İtalyan zeytinyağı uzmanlarından Kilis Zeytin üreticilerine yetişek

İpekyolu Kalkınma Ajansının desteğiyle, Kilis- İtalya Zeytin Programı öncesi İtalyan uzmanlar Kilis’te üreticilere eğitim verdi.

İtalyan Zeytinyağı tadım uzmanı Renkler Tevazulu Bottoni, zeytinyağı uzmanı Luca Mencaglia ve üzüm bağları uzmanı Valentina Favretto Kilis’e geldi. Kilis’te zeytinyağı üreticileri, fabrikaları gezen İtalyan uzmanlar, elan bilahare üreticiler ile aynı araya geldi. Kilis Valisi Recep Soytürk ile Belediye Reisi Mal Ramazan’ın birlikte katıldığı toplantıya teferruatlı tıpkı şekilde üreticilere eğitim verildi. Güruh sonrası tıpkısı izah özne İpekyolu Kalkınma Ajansı Kilis Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Mehmet Çelik, Kilis zeytinyağını ulusal ve uluslararası tanıtımı üzere çalıştıklarını rapor ederek, “Kilis zeytinyağının türe ettiği yere ulaşması amacıyla çalışıyoruz. Kilis içerisinde ve dışında etkinlikler yapıyoruz. Etkinliklerimiz çerçevesinde da İtalya’da konusunda uzmanlar Kilis’e geldi. İtalyan heyeti, üreticilerimiz ile bire bir araya geldi. Onlara tecrübelerini anlattılar. Üreticilerimize terbiye veriyorlar” dedi.

Zeytinyağı uzmanı Luca Mencaglia, Kilis’te üreticiler ile benzeri araya geldiklerini tabir ederek, “Ağustos ayı olmasına rağmen zeytinyağı gani mahfuz durumdadır. Kilis zeytinyağı açısından gelişmekte potansiyeli olan bire bir şehirdir. İyi tıpkısı çalışmayla daha kaliteli zeytinyağına ulaşılacağını düşünüyorum” diye konuştu. – KİLİSShare: