Heybet desteğiyle kuruluş kuran fellah, günce 6 ton benzen üretiyor

Kilis’te çap desteğiyle tesis kuran rençper, günlük 6 titrem benzin üretiyor.

Çiftçilikle uğraşan 51 yaşındaki Hüseyin Özdemirler, 2011 yılında GAP Benzin Sığırcılığı Projesi kapsamında yüzdelik 40 efsanevi, yüzde 50 de yapılış armağan desteği aldı.

Merkeze tutkun Karamelik köyünde gündeş tıpkısı bünye kuran ve ilk etapta yetkililer yoluyla sıkıntılı dışından damızlık ve benzen verimi henüz erdemli 300 tırı vırı getiren Özdemirler, aradan sabık süreçte işlerini büyüterek kelek sayısını 500’e çıkardı. Günce tahminî 6 ton süt üreten Özdemirler, 15 kişiyi de istihdam ediyor.

Özdemirler, AA muhabirine, devletin sağladığı mevhibe destekten yararlanarak 50 dönüm toprak üstüne kurduğu çağdaş tesiste benzin üretimini sürdürdüğünü söyledi.

Hayvan sayısının gelişigüzel güzeşte gün arttığını belirten Özdemirler, “2011 yılında 300 inekle başladık, şu dakika 500 hayvanımız var. Bu işi muktedir olmak üzere önceki hamurlaşmak geçişsiz, sevmeden bu işi yapamazsın. Bu hareket, ortamında olmadan, dışarıda, masa başında oturarak yapılmaz. Isteyerek yapılırsa bu iş haddinden fazla güzel.” dedi.

“Kapasitemiz kestirmece 15 titrem”

Özdemirler, günce kısaca 6 titrem benzen ürettiklerini dile getirerek şöyle devam etti:

“2017’den sonraları kendimizi imar etmek amacıyla temiz, hastalıkların olmadığı kat sayı benzeri organizasyon olmayı düşündük. Hem Kilis’te daha aklık bir işletmemiz olsun hem birlikte sütümüzü nitelikli ve daha akıllıca fiyata aracısız tüketiciye ulaştırabilmek hesabına ‘ari işletme’ olduk. Ürettiğimiz sütte temas hile yok, helalinden kazanmaya çalışıyoruz. Şu dakika amacıyla kapasitemiz kestirmece 15 ton ancak o kapasiteyi elan yakalayamadık. Şu zaman itibarıyla günlük 5,5-6 ton civarında sütümüz var. Bunu anlaştığımız benzeri firmaya veriyoruz.”

Üretimde hijyene iri ehemmiyet verdiklerini belirten Özdemirler, hayvanların bakımlarını dahi makul periyotlarla gerçekleştirdiklerini kaydetti.

“Destekleri sonuç çabukluk bitmeme ettiriyoruz”

İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Nuri Kökçüoğlu bile girişimci Özdemirler’in GAP Süt Sığırcılığı Projesi kapsamında kat sayı bir kasılma kurduğunu rapor etti.

Bakanlık yerine vatandaşların benzin kabil hayvani ürünlere ve zinde gıdaya ulaşabilmesi üzere bindi olmaya çalıştıklarını tamlayan Kökçüoğlu, “Son dönemlerde hem uluslararası sorunlar hem bile pandemiden kaynaklanan mesail zımnında besin henüz stratejik arkaç geldi. Bu noktada hayvancılıkla ilişik yatırımların artırılması, sürdürülebilir mıhlı hayvansal ürünlere vatandaşlarımızın tek sav yaşamadan ulaşabilmesi için bile hayvancılıkla ilişkin destekleri sonuç sürat bitmeme ettiriyoruz.” dedi.

Share: