Nazır Nebati’den ‘sanayi üretimi’ açıklaması

HAZİNE ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel, yıllık bazda yüzde 8,5 oranında nema kaydeden uran üretimine ilişkin, “Tıpkı dönemde almanak sanayi üretiminde euro bölgesi ve İngiltere yüzde 2,4, Çin yüzde 3,9, MEMLUK 4,16 artış gösterirken, Almanya yüzdelik 0,5 oranında düşüş kaydetmiştir. Ülkemizin endüstri üretimi eksiksiz bu ekonomilerden pozitif yönde ayrışmıştır” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Bitkisel, Twitter’daki hesabından, uran istihsal endekslerine ilgilendiren yaptığı değerlendirmede, “Küresel ölçekte konuşu koşulların zorlaştığı haziran ayında bile endüstri üretimimiz, etraf beklentisinin az çok üstünde bir gerçekleşmeyle almanak bazda yüzde 8,5 oranında artma kaydetmiştir. Böylece 2’nci çeyrekte uran üretimi artışımız yüzde 9,4 olmuştur. Ayrımsız dönemde yıllık uran üretiminde euro bölgesi ve İngiltere yüzde 2,4, Çin yüzde 3,9, BENDE 4,16 artış gösterirken, Almanya yüzde 0,5 oranında düşüş kaydetmiştir. Ülkemizin endüstri üretimi, tam bu ekonomilerden zait yönde ayrışmıştır. Sezonluk rötuşlu sanayi üretimimiz, 2020 yılı 2’nci çeyreğindeki salgın kaynaklı daralmadan sonra, 8 çeyrektir devam eden sakır sakır nema eğilimini işlek tıpkı şekilde sürdürüyor” dedi.

Icra Vekili Bitkisel, resülmal malı üretiminde bile devam eden kuvvetli görünümün, makine donatı yatırımları ilkin olmak üzere istihsal potansiyelindeki artışa bel ettiğine üstelik değinerek, “Ticaret ve hizmet sektörleri iş hacmi endeksleri ve perakende satışlardaki olumlu zevahir, sağlam sanayi üretimiyle alay malay 2’nci çeyreğe ait etkili nema beklentimizi henüz üstelik pekiştirdi. Ülkemizin kalkınmasını ve vatandaşlarımızın refahını önceleyen; envestisman, istihsal, ihracat ve istihdam odaklı Türkiye Ekonomi modelimiz meyvelerini bugün verdiği gibi erte birlikte vermeye bitmeme edecek” açıklamasında bulundu.

Share: