İtalya’dan gelen uzmanlar Kilis’te zeytinyağı üreticilerine eğitim verildi

Kilis’te, İtalya’dan gelen uzmanların katılımıyla “Zeytinyağı Üretiminde Kullanılmamış Yaklaşımlar ve Tadım Eğitimi” programı gerçekleştirildi.

Kilis Valiliği, İpekyolu Kalkınma Ajansı ve Kilis Belediyesince Canbolat Ciddi cahillik Merkezi’nde düzenlenen programda, tescilli Kilis zeytinyağına daha çok ayar kazandırılacağına ilişkin kullanılmamış yaklaşımlar ve stratejiler üzerinde düşün alışverişinde bulunuldu.

İpekyolu Kalkınma Ajansı Kilis Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Mehmet Polat, gazetecilere, ajans yerine Kilis zeytinyağını hem millî hem da arsıulusal düzeyde doğruluk ettiği değere ulaşabilmesi üzere çalışmalar yaptıklarını söyledi.

İtalya’dan zeytinyağı üzerine ehlihibre olan kişileri Kilis’e davet ettiklerini belirten Polat, “Burada hem üreticilerimizi konuşma ettik hem üstelik zeytin bahçelerini gezerek konuyla ilişkin onların da görüşlerini aldık. amma velakin Kilis’te zeytinyağı üreticiliği konusunda önde mevrut çiftçilerimizi bile tıpkı eğitim programına nida ederek onların dahi görüşlerini aldık. Bu konuyla ilgilendiren çalışmalarımız devam ediyor.” dedi.

Zeytinyağı uzmanı Luca Mencaglia bile Kilis’in umumi adına haddinden fazla şişman gelişme potansiyeli olan tıpkı toprak olduğunu belirterek, güdük sürede yüksek kalite zeytinyağına ulaşılabileceğini düşündüğünü kaydetti.

Mencaglia, sıkımhanelerin maharet açıdan geliştirilmesiyle zeytinyağının henüz dolgunca yerlere geleceğini dahi sözlerine ekledi.

Kilis Valisi Recep Soytürk ve Belediye Reisi Para Ramazan’ın da katıldığı programda İtalya’dan gelen zeytinyağı uzmanları kentteki üreticilere çeşitli konularda eğitimler verdi.Share: