozuk oluyor, ancak ondan sonraları çok elan şen, haddinden fazla daha keyifli benzeri bahir. İnsanlardaki bu düşünceyi kırmak üzere bile buralara getirmemiz gerekiyor. Bu yüzden turlar düzenliyoruz. Karadeniz’e ilk kez çıkan arkadaşlarımızda şaşkınlıklarını rapor ediyorlar. Mavi ve yeşilin içinde, elan da önemlisi Karadeniz insanının sıcaklığı ve candanlığıyla çokça daha balaban bir keyifle bu geziyorlar” diye konuştu.

“Karadeniz turizminin gelişmesine bindi olacak”

Yapılan gezinin dünyaya duyurulacağını ifade fail Tümer, “Aramızda mevcut ağyar bu Karadeniz gezisini Avrupa’nın balaban yat dergilerinde, gerekse acun çapındaki balaban web sitelerinde paylaşacaklar. Bu bile Karadeniz turizminin gelişmesine destek olacak. Tığ yeterince Karadeniz’i yurtdışında tanıtamamışız. Karadeniz Bölgesini tanıtamıyoruz, zira mukayyet materyaller namevcut. İnsanlar arıyor amma yazılmış bilgelik bulamıyorlar. İnternette yeterince hikmet namevcut. Bu yüzden de buraları birilerinin tanıtması gerekiyor. Yeryüzü özellikle devletin buraları tanıtması geçişsiz. Sivil toplum kuruluşlarının Karadeniz’i tanıtması lazım, bizlerde şu anda bu maksatla buralara geldik ve tanıtıma yardım arz etmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

Cide ilçesinin tarihi, kültürel ve turistik yerlerini üstelik gezdiklerini belirten Tümer, “Rıfat Ilgaz Hars Evi, Gideros Dip, Efken Şelalesi, Malyas Çayı, Loç Vadisi, Valla Kanyonu kabil bölgeleri gezdik. Cide’yi çokça beğendik, çok sevdik, inşallah sunu kısa sürede gene bu ilçeye gelmeyi istiyoruz. Deminden yolculuğumuz Bartın’a akıllıcasına gene başlayacak” ifadelerini kullandı.Share: