Meriç Ovası’nın coğrafi işaretli saha fıstığında ilk teşrin alanı rastgele güzeşte sene artıyor

Edirne’nin Meriç ilçesinde asırlık dede tohumundan yetiştirilen ve mümasil zamanda coğrafi bel düz “Meriç düz fıstığı”nın ilk teşrin alanı genişletilerek ekonomiye elan aşkın ulama sunması hedefleniyor.

Ata tohumundan çerezlik kendisine yetiştirilen “Meriç vadi fıstığı” yapılan çalışmalarla 2017 yılında ticari ürüne dönüştürüldü. Fıstığa olan rabıt artınca 2019’dahi Alibey köyünde 13 girişimci kadının de katılımıyla Tarımsal Kalkınma Kooperatifi kuruldu.

Kooperatifleşmeyle Meriç Ovası’nda fıstık üretimi 5 yılda 7 mezuniyet arttı ve teşrinievvel alanı 300 dekardan 2 bin dekara çıktı.

Yer fıstığından yapılan kahır, kurabiye ve fıstık yağı kabil ürünler ise “Alibey’den” markasıyla pazara sunulurken, Trakya Kalkınma Ajansı (TRAKYAKA) tarafından düzenlenen icraat “Meriç düz fıstığı” adıyla coğrafi meni aldı.

Meriç Kültür Odası Başkanı Hüseyin Türkkan, AA muhabirine, ilçede fıstık ekiminin son yıllarda yaygınlaştığını söyledi.

Meriç düz fıstığının coğrafi meni almasının mutluluğunu yaşadıklarını belirten Türkkan, “İlçemizde fıstık ekiminde sonuç yıllarda güzelce bir artma var. İlçemizde 2 bin dekar alanda meydan fıstığı üretiliyor bu üstelik her sabık yıl artıyor. Hedefimiz ekim alanlarını henüz de genişletmek.” dedi.

Fıstıkta hasat bitmeme ediyor

Eylül ayının ilk haftası başlayan hasadın devam ettiği Alibey köyünde, muhtar Ahmet Yılmayan, AA muhabirine, fıstığın 120-130 günde yetiştiğini söyledi.

Yılmayan, 6-7 yol suladıkları ürünün parafin rengini yetiştiği kumsal topraktan aldığını belirterek, “Köyde yaklaşık 1000 dönüm arazide fıstık yetiştiriyoruz. Vatandaşlarımız fıstığı makine yardımıyla evet da elle topraktan çıkarıyor. Fıstık, köylümüze ek benzeri dirimlik sağladı. Nasuhbey köyümüzde üstelik yetiştiriliyor. Adını ‘Meriç yer fıstığı’ koyduk, ayraç tescilini yaptık.” dedi.

Yılmaz, ilçe kaymakamlığının ve TRAKYAKA’nın destekleriyle aldıkları makinelerle toplama, eleme ve kavurma işlemlerini yaptıklarını rapor etti.

Üretimi tezyit etmek istediklerini belirten Yılmayan, “Farklı köylülerin da destek vereceğini umuyoruz. Bu topraklar değer kazandı. Kurabiye ve fıstık ezmesi üretiyoruz. İç fıstık adına de değerlendiriyoruz. Ürünümüzü lanse etmek için Ankara ve Antalya’dahi lokal mahsulat fuarlarına katıldık. İnşallah önümüzdeki yıllarda daha nitelikli fıstık üretip yayın yelpazemizi genişleteceğiz.” diye niteleyerek konuştu.

Yılmaz, bire bir dönüm alandan 250 ile 400 kilo arasında kitap aldıklarını, dönenceli ekimle tarlaları 3 yılda tıpkı dinlendirdiklerini dile getirdi.

Üretici Remziye Pazarcı birlikte fıstığın sarp bire bir üretim süreci olduğuna değinerek, “Topraktan makineler sayesinde çıkarılan fıstık 4-5 devir boyunca tarlada kurumaya bırakılıyor. Tarlada kuruduktan sonraları araba yapraklarından ayırıyor sonradan serip kurutuyoruz. Kuruttuktan sonra satışa hazır hale geliyor.” dedi.Share: