Mardin ve Şırnaklı fahri eczacılar Adıyaman’da depremzedelere hizmet veriyor

Şırnak ve Mardinli fahri eczacılar, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Adıyaman’da kurulan badiye eczanelerinde depremzedelerin umar ihtiyaçlarını karşılıyor.

6 Şubat’ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerden genişlik çokça etkilenen iller arasındaki Adıyaman’da, depremzedelerin yaralarının sarılmasına müteveccih icraat devam ediyor.

Depremin ilk günlerinde Mardin ve Şırnak’tan kente mevrut fahri eczacılar, Adıyaman Üniversitesi Yetişek ve Araştırma Hastanesi’nde kurulan çöl eczanesinde ülkenin ciharıyek yanından bağışlanan ilaçları depremzedelerin hizmetine sunuyor.

İlaçlardan ücretsiz yararlanan depremzedeler ise yapılan hizmetten duyduğu memnuniyeti dile getiriyor.

Eczacı Teslime Aldanmaz, AA muhabirine, depremzedeler için ellerinden geleni yapmaya çalıştıklarını ve kentte çalışmaya bitmeme edeceklerini söyledi.

Gönüllü yerine Mardin’den geldiğini tamlayan Aldanmaz, “Odalarımız ve Türk Eczacılar Birliği önderliğinde Türkiye’deki bilcümle eczanelerden çıkar yol yardımı yapıldı. Bu şekilde zelzele bölgelerinde sahra eczaneleri kurduk. Elimizden geldiğince halka ilaçları ücretsiz ulaştırmaya çalışıyoruz. Adıyaman bölgesinde 6-7 sahra eczanesi bulunuyor. Vakayiname ve diğer ilaçların dışında hijyen malzemeleri bile var. Hem tıbbi gereç hem üstelik serum desteği veriyoruz. Gelişigüzel nev ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz.” dedi.

“Depremin önce gününden bugüne buradayız”

Eczane teknikeri Muhammed Ömer Yertuğ ise 10 kişilik gönüllü ekiple depremzedelere dayanaklık etmek için eczacılarla sırayla çalıştıklarını bildirdi.

Depremlerde yaralanmış yahut keyif sorunları olan hastalara yardımcı olmaya çalıştıklarını dile getiren Yertuğ, şunları kaydetti:

“Süreğen, iyileştiren ve gayrı ilaçları karşılamaya çalışıyoruz. İlaçların hepsini hastalarımıza ücretsiz kendisine gerçekleştirme etmeye çalışıyoruz. Birçok kalemde elimizde reçete bulundurabiliyoruz amma bibi yardıma ihtiyacımız var. Türkiye’da faal ve nazik olan merhem depolarının bütünü haddinden fazla şükür ilaçlar gönderdi. Salim olsunlar halkımız evlerinde yarısını içip yarısını kullanmadıkları ilaçları bize göndermeye çalıştı. Tığ dahi depremlerde elem almış insanlarımızın ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyoruz. Depremin önce gününden bugüne hep buradayız.”

Share: