gözsüz tendürüst kızın hedefi konservatuvar eğitimi ahzetmek

Kalaba’bile kıvrak çırılçıplak gözsüz Nurcan Özcan, aldığı müzik eğitimiyle konservatuvar hayalini gerçekleştirmeye çalışıyor.

Altınordu ilçesine kapalı Durugöl Mahallesi’nde ailesiyle hayatını sürdüren 23 yaşındaki Özcan’ın müziğe ilgisi sıradan yaşlarda başladı.

Özcan, anaokulunda tanıştığı piyano çalma üzerine ortaokul ve lise dönemlerinde istediği büyüklüğünde çoğalma kaydedemeyince Kalaba Umum Eğitim Merkezi’ne başvurdu.

Yaklaşık üç aydır burada yetişek kayran Özcan, çalmayı haddinden fazla sevdiği piyanoda kendisini geliştirmeyi başardı.

Lise mezunu Nurcan Özcan, AA muhabirine, merkezde çalgı aleti öğretmenlerinin namına haftanın galiba günlerinde terbiye verdiğini, bazı parçaları 10 pus çalabildiğini, daha ilavesi amacıyla himmet gösterdiğini söyledi.

Özcan, piyano çalmanın kendisini hayata bağladığına dikkati çekerek, “Piyanoya dokunduğum anda kendimi çok mebzul ve şen hissediyorum. Bu enstrümanı çaldığım aralık çok mutlu oluyorum. Müzikle kendimi buldum diyebilirim.” dedi.

Daha geçmiş iki kez Cıvıl Cıvıl Üniversitesi Müzik ve Hayal Sanatları Fakültesinin hususi yetenek sınavına girdiğini ancak liyakatli olamadığını rapor fail Özcan, hayallerinden vazgeçmediğini vurguladı.

Nurcan Özcan, “Hayalim ve hedeflerim bitmeme ediyor. İnşallah giderek konservatuvar okuyarak benim kabilinden engelli arkadaşlara arkalamak istiyorum.” ifadelerini kullandı.

Evde oturan görme engellilere davet eden Özcan, “Benim kadar bu garip etkinlikler yapabilirler. Onların birlikte birçok şeyi keşfetmelerini ve sevmelerini istiyorum.” diyerek konuştu.

“Nurcan haddinden fazla azimli bire bir öğrenci”

Cıvıl Cıvıl Halk Eğitim Bilimi Merkezi’nde memur çalgı aleti öğretmeni Melis Sipahioğlu Başaran dahi Nurcan Özcan ile bir süredir çalıştıklarını belirtti.

Nurcan’ın eğitim bilimi sürecinin oldukça kudretli geçtiğini aktaran Başaran, şunları söyledi:

“Kursiyerimiz haddinden fazla hevesli. Nurcan kendisi üzere kör insanlara çalgı alanında faydalı olmak istiyor. Genişlik şişman hayali ise konservatuvar görmek. Umarım bu hayalini gerçekleştirir. Bizler kendisine inanıyoruz. Nurcan adi çok kararlı ayrımsız öğrenci.”

Başaran, piyano çalmanın ve öğrenmenin rüyet engelliler üzere zor olduğunu kaydederek, “Ama onların doğuştan duyumları çok akva olduğu üzere melodileri mücahede vererek çalabiliyorlar. Bu üzere enstrümanları kullanmak rüyet engelliler için hele haddinden fazla mücahede istiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Melis Sipahioğlu Başaran, engellilerin toplumsallaşmak ve kendilerini geliştirmek amacıyla halk eğitim bilimi merkezlerinden istedikleri kadar faydalanabileceklerini sözlerine ekledi.

Share: