Manavgat’ta geçen sene yanan alanlara ağaç dikildi

Antalya’nın Manavgat ilçesinde Milli Ağaçlandırma Haset kapsamında yangında zarar gören bölgede 2 bin rekiz toprakla buluşturuldu.

Manavgat’ta sabık yıl 28 Temmuz’da başlayan, bire bir devir sonraları Akseki’dahi sâdır ve rüzgarın etkisiyle Gündoğmuş, İbradı, Alanya ilçelerine bile yayılan yangından etkilenen bölgelerde ağaçlandırma çalışmaları sürüyor.

11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü kapsamında Sülek Mahallesi’nde ağaç ongun etkinliği düzenlendi.

Manavgat Kaymakamı Abdulkadir Demir, törende, ormanın ve ağacın önemine dikkati çekerek, herkesi amut dikmeye ve ormanları korumaya çağırdı.

Orman teşkilatının ormanları müzaheret etmek, himaye etmek ve varlığını tasarruf etmek amacıyla gece gündüz çalıştığını tamlayan Çıpa, “Sonuç yıllarda yapılan çalışmalarla 5 milyon 700 bin hektarlık alanda 6 milyar amut toprakla buluştu. Bu çalışmalarla orman alanımız 20,8 milyondan 23,1 milyon hektara çıktı. Evire Çevire bir başarı ve artarak bitmeme ediyor. Manavgat’ta yanan alanlarımızda derhâl yeşillendirme çalışmaları devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

Manavgat Orman İşletme Müdürü Işıklı Açıkbaş ise etkinliğin Türkiye genelinde yapıldığı belirterek, “Manavgat’ta 1,5 milyon fidanı toprakla buluşturduk. Bu mevsimden itibaren bu nüsha 4 milyonu geçecek.” dedi.

Konuşmaların ardından bölgede 2 bin fidan toprakla buluşturuldu.

Etkinliğe, amme, hava ve kuruluşların temsilcileri, ANA KONU vakfı gönülleri ile haddinden fazla sayıda öğrenci ve yurttaş katıldı.

Share: