Görenler aynı henüz baktı, betonların ortada pekâlâ yetiştiğine anlam veremediler

Elazığ’üstelik beton yapıların arasında yetişen karpuzlar, hem yetiştiği yer hem birlikte uzunluğu ile görenleri hayretler içinde bıraktı. Çevredeki esnaf ve vatandaşların itina ile baktığı karpuzlar, düşmesinin önlenmesi üzere fileye bağlanıp asıldı.

Merkeze sadık Çarşı Mahallesi’nde 8 eğik tıpkısı binanın beton zemininde yetişen karpuz hem yetiştiği kayran hem dahi uzunluğu ile görenleri şaşırtıyor. Yaklaşık iki kamer evvel filizlenen karpuzun uzunluğu, dükkan sahibinin bile ilgilenmesiyle büyüyerek apartmanın ikinci katına kadar yükseldi. Bu müddet zarfında yapraklar ortada çokça sayıda karpuz artık. Ağırlığı taşıyamaması üstüne çevredeki esnaf çareyi, dallardaki karpuzları fileyle koyup iple asmakta buldu. Binanın altından çıkarak lamba karpuzu veren sarmaşığı görenler ise dönüp ayrımsız henüz meyvenin çıktığı yeri inceliyor.

“İlk özellikle karpuz olduğunu ayırt etmedim”

İlk el böyle ayrımsız şey ile karşılaştığını dile getiren 80 yaşındaki esnaf Nurettin Saika, “Bu dükkanı ben işletiyorum. Geldiğimde baktım betonun arasından bire bir yeşillik filizlenmiş, karpuz olduğunu bile bilmiyordum. Az Buçuk büyüyünce baktım karpuz olduğunu ayırt ettim. Elan sonraları su verdim ilgilendim ve büyüdü. Uçlarında karışık füru verdi. İp bağladım ilgilendim akarsu dahi verince şu dakika karpuz oldu. Lamba Karpuzu ile iki aydır ilgileniyorum. Daha geçmiş tek hakeza bir karpuz görmedim. Karpuz gördüm ama karpuz kol salar şöyle 15 metrede dal salar amma yapışkan cinsini görmedim. Bu kendiliğinden sarmaşık kabil birbirine yapışıp dolanıp gidiyor. Özellikle ağ ile bağladım kim yetiştirip tohumunu alıp ekeceğim. Baktım dara veriyor kopacak ağır sıklet olmasından çevre ağ ve iple bağladım kim angarya vermesin” dedi.

Sokak üstünde 20 yıldır kuaförlük fail Mehmet Zülfü Özdemir ise, “İlk nöbet böyle benzeri madde görüyoruz. Biz üstelik hayretler içerisindeyiz ve şaşkınlıkla bakıyoruz. Küçücük bir bitkiydi, onu suladılar büyüttüler. Görüldüğü amacıyla şu anda karpuzlar tutmuş” diye niteleyerek konuştu.

Vatandaşlardan Emrah Tuncer da, “Bakarsan ilgi peki bakmazsan ızdırap peki. Görenler hayrete düşüyor. İyi benzeri görünüş oluşuk. Güzelce bir madde” şeklinde konuştu. – ELAZIĞ

Share: