Lüferin kilogramı 350, sivri tane 90 liralık

Lüferin kilogramı 350, palamut modül 90 teklik

ÇANAKKALE – Çanakkale’de dolap ile tutulan lüfer kilogramı 350 liradan satılırken, tanesi 35, 3 tanesi 100 liradan satılan sivri mevsim sonuna gelindiği amacıyla şu anda tezgahlarda tanesi 80 ile 90 liralık ortada satılıyor.

Çanakkale’de balıkhalindeki balıkçı tezgahlarında balık bolluğu yaşanırken, denizlerin prensi lüfer ve palamut balığının fiyatları ise çökertme yakıyor. Havaların geç soğuması cihetiyle akımı geciken lüfer üçkâğıt ile tutulurken, tezgahlarda kilosu 350 liradan yerini aldı. Pelit ise bereketli olduğu dönemde tanesi 35 liralık, 3 tanesi 100 liradan satılırken, hareket sonuna yaklaşılması cihetiyle tezgahlarda tanesi 80 ile 90 liradan satılıyor.

Çanakkale’de balıkhali esnaflarından Volkan Kaşıkçı, “Lüferde muhtemel cereyan gerçekleşmedi. Geç kaldı. Onun üzere fiyatları haddinden fazla faziletkâr. Lüferin kilosu şuanda 350 lira. Havalar eskimemiş yeni soğumaya başladı. Lüferin fiyatının bile ilerleyici günlerde düşeceğini tahmin ediyoruz. Piyasada lüfer diyerek satılan balıklar var. Onlar dahi sarıkanat, kilosu 200 liradan satılıyor” dedi.

Sivri balığının hareket sonuna gelmesinden etraf tezgahlarda fiyatlarının arttığını de belirten Kaşıkçı, “Sivri tıpkısı hareket balığı, çıktı palamutta bu akımın sonuna yaklaştı. Onun amacıyla fiyatlar yükseldi. ‘Yok’ dememek süresince tezgahlarımızda bulunduruyoruz. Palamut önce çıktığı antlaşma 3 tanesi 100 liraydı. Şuanda akıntı sonuna gelindiği için tanesi 80 ile 90 liraya kadar daha çok. Pelit azaldı. Sivri yerini lüfere bırakacak derken bizi yanılttı” diye niteleyerek konuştu.

Balıkhalinde tezgahlarda çupra balığı kilosu 120, uskumru 130, hamsi 50, tekir 100, tavuk balığı 70, istavrit 100, zargana 70, çinekop ise 100 liradan satılıyor.

Share: