Mutedil ve Gün Doğusu Karadeniz’de “19 Eylül Gaziler Günü” törenleri

Trabzon, Kalabalık, Bayburt, Rize ve Artvin’de, 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla tören düzenlendi.

Trabzon Atatürk Alanı’ndaki tören, Ilbay İsmail Ustaoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Amaç Zorluoğlu ve Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Trabzon Ofis Başkanı Seyyah Sağıroğlu’nun, Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla bitmeme fail törende konuşan Seyyah Sağıroğlu, gazilerin gösterdiği fedakarlığın unutulamayacağına meni ederek, “İnşallah bu memlekette aynı henüz muharebe olamaz. Amma olursa üstelik 70 yaşında hazırız. Devletimiz kâfi ki yürü desin.” dedi.

Tören, öğrencilerin okuduğu şiirlerin arkası sıra sona erdi.

Kalabalık

Altınordu ilçesi Şarkiye Mahallesi’ndeki Atatürk Anıtı uğrunda düzenlenen merasim, Vali Tuncay Sonel, Büyükşehir Şehremini Mehmet Hilmi Güler, Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Ordu Şubesi Başkanı Mehmet Büyük Gümüşkaya, Polis Şehitleri ve Sökel Gazileri Teavün Derneği Başkanı Şenel Delimsirek ile Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Ordu Yazıhane Başkanı Nurettin Korkmaz’ın Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla bitmeme fail törende Ilbay Sonel, günün valör ve önemini tamlayan konuşma yaptı.

Bayburt

Bayburt’taki merasim Dinç Osman Şehitliği’nde gerçekleştirildi.

Bayburt Valisi Cüneyt Epcim, Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci, Garnizon Komutanı Topçu Miralay Zekeriya Boğa ile başka protokol üyelerinin katıldığı törende, şehitlik anıtına çelenkler sunuldu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunduğu törende, Bayburt Şehit ve Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Selami Köksal, günün mazmun ve önemini tamlayan müzakere yaptı.

Şehitler için Kur’an-ı Ahi okunarak dualar edilen törende, Vali Epcim ve tören düzeni üyeleri, şehitlerin kabirlerine karanfil bıraktı.

Rize

Rize Valiliği uğrunda planlı törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunularak imtina etmek duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Kıbrıs Gazisi Nejdet Tecimer’in günün anlamına ilgili enformasyon yaptığı törene, Vali Kemal Çeber, Belediye Başkanı Rahmi Metanetli, İl Güvenlik Müdürü Nurettin Gökduman, İl Kurnaz Komutanı Şanlı Güngör, Şehit ve Gazi Aileleri Derneği Başkanı Eksiksizlik Katarakt, gaziler, sivil cemiyet kuruluşu temsilcileri ile farklı ilgililer katıldı.

Artvin

Milli İrade Meydanı’nda planlı törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunularak, ürkmek duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Ilbay Yılmayan Zirve, törende yaptığı konuşmada, toplumun inancında “Ölürsem şehit, kalırsam gazi olurum” düsturunun bulunduğunu söyledi.

Malazgirt’ten İstiklal Harbi’ne, bağımsızlığına kasteden temas çeşit girişimin, karşısında bu iradeyi bulduğunu belirten Şahika, “Bu nedenle ermiş milletimiz, devir boyunca bağımsızlık ve istikbalinden asla ödünleme vermemiştir. Yeryüzü el koşullar altında dahi kutsal bildiği kül değerlerine ehil çıkmıştır. Bu anlayışla debi eden kahramanlarımız, canından rahat, vatanından vazgeçmemiştir. Gazilerimiz, kahramanlığın sönmeyen meşalesidir.” sözlerini sarf etti.

Tören, Artvin Garnizon Komutanı Piyon Albay Mehmet Özgül, Belediye Reisi Demirhan Elçin, İl Emniyet Müdürü Sinan Erge, İl Uyanık Komutanı Açıkgöz Albay Saika Hürmetkâr, Martir Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Nilda Yavuzdemir, çalım müdürleri, gaziler ve vatandaşlar katıldı.

Share: