Karadeniz’de kullanılmamış terbiye talim yılı başladı

Trabzon, Bayburt, Kargaşa, Artvin, Rize ve Giresun’da eskimemiş eğitim öğretim yılının başlamasıyla öğrenciler okullarına gelerek ders başı yaptı.

Trabzon el merkezi ve ilçelerindeki 630 okulda 145 bin 911 öğrenci, sabah saatlerinde ders zilinin çalmasıyla yaz tatili sonrası bakir terbiye öğretim yılına başladı.

12 bin 90 öğretmenin fariza yapacağı 2022-2023 eğitim bilimi tedris yılında ayrıca 18 ilçedeki 351 okulun hizmet ve tamir çalışması yapıldığı öğrenildi.

Bu arada, İlköğretim Haftası kutlamaları kapsamında İl Milli Yetişek Müdürü Hüseyin Burak Fettahoğlu, il önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Bayburt

Bayburt’ta bakir eğitim ve talim döneminde 138 okulda 1022 hoca eşliğinde 14 bin 103 mektepli, öğüt başı gerçekleştirdi.

Etkinlikler kapsamında Ilbay Cüneyt Epcim ile İl Milli Yetişek Müdürü Rahmi Cenup, 21 Şubat Halas İlkokulu’nu konuşma etti.

Ilbay Epcim, konuşmasında, eğitimin önemine dikkati çekerek, öğrencilere başarı diledi.

İl Milli Eğitim Müdürü Güney ise öğrencilerin elan zinde ortamda terbiye alabilmesi için yaz süresince zaruri çalışmaları yaptıklarını söyledi.

Kalabalık

Kalaba’dahi 575 okulda kısaca 123 bin mektepli ile yaklaşık 11 bin öğretmen kullanılmamış eğitim bilimi ve talim dönemine başlamanın heyecanını yaşadı.

Etkinlikler kapsamında Altınordu ilçesindeki Meliha Lütfü Türkmen İlkokulu’nda tören düzenlendi.

Törende, Ilbay Tuncay Sonel, yaptığı konuşmasında öğrencilere ve öğretmenlere başarılar diledi.

İl Milli Terbiye Müdürü Mehmet Fatih Vargeloğlu’dahi “Eğitim Bilimi; hikmeti, hakikati ve pir olanı araştırmak için yapılan tıpkı yolculuktur. Bu nadir yolculukta behişt ülkemizin okumuş yarınlarının, aziz milletimizin istikbalinin dirilik edileceği çocuklarımızın detay deryasına kulaç atacağı kullanılmamış aynı terbiye talim yılını daha karşılamaktayız.” dedi.

Törene, Kalabalık Büyükşehir Belediye Reisi Mehmet Hilmi Güler, Milli Eğitim Bakanlığı Denetim Kurulu Başkanı Kavi Çakırdoğan, kaza şehremaneti eller, kaymakamlar ve öğrencilerin velilileri katıldı.

Artvin

Artvin’dahi yıpranmamış 2022-2023 yetişek öğretim yılının başlamasıyla öğrenciler okullarında ders başı yaptı.

İl genelindeki 237 terbiye kurumunda 24 bin 832 mektepli ve bin 941 öğretmen eskimemiş eğitim tedris yılına başladı.

Artvin Valisi Yılmaz Şahika beraberindeki İl Milli Yetişek Müdürü Fahri Acara ile Atatürk Ortaokulu’na ziyaret etti.

Burada aynı müzakere işleyen İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Enerjik, milli eğitim camiası adına eskimemiş yetişek öğretim yılana hem öğretmen ve yönetimsel kadrolarıyla hem de fiziki koşulları iyileştirilen okullarla hazır bire bir şekilde başladıklarını kaydetti.

Artvin’de yıpranmamış okul türlerinin bile hizmete açıldığını kaydeden Acar, “Güzeşte yıl spor lisemizi açmıştık, bu yıl güzel sanatlar lisemizi ve Hopa’da veri görüşme merkezimizi hizmete açtık. Bugün parçalanmamış kendisine yekpare okullarımızda öğüt başı yaptık.”dedi.

Ekol öncesinde yüzde beniz okullaşmayı amaçladıklarını kaydeden Enerjik, “İlk ve ölçülü öğretimde de eski yıllardaki başarı çıtasını elan birlikte artırarak kestirmece 2 bin sarıklı arkadaşımızla umum zamanımızı, emeğimizi, öğrencilerimize harcayarak çalışmalarımıza devam edeceğiz.” diye niteleyerek konuştu.

Vali Zirve ve Çevik daha sonradan sınıfları gezerek öğrencilere ibret ve esas kitaplarının dağıtımını yaptı.

Rize

Rize’birlikte eskimemiş eğitim bilimi ve öğretim dönemi başladı. 199 okulda 4 bin 636 hoca eşliğinde kestirmece 55 bin 240 mektepli, yaz tatilinin peşi sıra öğüt başı yaptı.

Rize Valisi Kemal Çeber, bakir terbiye-tedrisat yılı nedeniyle yayınladığı mesajında, detaylı ayrımsız aranın peşi sıra kullanılmamış aynı eğitim ve tedrisat dönemine başlıyor olmanın sevincini ve heyecanını yaşadıklarını belirtti.

Dünyanın alelacele gelişip dönüşürken iyi bilgili eş gücü ve bunu sağlayan birinci sınıf eğitim ihtiyacının de değişik önem kazandığını kaydeden Çeber, “Eğitim Bilimi ve öğretimdeki bildirme mefret hedefimiz çocuklarımızı ilmî ve teknolojik donanımların beraberinde milli, sağtöresel, manevi ve kültürel değerlerle müzeyyen yerine yetiştirmektir.” ifadelerini kullandı.

Giresun

Giresun’da meslek öncesinde 6 bin, ilkokullarda 18 bin 500, orta okullarda 20 bin ve liselerde 22 bin 500 gelmek için örgün eğitimde 65 bin 500 öğrenci yeni terbiye yılına başladı.

Ilbay Enver Adlı, Yeşilgiresun İlkokulu’nda kombinasyon edilen İlköğretim Haftası programında yaptığı konuşmada, gençleri vatanına, bayrağına, Cumhuriyetine sadık, milli ve manevi değerlerine sahip sâdır, insanı değerleri benimseyen erler yerine yetiştirmenin yeryüzü balaban amaç ve arzuları olduğunu söyledi.

Okulun dört duvarla çevrilmiş, içerisinde öğrenci ve öğretmenlerin vadi aldığı binalardan ibaret olmadığının altını çizen Ünlü, şunları kaydetti:

“Okul aynı zamanda aynı milletin hafızasıdır, tarihidir, kimliğidir, geçmişidir ve ziyalı geleceğidir. Böylesine oylumlu ayrımsız kurumun sorumluluğu haddinden fazla heybetli, ayrımsız zamanda kutsaldır. Bu bilinçle kalkmak hepimizin görevidir. Bizim milletimize alın genişlik şişman sorumluluğumuz eğitim tedrisat hizmeti amacıyla yaptığımız çalışmalardır. Bu sorumluluğumuzu layıkıyla yerine getirebilirsek işte o devir vicdanen da bayındır tamam, elimizdeki mübarek bayrağı henüz yükseklere taşımaları için ati nesillere geçim içerisinde devredebiliriz.”

SELIM Fırka Giresun Saylav Porte Kültürlü ise okulların bahçelerinin çiçek açtığı, rengarenk, sokakların aktif olduğu tıpkı dönüş yaşandığını rapor ederek, “Ülkemizin onlara ihtiyacı var tendürüst beyinlere, gayretlere, yıpranmamış keşiflere, eskimemiş ufuklara ihtiyacımız var. Biz ati nesillerden çıktı umutluyuz, donanımlarına, yeteneklerine inanıyoruz. Bu yeni tedris yılının çocuklarımız özellikle girmek üzere ülkemiz üzere uz olmasını diliyorum.” dedi.

Öğrencilerin şiirler okuyup ahali oyunları gösterilerinin sunduğu program Ilbay Ünlü’nün öğüt zilini çalmasıyla sona erdi.

Programa Giresun Belediye Başkan Yardımcısı Abdurrahman Demirel, Giresun Bitirmiş Mıntıka Komutanı Korgeneral Selçuk Saika, İl Inanma Müdürü Recep Güzelyazıcı, İl Milli Yetişek Müdürü Ertuğrul Tosunloğlu ile veliler katıldı.

Share: