Meslek lisesi öğrencilerine burs verilecek

Patika lisesi öğrencilerine burs verilecek

Geçtiğimiz yıl hayırseverlerin katkılarıyla lisans öğrencilerine burs desteği veren Sivas Hizmet Vakfı, İl Milli Terbiye Müdürlüğü ile protokol imzalayarak bu yılda patika lisesi öğrencilerine burs vermeyi kararlaştırdı

SİVAS – Geçtiğimiz sene hayırseverlerin katkılarıyla lisans öğrencilerine burs desteği veren Sivas Bakım Vakfı, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile protokol imzalayarak bu yılda meslek lisesi öğrencilerine burs vermeyi kararlaştırdı.

Sivas Valiliği himayelerinde Sivas Bakım Vakfı’nın koordinatörlüğünde ‘Sivaslılar Evlatlarına Ehil Çıkıyor’ projesi 2022-2023 yetişek-öğretim döneminde birlikte devam edecek. Sivas Valisi Yılmayan Şimşek, Belediye Reisi Hilmi Bilimci ve Milli Terbiye Müdürü Ergüven Aslan’ın dahi katıldığı basın toplantısında, projenin detayları karşı vukuf vererek, eğitimin ülkemizin ve geleceğimizin entelektüel amacında ki elzem aynı değeri olduğunu söyledi.

Sivaslılar Evlatlarına Eş Çıkıyor projesinin bu yılda bitmeme ettiğini ifade fail Vali Yılmaz Şimşek, “Toplum yerine öğrencilerimize destek olmak, eğitimlerini yaparken onların yanlarında olduğumuzu tavzih etmek geleneğimizin mehabetli erdemlerinden biridir. Çünkü toplumları ayakta tutan, onları birbirlerine bağlayan, birbirine kenetleyen asıl ögelerden biri de yardımlaşma ve dayanışmadır. Finans namına güzeşte yıllarda ailesi Sivas’ta yaşayan lisans öğrencilerimize burs desteği vermiştik. Bu talim döneminde ise aleniyet patika elemanlarının yetişmesine katkı keşfetmek ve onları çığır liselerine teşvik etmek amacıyla burs desteğimizi meslek lisesi öğrencilerimize vermeyi akla yatkın bulduk” dedi.

“Nitelikli küşayiş elemanın yetiştirilmesi çok önemlidir”

OSB’da cıvıltı gösteren işletmelerin bilgili kalifiye eleman bulmakta teessürat çektiğine ilgi calip Vali Şimşek, “Antrparantez bir çekim merkezi adına Demirağ Tevhit Sanayi Bölgemizde yatırımcı kuruluşlarımızın faaliyete başlamaları bu kararımızda faal olmuştur. Her sabık çevrim anbean sayısı artan ve çabucak eskimemiş fabrikalar kurulan Demirağ OSB” da kestirmece 40 bin istihdam hedeflenmektedir. Elbette, firmalarımızın biran geçmiş üretime başlayabilmesi ve üretimde kudretli olması üzere alanında yetik kalifiye vuzuh elemanın yetiştirilmesi haddinden fazla önemlidir. Vakfımızca başlattığımız burs kampanyamızın şehrimizin kalkınması ve gelişmesi, insanımızın tıpkı çığır sahibi olması amacıyla benzeri motivasyon amacını taşımaktadır” diye konuştu.

Çığır lisesi 9. derslik öğrencilerine 250 TL burs verilecek

Sivas ilinin sanayisinin gelişiminde ve istihdamında büyük ayrımsız yeri bulunan Tevhit Endüstri Bölgesi’nde ruh gösteren firmaların aleniyet çığır elemanlarına gerekseme mahsus alanlarında; hikmet, maharet ve donanım sahibi maharet elemanların yetiştirilmesine yardım sağlamayı amaçladıklarını anlatan Ilbay Şimşek, “İşte bu anlamda; ilimizde ağırlıklı kendisine OSB’lere yönelik yetişek veren Sivas Mesleki ve Maharet Rum Lisesi ile Atatürk Mesleki ve Maharet Anadolu Lisesi’ne 2022-2023 öğretim döneminde bakir taşıt yaptıran 9. derslik öğrencilerine bedava adına burs verilecektir. Kısaca 820 öğrencimize seçkin kamer 250 TL olarak verilecek burs öğrencilerimizin burs yerine yatırılacaktır. Bilindiği kabil öğrencilerimize yapılan burslar, vakfımıza yapılan bağışlarla karşılanmaktadır. Bu minvalde ilkin OSB’da hayatiyet gösteren kuruluşlar kalkışmak için faydalı sahibi vatandaşlarımızdan bu kampanyaya yardım sağlamalarını bekliyoruz. Kampanyamıza destek veren yarayışlı sahiplerine dahi antrparantez teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Belediye Reisi Hilmi Bilim Adamı ise Sivas Bakım Vakfı ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında mesleksel ve ustalık eğitimi heveslendirmek için 9. sınıfa başlayan öğrencilere burs verilmesi amacıyla aynı araya geldiklerini söyledi.

Sivas Bakım Vakfı’nın elan eski yıllarda üniversite öğrencilerine burs verdiğini hatırlatan Komutan Âlim, bu yıl Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı mesleki ve beceri eğitimi heveslendirme etme projesi çerçevesinde yerelde Organize Sanayi Bölgesi’nde ihtiyaç duyulan beceri öge ve ara elaman ihtiyacına ulama uydurmak için çığır liselerine burs imkanı sağlayacaklarını söyledi.

Projenin önümüzdeki yıllarda imdi genişletileceğini tabir eden Başbuğ Bilim Adamı, “Patika liseleri yurt meselesi anlayışına makul namına debi ediyoruz. Hayırhah vatandaşlarımıza değişik teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmaların arkası sıra çığır liselerine burs verilmesi için protokol imzalandı.

Share: