Kayınvalidesini öldürüp, 1’i kendinin, 2 çocuğu yaraladı; duruşmada ‘Mağdurum’ dedi

DENİZLİ’nin Honaz ilçesinde, metrukiyet aşamasındaki eşi Okumuş Adlım’daki (48) çocuklarını ahzetmek için gittiği kayınpederinin evinde çıkan tartışmada kayınvalidesi Padişah Duran’ı (59) öldüren, öz oğlu Atalay Adlım (2) ve akrabası Ahmet Duran’ı (14) ise yaralayan Vazıh Adlım, ağırlaştırılmış müebbet mapus ve 7,5 yıla kadar mahbes cezası istemiyle yargılandığı davanın duruşmasında kıygın olduğunu söyledi. Aldım, “Fenomen namına tasarlayarak gelmedim. Kalın altında kaldım. Çocuklarımı ve eşimi almaya gelmiştim. 9 çocuğumu 18 aydır görmüyorum” dedi.

Honaz’de yaşayan 9 bala annesi Zeynep Adlım (38), 8 sene geçmiş çığlık uyuşmazlık dolayısıyla gündelik işlerde etkin eşi Aydın Adlım’dan ayrıldı. Zeynep Adlım, çocuklarını alıp, Kocabaş Mahallesi’ndeki ata evine döndü. Işıklı Adlım, 5 Ağustos 2021 tarihinde metrukiyet aşamasındaki eşi ve çocuklarının eve dönmesi için bahsetmek üzere kayınpederinin evine gitti. Burada Adlım ile kayınvalidesi Odalık Duran beyninde ağız dalaşı artık. Tartışmanın büyümesi üstüne Adlım, otomobilindeki av tüfeğini alıp, kayınvalidesi Duran’a, 3 halk ateş etti. Peşi Sıra de tüfeğini öz oğlu Alperen Adlım’a (15) doğrultup, ateşledi. Ancak, saçmalar Alperen Adlım’a değil, yanındaki kardeşi Atalay Adlım ve akrabalarının oğlu Ahmet Duran’a kullanılmış etti. Yaralanan 3 birey hastaneye kaldırıldı. Yaralılardan Padişah Duran kurtarılamadı, 2 çocuk ise tedavilerinin peşi sıra taburcu edildi. Kaçan Kültürlü Adlım ise cingöz aracılığıyla yakalanıp, tutuklandı.

Adlım karşı ‘tasarlayarak düşünülerek öldürme’ ve ‘basit yaralama’ suçlarından ağırlaştırılmış müebbet mapushane ve 7,5 yıla büyüklüğünde hapishane cezası istemiyle 4’üncü Korkulu Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Davanın, dün tanıdık 4’üncü duruşmasına tutuklu sanık Ziyalı Adlım, öldürülmüş Melik Duran’ın eşi Derviş Duran (64) ve avukatlar katıldı.Duruşmada mağdur ve şikayetçi avukatları, çocuklara müteveccih saldırıda amaç olmadığı yönündeki ehlihibre raporuna itiraz etti. Avukatlar, sanığın isteyerek ve tamamen şuurlu şekilde silahı ateşlediğini savundu. Eşi maktul Derviş Duran, mahkemede sanık Adlım’a sunu yavaş cezanın verilmesini istedi.Duruşmada ifadesine başvurulan maznun Görgülü Adlım ise kıygın olduğunu söyleyerek, “Görüngü hesabına taammüden gelmedim. Ağırbaşlılık altında kaldım. Çocuklarımı ve eşimi almaya gelmiştim. Ego mağdurum, 9 çocuğumu 18 aydır görmüyorum” diye, kendini savunup, tahliyesini istedi.Avukatı üstelik müvekkilinin suçu dokunaklı kımıldatma altında işlendiğini belirtip, müvekkilinin tahliyesini irade etti. Mahkeme heyeti sanığın tutukluluk halinin devamına ve olay sırasında yaralanan Alperen Adlım’ın cebren getirilmesine karar vererek duruşmayı erteledi.’TASARLAYARAK VE DÜŞÜNÜLEREK ÖLDÜRDÜĞÜNÜ DÜŞÜNÜYORUZ’Duruşmanın ardından izah eden ailenin avukatı Yağmur Dik, fenomen sırasında yaralanan çocuklara yönelik dahi uğur olduğunu belirtip, “Çocukların doğrudan bile bile öldürülmeye yönelik şiddetli edilip, edilmediğine ilişkin bilirkişi raporuna itiraz ettik. Alperen Adlım’ın ifadesi bu konuya açıklık getirecek. Ulaşılamaz ise savcılar nabız hazırlayacaktır. Kasten ve planlanarak oraya gelindiği ve bilerek öldürdüğünü düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.’EN AĞIR ŞEKİLDE CEZALANDIRILMASINI İSTİYORUM’

Fenomen günü yaşananları anlatan Mücahit Duran bile “Olay sırasında çalışıyordum. Akşam Ezanı eve geldiğimde olay olmuştu. Kızımla tartışmış, o da bize geldi. Biz da evlatlarımıza, torunlarımıza kol angıç açtık. Damadım daha önce eve gelip, 3 çocuğunu alıp gitti. Sonra gelip, değişik 3 çocuğunu dahi aldı. Çocukları haris bırakmış. Dallar döndüklerinde ‘Bizi atıf, açlıktan ölüyoruz’ dediler. Bu nedenle eşim koymak istemiyor. O dahi çocukları bırakıp gidiyor. Benzeri dahaki sefere planlayarak mevrut. Sunu pahal şekilde cezalandırılsın istiyorum” diye niteleyerek konuştu.

Share: